8 DUBBELINTERVIEW EVERT VAN BENTHEM EN HENK ANGENENT, DE LAATSTE TWEE ELFSTEDENTOCHTWINNAARS Henk Angenent was in 1997 de laatste winnaar van de Elfstedentocht. Evert van Benthem was in 1985 en 1986 de voorlaatste. Speciaal voor het boek De Elfstedentocht van '97keken de twee oud-winnaars terug. Passages uit dat gesprek. eerste licht werd herkend en heel de dag een cameraploeg met zich mee kreeg. Achter de wedstrijdschaatsers reed de tweevoudig winnaar zo een Friese ereronde van 200 kilometer lang, in een groepje met andere oud-strijders als Jos Pronk, Jos Nies ten en Co Giling. ,,Ik heb niet echt afgezien, die dag. Het ijs was redelijk, het ging me nog vrij gemakkelijk af. Ergens tus sen Franeker en Bartlehiem hoorden we dat die wedstrijdschaatsers bijna gingen finishen, dus toen hebben we met ons groepje maar rap zo'n keet opgezocht, met koek en zopie. En dus een televisie.'' Daar zag Van Benthem met zijn ijzers onder hoe zijn opvolger naar eeuwige glorie sprintte op de Bonkevaart, vóór topfavoriet Erik Hulzebosch. Die laatste kende hij als ploegmaat van zijn broer veel beter. ,,Daar had ik meer mee, ja. Met Erik heb ik nog getraind, die week. Het parkoers verkend. Van Sneek naar Hindeloopen geschaatst, twee dagen voor de tocht. Veel mee be sproken, die dagen. Ik had natuurlijk het liefst gehad dat mijn broertje zou winnen, maar dacht op die dag zelf lang dat Hulzebosch de beste zou zijn. Maar als je het nu goed be schouwt, was Angenent natuurlijk véél beter. Hij won op kunstijs, na tuurijs en hij won later ook nog 10 kilometers. Henk is uiteindelijk een van de meest complete schaatsers ooit gebleken.'' Angenent, licht gegeneerd door de mooie woorden: ,,Nou, als jij het zegtVan Benthem: ,,Ja, toch? Dat is toch gewoon zo?'' Twee antihelden zitten hier met elkaar te praten. Twee schaat sers die uit het relatieve niets hun grootste succes boekten, ver van de favorietenrol. Natuurlijk was Van Benthem in '86 de te kloppen man oms zien ze elkaar jaren niet. Maar die ene wedstrijd die ze beiden wonnen, zorgt voor een eeu wige connectie. Een onzichtbare mag neet, die de twee steeds weer bindt. „Henk en ik hebben natuurlijk een band voor het leven. Althans, zo voelt het voor mij", vertelt Evert van Ben them, die vanuit Canada de aandach tig luisterende Angenent tot zijn blijdschap meteen instemmend ziet knikken. „We zitten in hetzelfde schuitje, hè. Dat blijft toch bijzonder. Vroeger zag ik dat niet zo, hoor. Maar hoe ouder ik word, hoe bijzonderder ik het begin te vinden. Het is zo'n groots evenement, die Elfsteden tocht. Dat merkte je ook vorige win ter weer, met dat natuurij s in Neder land. Dan gaat het nergens anders meer over." Die winter schaatste Henk Angen- ent met wat goede vrienden weer de route, althans waar het ijs begaan baar was. Vooral omdat hij de schoonheid van het evenement nog eens wilde ontdekken, zonder de fo cus die een wedstrijd met zich mee brengt. ,,Ik heb maar een stukje gere den, 140 kilometer of zo. Maar als je dan ziet wat dat al losmaakt... Dan zie je wel wat het allemaal doet met mensen, zo'n tocht. Iedereen heeft het er dan meteen weer over. Heel apart. Voor velen is het toch de aller belangrijkste dag van hun leven. En daar verbaas ik me dan wel weer over. Er is toch zoveel anders moois?'' Van Benthem genoot in Canada van het avontuur van Angenent en zijn maten, via de Nederlandse web sites. ,,Die Elfstedentocht speelt geen grote rol meer in mijn leven, vooral omdat ik niet meer in