13 Longartsen zien ergotherapie als het beste wat zij patiënten met langdurige klachten na een coronabesmetting kunnen bieden. Maar wat doen ergotherapeuten eigenlijk? LONGCOVIDPATIËNTEN ZOEKEN HULP BIJ ERGOTHERAPEUTEN ledaags^ Toen Covid-19 bijna twee jaar ge leden ten tonele verscheen, maakte ergotherapeut Sandra van Gerwen (38) van Ergotherapie Krimpen zich niet zo druk. ,,Ik was niet bang dat ik er heel ziek van zou worden.'' Maar wat ze nog niet wist, is dat er ook zoiets als long covid zou ontstaan; een groep cliënten houdt na een besmetting extreem lang klachten, zoals ver moeidheid, een slechte concentra tie, hoofdpijn, moeite met prikkel verwerking. Juist die mensen kwamen al in mei 2020 bij de ergotherapeut op het spreekuur. Intussen heeft deze praktijk al zeker honderd cliënten geholpen en bestaat de helft van het werk uit hulp aan de groep met de naweeën van corona. ,,Ik had nooit gedacht dat het zo groot zou worden'', zegt Van Ger- wen. Uit cijfers van Ergotherapie Nederland, de beroepsvereniging, blijkt dat 60 procent van de prak tijken een wachtlijst heeft die kan oplopen tot drie maanden. Ergo therapeuten helpen de cliënten omgaan met hun klachten. Maar wat hebben ergotherapeu ten precies te bieden? In Lekker- kerk gaat Van Gerwen op huisbe zoek bij de 42-jarige Belia. Begin november raakte ze besmet en was ze (thuis) wekenlang flink ziek. Het lukt haar niet om het normale leven op te pakken. Ze is veel te vermoeid, krijgt snel hoofdpijn en kan maar moeilijk prikkels verdra gen. Van Gerwen komt voor een intake. ,,Ik neem extra koffie hoor. Anders red ik dit gesprek niet'', zegt Belia. Van Gerwen: ,,O, is het zo erg?" Belia: ,,Ja, ik heb niet per se goede of slechte dagen, maar merk dat mijn energie heel vroeg op de dag al op is.'' Van Gerwen: ,,Wij vinden als ergotherapeuten dat je niet over de grens heen moet. Dat is hetzelfde als dat je je geld uitgeeft voordat je het hebt gekregen.'' Activiteitenweger Eigenlijk begint het daarmee bij elke cliënt met langdurige klach ten, vertelt de ergotherapeut. Drie dagen lang vullen patiënten van kwartier tot kwartier in wat ze doen; van douchen tot de was tot een wandeling. Want al die dingen kosten energie. De longcovidpatiënten moeten leren dat ze niet alles achter elkaar kunnen doen, meer rust moeten inbouwen. ,,Als ze meer balans vinden in hun energie, gaat het verwerken van prikkels ook be ter.'' In de praktijk ziet Van Ger- wen dat zo'n 90 procent vooruit gaat. Maar, waarschuwt ze ook Be- lia alvast, het gaat tergend traag. ,,De stapjes zijn klein, vraag niet te veel van jezelf.'' Als iemand daarover kan mee- praten, is het de volgende cliënt bij wie Van Gerwen op bezoek gaat. Ook haar toestand is te slecht om naar de praktijk te komen. De 54-jarige Brigitta rijdt op een krukje met wieltjes naar de deur om open te doen. Een jaar geleden raakte ze besmet, sinds maart loopt ze bij de ergotherapeut, maar recentelijk werd ze voor negen we ken opgenomen in een revalida tiecentrum omdat haar belastbaar heid laag blijft. ,,Ik doe bijna niets, maar heb toch het idee dat ik ver moeider ben'', zegt ze. Toen ze uit het revalidatiecen trum weg mocht, kon ze twee keer per dag 45 seconden fietsen. Dat is een hele prestatie. Thuis gebruikt ze die krachten om het trappetje naar de opkamer op en af te lopen. Als ze 's middags wil rusten, blijft ze beneden zodat ze niet nóg een trap op hoeft. Van Gerwen: ,,Ik wil terug naar de activiteitenweger, zodat je beter inzicht krijgt in wat je op een dag doet. Wat