Frisse start van het nieuwe jaar geslaagd: 'Proost! Op een goed golvend jaar' Oude Verbandkamer op eigen benen verder als Museum Scheldewerf Duurzame nieuwbouw met nul op de meter 5 c Collectief vraagt raad: CGL (Collectief Groot Lammerenburg) roept de raad op het besluit over huisvesting van arbeidsmigranten in een groot complex bij de Nieuw Zuidbeekseweg uit te stellen. De actiegroep vraagt de gemeente bestuurders zich pas na de gemeen teraadsverkiezingen over de beste oplossing voor huisvesting van in ternationale werknemers te bui gen. Het collectief hoopt overigens vóór die verkiezingen op 16 maart zoveel mogelijk partijen er van te overtuigen dat vestiging van een groot complex voor steeds wisse lende bewoners aan de rand van de C CGL vraagt belanghebbenden met een rechtsbij- standsverzekering zich aan te sluiten stad geen goed idee is. Ook voor een groot onderkomen voor cliënten van 's Heeren Loo kan beter een an dere locatie worden gevonden, vin den bewoners van Lammerenburg en omliggende wijken. CollectiefGroot Lammerenburg, waarbij zo'n honderd betrokkenen zich intussen aansloten, wijst de raad er op dat projectontwikkelaar Homeflex uiterlijk eind volgende week plannen voor appartemen tencomplexen moet hebben inge diend. Vervolgens moet het college een besluit nemen en een voorstel aan de gemeenteraad doen. Een be sluit moet ook nog eens zes weken ter inzage liggen om mensen de ge legenheid te geven er zienswijzen op los te laten. Haastklus ,,Het wordt een haastklus om die procedures in twee maanden te doorlopen. Dat lijkt ons niet in het belang van zorgvuldige besluit vorming. Een nieuw gemeentebe stuur is direct zelf verantwoorde lijk voor gevolgen van een geno men besluit", betoogt woordvoer der Wim Vader van het collectief. Vader benadrukt - zoals hij al een jaar doet - dat de bezwaarmakers tegen het huisvestingscomplex 'niets tegen arbeidsmigranten hebben'. De locatie aan de rand van Lammerenburg en vlakbij Ro- senburg, Bossenburgh en Pape gaaienburg is echter verre van ide aal voor zowel bewoners van die wijken als arbeidsmigranten zelf. Vader: ,,Met het bouwen van huisvestingscomplexen voor ar beidsmigranten en cliënten van 's Heeren Loo houdt je de ontwikke ling van een nieuwe wijk op die plek tegen. Ontwikkeling van een nieuwe woonwijk is logisch, terwijl aparte complexen alleen proble men opleveren. Arbeidsmigranten mogen niet langer dan drie maan den in een appartement in het com plex wonen. Ze zullen vaak niet weg zijn na die tijd en moeten dan weer illegaal elders gaan wonen. Dat gebeurt nu al op grote schaal in de binnenstad en zorgt daar voor sociale en parkeerproblemen." Het collectief heeft een gespecia liseerde advocaat in de arm geno men - toevallig dezelfde die ook Britannia naar Menselijke Maat bij staat, bevestigt Vader - en vraagt belanghebbenden met een rechts- bijstandsverzekering om zich aan te sluiten. Geen coronagolven, maar golven van schuimend zeewater, daar hopen de dames op. „Liefst bij maneschijn, dan is het hier zo prachtig. Dus zwemmen bij volle maan, dansen, mooie gesprekken, dat zijn mijn wensen", zegt Anouk Seegers. Champagne De tien dames horen bij een groep van veertien die een paar keer per week een 'duikje doen' in zee. Ook op Nieuwjaarsdag. ,,Fijn dat we met zo veel zijn", zegt de een. ,,Al komen we hier eigenlijk altijd voor de rust en de stilte", lacht de ander. ,,Dat is wel het grote verschil met normaal", beaamt Antoinet Wisse. ,,We zijn nu meer uitgelaten." En er is nog een verschil: ,,We drinken niet al tijd champagne als we het water uit komen." Lekker De frisse start van het nieuwe jaar is geslaagd. En eigenlijk voelt het niet eens zo koud, vinden de da mes, terwijl ze aan de waterlijn in Zwemmen bij volle maan, dansen, mooie gesprekken, dat zijn mijn wensen bikini en badpak rustig aan een glaasje cava nippen. ,,Toen ik het water in ging, was het even koud", vertelt Anouk Seegers, ,,maar nu is het gewoon lekker." 