ZEELAND GEBOEKT Catharinakerk is de blikvanger van Walcheren Debat over psalmen: 'Niet beter dan mijn oude schoen' 1 7 De Zeeuwse Petra d'Huy (geb. 1974) schrijft in Petra etcetera openhartig en niet zonder zelfspot over haar bipolaire stoornis. I ijn derde kindje is geboren,' zegt Petra d'Huy in het nawoord van Pe tra etcetera. Met het derde kindje, de opvolger van twee daadwerkelijke kinde ren, bedoelt ze dit boek, zo hoogstpersoonlijk dat je je de vergelijking goed kunt voorstellen. Ook bij deze derde bevalling, het schrijven van het werk, heeft ze alles gegeven. Dat heeft tot een vol, misschien overvol geheel geleid. Ze is in het boek, ontboezeming en prakti sche gids tegelijk, niet zuinig op haar woorden en schuwt soms de herhaling niet. Met een duidelijk doel: ze wil de rest van de wereld la ten weten wat het inhoudt een bipolaire stoornis te hebben. Ze is een vrouw, een echt genote, een moeder, een werkneemster als ie dere andere vrouw, echtgenote, moeder, werkneemster, maar dan met de last van ma- nische-depressiviteit. Al verschillende keren in haar leven overspoelden haar golven van euforie en vervolgens van paniek, van opwin ding en inzinking. De opbrengst van het boek heeft ze bestemd voor de stichting 'Petra etcetera' die haar lot genoten steunt. Maar ook het boek met de ge lijknamige titel is bedoeld om anderen te hel pen. Bijstand die mensen met een bipolaire stoornis en tevens hun naasten goed kunnen gebruiken, ook al is er veel meer duidelijk over de aandoening dan in het verleden. Een heel beroemd slachtoffer was George III, tussen 1760 en 1820 koning van Engeland. Men nam lang aan dat het bij de 'ziekte van de koning' ging om de stofwisselingsziekte porfyrie, maar door het bestuderen van alle documenten heeft men onlangs kunnen vast stellen dat hij aanvallen had van manische-de- pressiviteit. De medici van weleer maakten het er alleen maar erger op. Het was de tijd van de Verlichting, toch gebruikte men mid deleeuwse methoden als blaartrekken, aderla- ten en andere gruwelijk heden. Eigen arts Petra d'Huy acht niet ie der modern medicijn een zegen. Door al haar ervaringen als patiënt is ze een beetje haar eigen arts geworden. Ze kan zelf bepalen - en daar voor moet je over bewonderenswaardig veel zelfkennis beschikken - wanneer ze haar me dicatie een beetje moet aanpassen om erger te voorkomen. Met dergelijke zelfsturing gaat ze nóg een stapje verder: wanneer ze enorme zin krijgt allerlei leuke dingen te ondernemen, grijpt ze naar de noodrem. Ze schakelt dan over op 'contra-gedrag', zoals ze het om schrijft, een wandeling om tot rust te komen, of gewoon op tijd naar bed. Zo maakt ze haar stelregel 'herstellen doe je zelf waar. Intussen probeert ze met haar optreden, met een web site en met dit boek anderen eveneens die kant op te duwen. Ik heb een vriend die manisch-depressief is. Ik herinner me de middag dat hij in zijn ka mertje stond en wees naar een schoolbord ge vuld met kreten en pijlen. Hij meende het we reldraadsel te hebben opgelost. Dergelijke scè nes komen ook voor in Petra etcetera. Op een ochtend werd ze om 04.17 uur wakker, vól briljante invallen, maar niet heus natuurlijk. Petra d'Huy, in Zeeland opgegroeid, in Zeel and getrouwd en later naar Zeeland terugge keerd, vertelt haar geschiedenis openhartig, met zelfspot en in zinnen waar pit in zit. Zin nen als: 'Ik kreeg een kind en tegelijkertijd een bipolaire stoornis'. Het verhaal van omgaan met zo'n aandoening, die ineens vernietigend kan toeslaan, is en blijft verontrustend. Het verhaal van George III die geen koning over zijn eigen leven kon zijn. En dit verhaal van Petra d'Huy, geen koningin, maar wankelend en wel toch koningin over haar bestaan ge worden. Wie Walcheren in één beeld wil vangen, komt al snel terecht bij het kerkje van Zoutelande, gezien vanaf de iets zuidelijker gelegen duinen. Ooit is Ferdinand Hart Nibbrig (1866-1915) op die plek gaan staan voor zijn meesterwerk Gezicht op