H H 11 Wetenschapper Robbert Dijkgraaf is de nieuwe minister van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap. Deze krant sprak hem kort voor zijn voordracht als bewindsman over het belang van de wetenschap in de samenleving. INTERVIEW! ROBBERT DIJKGRAAF schap heb je twee dingen nodig: in houd, feiten en kennis, én creativi teit, want het gaat bij onderzoek om de reis naar het onbekende. Daar moeten we in het onderwijs mensen voor opleiden. We moeten ervoor waken dat de creativiteit tegen de werkelijkheid aanbotst en zijn oor spronkelijke geest verliest. Je moet studenten aanleren om vrijer te den ken, om te gaan jongleren met al die ingewikkelde kennis die ze opdoen.'' ,,Wat niet werkt, is dat de weten schap zich erop beroept dat zij de wijsheid in pacht heeft. Allereerst moeten wetenschappers zelf de waarheid respecteren en erkennen dat we nog veel niet weten. Als zij geen antwoord kunnen geven op een vraag, moeten ze dat zeggen. Het mooie van wetenschap is dat je kunt laten zien waaruit haar waarheid is opgebouwd. Dat lukt niet met com plottheorieën. Dat zijn luchtbellen. Een wetenschapper moet uitleggen dat er wetmatigheden zijn, natuur wetten waaraan je niet kunt tornen Ik verbaas me erover wat de wetenschap allemaal al kan. We zijn al verder gekomen dan ik had durven dromen en waaruit blijkt dat wetenschap be trouwbaar is. Belastingwetten kun je ontduiken, natuurwetten niet." Te veel enthousiasme kan een grote vijand zijn. Het is verleidelijk om dingen net iets steviger neer te zet ten. Maar je moet nooit harder gaan duwen dan je kunt. Als je in gesprek bent met critici dan moetje je aan je regels houden: dus eerlijk zijn, niet overdrijven. Dat zal uiteinde lijk lonen, maar ik voel soms datje als wetenschapper in het pu blieke debat al met 10-0 achter staat voordat je aan het debat begint." „Dat is zeer verontrustend. Gediskwalificeerde artikelen die al lang zijn teruggetrok ken, duiken nog steeds op in debatten. Samenzwerings theorieën gedijen prima op sociale media. We zitten nu in een soort wildwestfase, waarin mensen eerst schieten en dan pas praten, maar uiteindelijk zal het in ternet ons en de wetenschap veel goeds brengen." dan verdubbeld, maar toch zijn er nog veel ziektes. De wetenschap doet ook elders haar uiterste best, maar zij kan ook de economische ongelijk heid in de wereld, de problemen rond duurzame energie en het kli maat niet alleen oplossen. Daar zijn fundamentele beleidsbesluiten voor nodig. Toch is het glas halfvol. Ik ver baas me erover wat de wetenschap allemaal al kan. We zijn al veel verder gekomen dan ik had durven dromen. Het feit dat we zoveel begrijpen van de wereld om ons heen, van onszelf, van ons gedrag en onze geschiedenis, is verbazingwekkend.'' ,,In de strijd tegen corona zie je dat samenwerking cruciaal is. De pande- mie is behalve een medisch pro bleem een gedragsprobleem. We be grijpen de werking van een vaccin, maar de werking van de gemiddelde Nederlander is een stapje ingewik kelder. Hoe moetje omgaan met de natuur, communice ren, hoe breng je de rech ten van de samenleving in lijn met die van indivi duen? Voor meer samen werking tussen discipli nes moet de architectuur van de wetenschap veran deren; de wetenschapper zelf veranderen. De vraag is of dat kan. „Ook in de wetenschap zijn we vaak nog erg conser vatief. Maar je ziet dat mo derne, jonge wetenschap pers graag grenzen ver leggen, van alles wat willen doen. In de weten- Nee, zelfs tot een korte reactie op zijn politieke avontuur liet Robbert Dijkgraaf zich gisteren niet verleiden. Daarvoor is het nieuws nog te pril. De hoogle raar mathematische fysica aan de Universiteit van Amsterdam en di recteur van het Institute for Advan ced Study in Princeton (VS) heeft een intensief jaar achter de rug en dat op zich levert al meer dan