'Wat heb ik nou gezegd?' Antoinet Wisse vertelde eerder deze week in een gesprek met deze krant over zwemmen in de koude zee hoe belangrijk het is om je meteen goed aan te kleden als je het water uit komt, zodat je de warmte die je lijf zelf aan maakt goed vasthoudt. Zij rent dan ook snel op en neer naar de tassen met kleren om een warme poncho van badstof aan te trek ken. ,,Dames, wat heb ik deze week nou gezegd: snel aankle den!" Echt getwijfeld heeft het bestuur van de Stichting Scheepsbouwge- schiedenis Vlissingen nooit. Zowel het gemeentebestuur als inwoners en bedrijven uit Vlissingen hebben hart voor de geschiedenis van de Schelde. Toch duurde het - mede doordat corona gerichte acties in de weg zat - wel lang voor het beno digde bedrag was verworven, geeft coördinator Marian Roos-Koolwijk toe. Maar voorzitter Doeke Roos en secretaris Riet Roelse-Daalhuizen konden 30 december hun handte kening onder het koopcontract met de gemeente zetten. Het benodigde aankoopbedrag van een ton was na anderhalf jaar binnen. Een voorstel om die kosten kwijt te schelden, haalde het niet in de gemeenteraad. Dat notariskan toor Sauer Oonk niets rekende voor de overdracht scheelde wat, maar er diende nog zo'n negen mille aan bijkomende 'kosten ko per' te worden voldaan. Marian Roos: „Gelukkig kwamen er op het laatst nog enkele onverwachte forse giften binnen. En de Stichting Moerman Promotie maakt op ons verzoek alvast vijf mille over." Tentoonstelling De verrassing helemaal prijsgeven, wil Roos-Koolwijk niet. Maar ze belooft dat bezoekers vanafeind fe bruari een tentoonstelling over de Schelde kunnen zien. ,,Schilde- rijen, foto's van schepen die op de werf zijn gemaakt, mensen die er werkten en over de Oude Verband- kamer zelf. Het wordt prachtig." Er was veel belangstelling voor de woningen, aldus woning bouwvereniging Arnemuiden. Er reageerden ongeveer driehon derd woningzoekenden per wo ning. Mensen die in Arnemuiden wonen of er een sterke sociale band mee hebben kregen voor rang. De woningen staan in de wijk Hazenburg II en worden ver warmd door middel van pompen die warmte uit de bodem halen. De combinatie daarvan met opti male isolatie, kierdichting en zonnepanelen zorgt er voor dat de woningen evenveel energie opwekken als ze verbruiken. WBV Arnemuiden wil haar woningbezit nog verder verduur zamen. Dat gebeurt onder meer met de herontwikkeling van het complex Te Mortiere in het dorpshart. WA MAANDAG 3 JANUARI 2022 'Neem later besluit over huisvesting' De dames van het zwemclubje 'duikje doen' zwemmen zeker drie keer per week in zee. En dus ook op nieuwjaarsdag. foto dirk-jan gjeltema VROUWENPOLDER René Hoonhorst Vlissingen - Anouk Seegers - Maurits Sep VLISSINGEN Net voor het begin van 2022 is de koop gesloten. Museum Scheldewerf is niet langer van de gemeente Vlissingen, maar eigendom van de Stichting Scheepsbouwgeschiedenis. - René Hoonhorst ARNEMUIDEN De huurders van negen duurzame en gasloze huizen in Arnemuiden hebben de sleutels van hun zogenoemde 'nul-op-de- meter-woning' gekregen. - Maurits Sep

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 25