Plezier als grote motivator voor een gouden medaille l De volledige OS-ploeg 5 N'tab niet bij de selectie )UMBq Winterspelen Ze hebben allebei een druk en be laden olympisch kwalificatietoer nooi in Heerenveen achter de rug. Hoge verwachtingen zijn er meer dan waargemaakt. Irene Schouten is in de vorm van haar leven, schreef in Thialf de 3 en 5 kilome ter op haar naam en geldt in Peking ook nog eens als favoriet voor de olympische titels op de massastart en de ploegenachtervolging. Jorrit Bergsma plaatste zich voor de 5000 en de 10.000 meter en onder streepte zijn deelname aan de massastart in Peking. Dat waren de laatste wedstrijd dagen van 2021, maar op de eerste de beste afspraak in het nieuwe jaar staan de twee pupillen van trainer Jillert Anema er direct weer. Op het Alkmaarse kunstijs dicteert Schouten de wedstrijd bij de vrouwen, de 29-jarige alleskun- ner uit Andijk gaat ten aanval, rijdt gaten dicht, sloopt en sleurt aan kop en wint uiteindelijk de sprint van een overgebleven kopgroep van tien vrouwen. Het is haar zesde nationale marathontitel op rij op kunstijs. Daarmee schrijft de kopvrouw van Team Zaanlander geschiede nis. Ze is de legendarische Atje Keulen-Deelstra voorbij, Schou ten heeft het nationale record nu alleen in handen. Haar glimlach, van oor tot oor, is na afloop veel zeggend. „Deze titel betekent heel veel voor mij, ik ben superblij dat ik nu voor de zesde maal heb ge wonnen. De vorige keer (op het NK van 2020 in Enschede, red.) was ik al heel blij met de vijfde ti tel, maar zes is uniek." Cijfers en statistieken vindt ze belangrijk. „Het is ook deels motivatie. Ik heb op alle lange afstanden de Neder landse titel." Feest compleet Als een kleine anderhalf uur later bij de mannen ploeggenoot Jorrit Bergsma (Royal A-ware/ZiuZ) ook de sprint wint van een eveneens overgebleven groep van tien rij ders, is het feest bij de brigades van Anema compleet. Voor de 35-j arige Fries is het zijn tweede titel op kunstijs, na zijn primeur in Gro ningen tijdens het kampioenschap van 2015. Voor beide kampioenen ston den de dagen na het OKT vooral in het teken van 'geen sport'. Schou ten stak zich in d'r mooiste kleren, voor een rustige oudejaarsavond thuis met haar vriend. „Met z'n tweetjes lekker eten en eens geen sportkleding aan. Daar loop ik al een halfjaar in." Ook Bergsma was 'gewoon thuis' in Aldeboarn, met vrouw en kinderen. „Relaxen en Ik ben en blijf een marathonschaatser en dit is één van de grootste prijzen die je kunt winnen ontspannen, m'n moeder had gis teren oliebollen gebakken", zegt Bergsma. Na de geleverde inspanningen tijdens het OKT hadden de twee geen enkele moeite zich op te la den voor alwéér een belangrijke wedstrijd. Schouten: „Misschien omdat ik ook al een tijdje geen ma rathon heb gereden. Ik had van daag juist zin om even honderd rondjes te knallen." Bergsma: „Ik ben en blijf een marathonschaat ser en dit is één van de grote prij zen die je als marathonschaatser kunt winnen." Daarnaast speelde de locatie van het NK een belangrijke rol in het succes van de twee Nederlandse kampioenen. „Dit is de baan waarop ik ooit ben begonnen", al dus Schouten. Bergsma won in Alkmaar zijn eerste marathon bij de A-rijders. „Dat was in 2007, al weer een tijdje geleden. Stond ik hier op het podium met Miel Ro- zendaal en René Ruitenberg", her innert Schouten zich nog goed. Smullen De vele rondjes op een steeds slechter wordende ijsvloer, ploeg- entactiek en de concurrentie in de gaten houden; Schouten en Bergsma smullen ervan. „Van het OKT heb ik niet echt genoten, ik was vooral blij dat het achter de rug was. Het NK marathonschaat- sen daarentegen is een fantasti sche wedstrijd", zegt Bergsma. En Schouten: „Het is jammer dat er geen publiek bij was, maar voor de kijkers thuis heb ik er een mooie wedstrijd van willen maken." Een missie waarin beide kampi oenen geslaagd zijn. GO MAANDAG 3 JANUARI 2022 Mannen: Merijn Scheperkamp (500) Kai Verbij (500, 1000) Thomas Krol (500, 1000, 1500) Hein Otterspeer (1000) Kjeld Nuis (1500) Marcel Bosker (1500)* Patrick Roest (5000, 10.000)* Jorrit Bergsma (5000, 10.000)** Sven Kramer (5000)*/** Vrouwen: Femke Kok (500) Jutta Leerdam (500, 1000) Michelle de Jong (500) Ireen Wüst (1000, 1500)* Antoinette de Jong (1000, 1500, 3000)* Marijke Groenewoud (1500) Irene Schouten (3000, 5000)*/** Carlijn Achtereekte (3000) Sanne in 't Hof (5000) Ook in ploegenachtervolging Ook in massastart Jorrit Bergsma (links) en Irene Schouten euforisch op het moment dat ze goud pakken op het NK marathonschaatsen in Alkmaar op nieuwjaarsdag. fotos anp NK MARATHON Het meest frustrerende aan marathonschaatsen? Als er geen wedstrijden zijn, zoals vorig seizoen. Op plek twee: marathons met Irene Schouten en Jorrit Bergsma aan de start. De kans om van die twee te winnen is klein, liet het duo nog maar eens zien op nieuwjaars dag in Alkmaar op het NK mara- thonschaatsen. - Jorrit Bergsma - Ralph Blijlevens

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 37