c Kramer kan zich opmaken voor zijn vijfde Olympische Spelen, 4 Brand is ook niet te houden in Hulst Dylan Hoogerwerf behoudt zijn titel Twee dagzeges voor Al-Attiyah Bergsma en Kramer zijn professionals. Met allebei zijn afspraken te maken Sven Kramer mag zich officieel opmaken voor zijn vijfde Olympische Spelen, zo maakte de selectiecommissie van schaatsbond KNSB bekend. Hij start opvallend genoeg ook op de massastart, waar hij na jaren weer gaat samenwerken met Jorrit Bergsma. Ergens knelt het: vijf dagen onder grote druk individuele wedstrijden afwerken en uiteindelijk juist twee teamschaatsers aanwijzen voor de Winterspelen. Gisteravond maakte de selectiecommissie van schaats bond KNSB de langebaanploeg voor Peking bekend. Sprinter Dai Dai N'tab en OKT-verrassing Tij- men Snel, die derde werd op de rsoo meter, moeten thuisblijven. Sven Kramer en Marcel Bosker worden toegevoegd om de teamon derdelen te versterken. Dat betekent dat van de negen startplekken per sekse, er bij de mannen zeven via de matrix wor den ingevuld en er twee na afloop zijn aangewezen. „Twee vind ik niet veel, omdat dit de kans op goud significant vergroot. Wij kij ken naar de kans op goud", zegt Remy de Wit. De technisch direc teur van de schaatsbond maakt sa men met oud-schaatser Andries Kasper en oud-shorttracker Freek van der Wart deel uit van de selec tiecommissie. De drie kwamen de afgelopen dagen bij elkaar. Zaterdagavond werd de knoop doorgehakt, de commissie was unaniem. Een dag later werden alle betrokkenen ge beld, van rijders die moesten wor den teleurgesteld tot rijders die juist zijn geselecteerd. Voor N'tab betekent dit dat hij voor de tweede keer op rij de Spelen mist. Vier jaar geleden werd hij gediskwalificeerd na twee valse starts, nu eindigde hij als tweede nadat hij tot twee keer toe een rit reed waarbij een tegen stander viel of bijna viel. Bij de vrouwen was de keuze simpel. Na het OKT stonden er ne gen schaatsers in de vooraf opge stelde matrix, inclusief meer dan voldoende geschikte kandidaten voor de ploegenonderdelen, wat bij de mannen juist een probleem was. De successen bij de mannen op de 500 en de rsoo meter waren de af gelopen jaren minder frequent dan op de ploegenachtervolging. Matrix Kramer en Bosker zijn al jaren een vaste waarde in de achtervolgings- ploeg. Kramer eindigde een week geleden op het OKT op de 5000 meter als derde, in eerste instantie goed voor de veertiende plek in de matrix. Bosker haalde op de rsoo en de 5000 meter de lijst niet. „De se lectiecommissie is in het leven ge roepen om te kijken welke equipe de meeste kans op goud maakt", zegt De Wit. „En dan zie je dat de ploegenachtervolging de afgelopen jaren een enorm hoog track record heeft." Opvallend is ook de aanwijzing voor Kramer op de massastart, naast de te verwachten naam van Jorrit Bergsma. Kramer deed vier jaar geleden in Pyeongchang mee om Koen Verweij bij te staan, maar kwam verder internationaal nooit uit op het onderdeel. Bergsma schaatste in zijn lange carrière al veel massastarts en werd twee jaar geleden in Salt Lake City wereld kampioen. Nooit schaatsten de twee samen op het onderdeel, wel maakten ze acht jaar geleden deel uit van de vierkoppige achtervolgingsploeg in Sotsji, waaruit Bergsma zich voor de finale boos en teleurgesteld terugtrok. Hij voelde zich gepest. Het team verscheen daar drie keer met dezelfde rijders aan de start, terwijl Bergsma moest toekijken en daarmee een medaille misliep. Nog geen week geleden bij het OKT zei Bergsma dat dit een litte ken op zijn carrière is, maar dat een mogelijke terugkeer in de achter volgingsploeg bespreekbaar zou zijn, mits de hele ploeg daar nu voor open zou staan. Een terugkeer lijkt onwaarschijnlijk, reserves worden later nog aangewezen, maar hoeven niet uit de ploeg van negen schaatsers te komen. Wel zullen Bergsma en Kramer weer gaan samenwerken - mits zij zich allebei voor de finale plaatsen. „Jorrit Bergsma is een professio nal", zegt bondscoach Jan Coop mans. „Sven Kramer is een profes sional. Met allebei zijn afspraken te maken. Daar zie ik geen probleem. En deze twee mensen zijn zo erva ren, en ze hebben koersinzicht." De bondscoach polste Kramer in de zomer voor het eerst voor deze mogelijkheid. „Ik ben de laatste an derhalf a twee jaar op zoek gegaan naar een opvolger voor Arjan Stroetinga. Naar een sprinter die het écht kan afmaken. Maar die zijn niet voor het uitzoeken. Dan moet je over naar een andere tactiek, waarna Sven als beste naar voren kwam." Gevraagd naar de rol van Kramer in Peking: „De zaak kapot rijden." MAANDAG 3 JANUARI 2022 GO VELDRIJDEN Wereldkampioene Lucinda Brand boekte in Hulst haar zesde zege in de wereldbe ker en vijftiende overwinning deze winter. In de Zeeuwse cross nam de 19-jarige Puck Pieterse vanaf de start de leiding. Voor het ingaan van de zesde en laatste ronde sloot Brand aan en kort daarna plaatste ze een ver snelling, die Pieterse te machtig was. Pieterse werd nog wel tweede. Tom Pid- cock won bij de mannen. De Belg Eli Iserbyt stelde met zijn tweede plaats de eind zege in de wereldbeker vei lig. Pidcock profiteerde van mechanische pech bij topfa voriet Wout van Aert, die in Hulst zijn zegereeks daar door ten einde zag komen. SHORTTRACK Dylan Hoogerwerf (26, foto) heeft zijn Nederlandse titel met succes verdedigd. De Westlander won in Leeuwar den de 500 meter. Op de 1000 meter finishte Hooger- werf als tweede en hij sloot het toernooi af met de derde plek op de 1500 me ter. Bij de vrouwen ging de zege naar Selma Poutsma. De 22-jarige shorttrackster won alle drie de afstanden. Suzanne Schulting ontbrak in Friesland. De titelverde digster heeft lichte lies klachten en wil met het oog op de Olympische Spelen van volgende maand geen risico nemen. Bij de heren verliet Sjinkie Knegt het toernooi na de 500 meter met liesklachten. DAKAR RALLY De Qatarees Nasser Al-At- tiyah heeft in zijn Toyota na de proloog ook de eerste etappe gewonnen van de Dakar Rally in Saoedi-Ara- bië. De Fransman Stéphane Peterhansel lag tweede toen een van de wielen van zijn Audi losraakte. 'Monsi eur Dakar' moest zes uur wachten op hulp en kan een goed klassement vergeten. Hij won een jaar geleden de rally voor de veertiende keer. De 51-jarige Al-Attiyah mikt op zijn vierde eindzege in de Dakar Rally. In 2011, 2015 en 2019 was hij al de beste in de woestijnrace. Bij de motoren ging de zege evenals zaterdag naar de Australiër Daniel Sanders. 'Sven moet de zaak kapot gaan rijden' - Jan Coopmans (bondscoach) Lisette van der Geest Leeuwarden Sven Kramer in actie op het OKT. Hij werd in Thialf derde op de 5000 meter. foto tellier

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 36