zou jij willen?'' Brigitta: ,,Dat ik meer weet wat Voor hun besmetting deden ze alles, nu kunnen ze niet eens staand koken ik op een dag kan. Als ik te veel doe, ben ik misselijk.'' Van Gerwen: ,,Er moet eerst een balans zijn, zodat je zonder die klachten thuis kunt zijn.'' Ze adviseert om na de feestda gen twee weken lang alles bij te houden, ook wanneer de klachten beginnen. Zo kan de ergothera peut helpen een nieuw basis schema te maken. ,,Van daaruit kunnen cliënten langzaam gaan opbouwen. En als ze een terugval krijgen, kunnen ze zélf naar die basis gaan. Dan zie je dat ze sneller herstellen.'' Longartsen zien ergotherapie als symptoombestrijding, maar het is het beste wat ze kunnen bieden. Ze weten namelijk niet wat de oorzaak is van de aanhoudende klachten. Ook Van Gerwen ziet dat zo. ,,Ik kan deze mensen hel pen met hun klachten om te gaan, ze leren hun grenzen te bewaken. Maar ik kan de vermoeidheid niet wegnemen'', verwoordt ze. Zelf denkt de ergotherapeut dat er door corona iets met het ze nuwstelsel gebeurt. Door rust te nemen, lukt het langzaamaan op te krabbelen. ,,Als je blijft doorra zen, geef je je lichaam niet de kans om te genezen.'' Het leven van Jeannette (58) uit Krimpen aan den IJssel ligt al ruim een jaar nagenoeg stil. Toch voelt ze zich wat beter. De eerste keer dat ze naar haar werk ging om col lega's te zien en koffie te drinken, stortte ze helemaal in. Ze wist de uitgang van het ziekenhuis niet meer te vinden, was haar auto kwijt. ,,Ik was volledig overprik keld.'' Maar toen ze vorige week ging, had ze na afloop nauwelijks klachten. Na de feestdagen gaat ze zelfs proberen om een uur per week te werken. Intussen helpt Van Gerwen haar de prikkelverwerking verder te verbeteren. Ze zet Jeannette rechtop op een houten stoel met één hand onder haar bil. Gecon centreerd begint de vrouw aan een 'bodyscan'; in gedachten probeert ze haar enkel, knie, lies, schouder, kruin te voelen. Ze schuift met haar voeten over de vloer. Misselijk ,,In het begin worden sommige patiënten heel misselijk van deze oefening. Dit helpt ze zich bewus ter te maken van hun lichaam'', legt Van Gerwen uit. Vervolgens tovert ze twee zakken rijst tevoor schijn om Jeanette haar lichaam te leren voelen. Als laatste marcheert Jeannette stampend door de prak tijkruimte heen. Tijdens haar wandelingen doet ze het ook. ,,Al kijk ik dan wel even over mijn schouder of er niemand achter me loopt hoor'', zegt ze lachend. Door corona lijkt het alsof de blokjes die onze prikkels verwer ken overhoop liggen, legt Van Gerwen uit. ,,De muur in mijn praktijk is lichtgeel, maar som mige mensen worden ontzettend misselijk van die kleur. Ze verdra gen geen zonlicht, hebben oordop pen nodig als ze over straat gaan.'' Met de oefeningen die Jeannette doet, moeten die blokjes wat rech ter komen te liggen, waardoor prikkels minder hard binnenko men. Maar onderaan de streep begint het met: rust, rust, rust. Van Ger wen: ,,Ik zie mensen die enorm ge frustreerd raken. Die willen zo graag werken, weten niet of ze hun baan kunnen houden, maar kunnen zo weinig. Voor hun be smetting deden ze alles, mankeer den ze niets. Nu kunnen ze niet eens staand koken. Ja, er vloeien hier heel wat tranen.'' GO MAANDAG 3 JANUARI 2022 s al heel G Ergotherapeut Sandra leert Jeanette met rijst- zakjes haar lichaam weer te voelen. foto frank de roo QAUST 3ELIJK MAK! ELLNGEN'^ Ellen van Gaalen Nieuwerkerk aan den IJssel - Sandra van Gerwen, ergotherapeut

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 13