genoeg ge spreksstof op. ,,Ik ben niet alleen we tenschapper, ik leid ook een weten schappelijke organisatie", zegt hij in een van de statige kamers van het Maagdenhuis in Amsterdam. ,,Er was een hoop te regelen. We konden gelukkig open blijven, want we liggen geïsoleerd in de bossen. We hebben schoolborden buiten ge zet, met straalkacheltjes ernaast, zo dat we nog konden blijven doorwer ken", aldus Dijkgraaf (61). ,,Ik heb vooral alle informele contacten van het afgelopen jaar extra weten te waarderen. Die zijn cruciaal in ons werk. Ik zeg weleens als grap 'degene die het gemakkelijkst is te bedriegen dat ben je zelf. Je kunt makkelijk ge loven in je eigen briljante idee, maar er is niets zo goed als een collega die dat luchtbelletje van zelfoverschat ting kan doorprikken. Dat iemand zegt 'ik vind het een waardeloos idee, maar als we het nou zo gaan doen danDie momenten zijn heel be langrijk, daar zit de kracht van we tenschappelijk onderzoek.'' ,,In bepaalde sectoren, zeker op het gebied van biomedisch onderzoek, zie je een grote versnelling. Met een gigantische uitwisseling van data. Ik vond het heel inspirerend dat weten schappelijke ideeën zo snel de wereld over gaan. Voor mij is de les van de pandemie dat wetenschap werkt. Ze ker nu, omdat er een pandemie uit breekt en de maatschappij dringend om hulp vraagt. Dat antwoord kwam ongekend snel. In april 2020 was het meest optimistische scenario dat er in februari 2033 een adequaat vaccin Uiteindelijk zal het internet ons en de wetenschap veel goeds brengen zou zijn tegen Covid. De werkelijk heid was anders: de eerste vaccins werden in november 2020 goedge keurd!'' ,,Absoluut. Toen de pandemie uit brak, was de mRNA-technologie nog maar kort voorhanden. Zij werd in eerste instantie ontwikkeld omdat die goed zou kunnen werken tegen kanker. Niet tegen virussen. Toch werden er razendsnel vaccins ont wikkeld die goed bleken te werken. Woow! Dat was fantastisch. ,,Een prestatie die je kunt vergelij ken met de ontwikkeling van de atoombom. Om dat formaat gaat het. Misschien dat we ons dat te weinig realiseren. Ik zeg altijd 'niets is zo praktisch als een goede theorie', maar er is ook niets zo praktisch als een nieuwe technologie. Nieuwe technologieën blijken ontzettend nuttig te zijn, ook voor een nut dat niemand kon bedenken." „Ja. De wereld wordt complexer. De afhankelijkheid van technologie neemt toe. Of we nu willen of niet, de wereld wordt een dorp. Ook op het gebied van klimaat, infectieziek tes, dataverkeer. De boodschappen van de wetenschap zullen daar door aan gewicht winnen, persoonlijk en collectief gedrag beïnvloeden. We willen dat de we tenschap de wereld beter maakt, maar als de boodschap niet welkom is dan wordt er wel be hoorlijk tegengas gegeven." ,,De weten schap kan ons niet al lemaal ge zond ma ken. Het grote ver haal van de afgelopen eeu wen is hoe de mens enorm heeft geleden onder ziektes en nog steeds doet. Onze gemid delde levensduur is de laatste honderd jaar meer GO MAANDAG 3 JANUARI 2022 'Belastingwetten kun je wel ontduiken, natuurwetten niet' De wetenschap streeft de waarheid na, maar die staat steeds meer on der druk. Dat maakt haar werk en le ven er niet gemakkelijker op. Wekken wetenschappers soms te hoge verwachtingen? Polarisatie vervuilt het debat. Sommigen maken van weten schap een wapen. Het lijkt erop dat samenwerking tus sen wetenschappelijke disciplines een absoluut vereiste is. Hans van Zon Amsterdam Heeft de pandemie het wetenschap pelijk onderzoek veranderd? F Wetenschapper Robbert Dijkgraaf treedt als minister toe tot het nieuwe kabi net. FOTOPIM RAS Wordt deze prestatie onderschat? Wordt de samenleving afhankelijker van de wetenschap? Kan de weten schap leveren waar de sa menleving om vraagt?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 11