Nederland woon, hier word je er ook niet mee geconfronteerd, natuurlijk. Wat die tocht zo speciaal maakt, is dat niemand weet wanneer het weer kan. Het moet zo snel en het is niet voorgeprogrammeerd. Zonder spon soren ook. Dat blijft natuurlijk uniek.'' In 25 jaar tijd is gaandeweg een bijzondere band ontstaan, maar zo begon het niet. De twee schaatsen begin jaren 90 nog even samen, Van Benthem de vedette, Angenent een groentje. In 1997 is Van Benthem af gezwaaid en zijn opvolger is nou niet bepaald zijn favoriet. ,,Ik heb niet ge vloekt, hoor. De beste moet nu een maal winnen. Maar mijn broer Henk zat ook mee in die kopgroep. Dus voor mij won eigenlijk de verkeerde Henk, 25 jaar terug.'' Zelf was Van Benthem pas net een jaartje gestopt. Hij startte die dag redelijk anoniem tussen de toerrijders, al werd het alsnog een feestje toen hij 's ochtends bij het een jaar na zijn eerste zege, maar twaalf maanden eerder moest de boer uit Sint Jansklooster zich nog bijna voorstellen aan Evert ten Napel, finishreporter op de Bonkevaart. ,,Ik hoopte vooraf op een top 10-plaats. Was de meest onbekende in die sprint, maar wel de beste. Beter dan Jos Niesten en Henri Ruitenberg. Tja, je moet gewoon een goede dag heb ben. En de beste benen.'' Lijstjes Angenent: ,,In '97 had je Peter de Vries. Hulzebosch natuurlijk. Bertje Verduin, die net Nederlands kampioen was geworden. Die man nen werden vooraf steeds overal ge noemd. Ik stond niet op die lijstjes, hooguit werd ik als outsider getipt. In het peloton kenden ze mijn krachten natuurlijk wel, maar de vraag was of ik 200 kilometer aan zou kunnen. Dus ik voelde totaal geen druk. Daarom vind ik wat Evert in '86 ge flikt heeft zo knap. Stikzenuwachtig zou ik zijn geworden bij een tweede tocht. Want je kunt dan alleen nog maar verliezen, hè. Het verleden is op je voorhoofd gedrukt.'' ,,In '86 was inderdaad alles anders'', bevestigt Van Benthem. ,,Ieder- een lette op me en ik wilde zelf alles perfect doen. Ik deed die dagen geen oog dicht, terwijl ik in '85 juist heel goed sliep. Het werd een heel an dere wedstrijd ook, maar met goede benen reed ik ook toen gewoon weer naar voren. Zo gaat dat in een wed strijd over 200 kilometer, dat is een soort Parijs-Roubaix. Het is héél ver. En het is héél zwaar. En ja, dan kom ik dus automatisch boven, hè. Dat weet ik gewoon van mezelf.'' Exact zo werkte het bij Angenent, ontdekte hij op zijn gloriedag. ,,Ik heb er zo nuchter naartoe geleefd. Anderen dachten: dit wordt de be langrijkste dag van mijn leven. Dat had ik totaal niet. Ik had nog nooit een tocht van 200 kilometer uitgere den, maar voelde me o zo sterk. Om me heen zag ik iedereen door zijn hoefjes zakken, waar ik goed bleef.'' Het was eind maart, begin april 1997, een paar maanden na de zege van Angenent, dat het tot een ont moeting kwam tussen de twee win naars. Op initiatief van Hein Vergeer, MAANDAG 3 JANUARI 2022 GO 'We hebben natuurlijk Dit verhaal is in een langere versie te lezen in het boek De Elfstedentocht van '97, over een sportief volksfeest, precies 25 jaar ge leden, dat destijds niet alleen Friezen blij maakte, maar heel het land. Het is te bestellen via de site: ad.nl/Elfste- dentocht. Tekst Arjan Schouten en Thomas Sijtsma Van Benthem komt voor het tweede jaar op rij als eerste over de streep bij de Elfste dentocht. Elf jaar later zegeviert Angenent, die Erik Hulzebosch te snel af is in de sprint. FOTO'S HH/ANP, COR VOS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 40