het dorp Zoutelande. Altijd als ik in het Rijksmuseum ben, snel ik naar de zaal waar het schilderij hangt en waan ik mij even op het Zoutelandse duin. Rogier Koppejan heeft nu, omdat de Catharinakerk in Zou telande 750 jaar bestaat, een kijk boek gemaakt, In Zoutelande staat een kerk. Natuurlijk is er daarin ruime aandacht voor Hart Nib brig, die in Zoutelande een huis liet bouwen, 'Santvlught', Duin weg 24, vlakbij het door hem ge kozen uitzichtpunt. Wat mij be treft had deze kunstenaar nóg meer aandacht verdiend, bijvoor beeld vanwege de tekeningen die hij in het dorp maakte, eveneens in het bezit van het Rijksmu seum. Zijn zicht op Zoutelande, waarop zee, hemel en land ver smelten, heeft tal van navolgers gekregen: velen kozen precies de zelfde plaats als hij om het dorp vast te leggen. Mondriaan op teerde trouwens voor een heel andere invalshoek voor zijn zicht op de Catharinakerk. Ongetwij feld is hij, nog voor Hart Nibbrig, de beroemdste naam in dit boek. Een aantrekkelijke schilderspa rade vanaf Gerard Baksteen tot en met Marinus Zwart, met in het middelpunt de kerk die mis schien juist door de bescheiden uitstraling zo'n blikvanger is ge worden. Psalmen zijn een hoogtepunt in de wereldpoëzie. Alleen niet in de berijming door Petrus Datheen, tussen 1566 en 1773 de officiële versie, en 250 jaar na afschaffing nog steeds gezongen. Vooral in Zeeuwse kerken kan men geen afscheid nemen van de teksten, alsof Gods zegen rust op Datheens dichterlijke ontsporingen. Het lijken vaak rijmelarijen van Sint en Piet. Of erger, want wie wil bij zijn surprise een tekst krijgen als: 'Dies, o God, van mij niet wij- ket,/ Want mijn hart mij gans be- zwijket'. Of neem deze regels uit psalm 108: 'Edom acht ik met zijn volck koen,/ Niet veel beter dan mijn oude schoen'. De kerkzang klonk hels. 'De gelovigen zongen slepend langzaam en alle noten duurden even lang,' schrijft Rietje van Vliet in het literair-historische tijdschrift Accolade. Zeeland mag dan van ouds het gebied zijn met voorvechters van Datheen, ook vele bestrijders ko men er vandaan. Op hen vestigt de schrijfster van dit stuk O Koene Pofhans van ACCOLADE Parnas! Het psalmendebat tussen Wal cheren en Lei den (1756 1760) onze aandacht. In 1745 keerde Andreas An- driessen, predikant te Veere, zich voor het eerst tegen de 'laffe en zoutloos woordenlym' van Datheen. Hij zou zijn kritiek vaak herhalen en bij velen instem ming vinden. Ook een Vlissingse reder, Jean Guépin, roerde zich, in een manuscript dat buiten hem om in 1758 werd gedrukt. Het be vat onder meer een ironische Lof zang voor den uitmuntenden lier- en harpzanger Petrus Dathenus. Guépin gaf en passant de taal kundigen ervan langs, en die lie ten dat niet op zich zitten. Ook Andriessen kreeg het te verduren in beschouwingen vanuit Leiden. Hij en Guépin zwegen vervolgens niet. Dit poëziedebat, waarin later ook Betje Wolff zich zou mengen, is nog steeds niet helemaal uitge woed. Een debat over psalmen die 'meer aanstoot dan stichting bo den,' stelt Van Vliet. 'In alle gezel schappen, zelfs van godvruchti- gen, sprak men er dagelijks van,' meldde een Zeeuwse kerkhistori cus. Sociale media waren er niet, maar in de achttiende eeuw verlie pen polemieken even bits. Accolade, 176 pag. De Maatschappij der Nederlandse Letterkunde. GO MAANDAG 3 JANUARI 2022 Wekelijkse rubriek met boeken over Zeeland en boeken van Zeeuwse schrijvers Wakker worden om vier uur 's nachts met briljante ideeën Mario Molegraaf Vlissingen Petra d'Huy schreef een boek over haar bipolaire stoornis. foto: dirkjan gjeltema Petra etcetera Pel ra d'Huy Petra d'Huy: Petra etcetera. Leven met een bi polaire stoornis - 186 pag. €19,95 - Uitgeve rij Tobi Vroegh ZOUTELANDE Omslag van In Zoutelande staat een kerk Rogier Koppejan: In Zoutelande staat een kerk - 144 pag./ €17,50 - Protestantse Gemeente Zoute- lande - Mario Molegraaf ZEEUWSE SCHRIJVERS - Mario Molegraaf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 27