DE LAATSTE TOCHT 9 Gert Jan Albrecht (57) sterft tijdens het schaatsen van de Elfstedentocht van 1997. Als eerste en enige ooit, voor zover bekend. Op weg naar Franeker wordt hij op een stille, donkere sloot getroffen door een hartstilstand. Voor het eerst vertellen zijn dierbaren over die zwarte dag. huis in Haarlem kijkt Robin Albrecht naar de stempelkaart van zijn vader. Stuk jes papier dreigen los te laten, als afgeblad derde verf op een slecht onderhouden raamkozijn. De plaatsnamen Dokkum en Leeu warden zijn niet meer leesbaar. Vermoedelijk heeft de kaart even op het ijs gelegen, zegt Robin. Zijn laatste stempel krijgt Gert Jan Albrecht in Harlingen, iets na vier uur 's middags. Daaronder zijn de vakjes leeg. De 57-jarige kaakchirurg uit Son en Breugel, vader van drie kinderen, is in 1997 een van de ruim vijfduizend Elfstedenrijders die het ijs met minder dan elf stempels ver laten. Maar waar andere schaatsers de fi nish niet halen vanwege kapotte voe ten, bevroren ogen of een gebroken moraal, valt Albrecht uit door een hartstilstand. Hij is vrijwel meteen dood. 5 kilometer verderop, in Frane- ker, staat zijn vrouw Anneke op hem te wachten - tevergeefs. De dood van Gert Jan Albrecht is tot nu toe niet meer dan een voet noot in de geschiedenis van de Elf stedentocht. Dat is opmerkelijk: voor zover bekend is hij de eerste en enige deelnemer ooit die sterft tijdens het schaatsen van de Elfstedentocht. Ook tijdens de Hel van 63 stapt iedereen levend van het ijs. Op de dag van de tocht zelf is het overlijden van de kaakchirurg een kort nieuwsitem. Laat op de avond praten presentator Mart Smeets en Elfstedenvoorzitter Henk Kroes tij dens de liveregistratie een half mi nuutje over het voorval. Op maandag berichten de kranten er summier over. Bij de uitvaart duikt een papa razzo op - een foto van de rouwstoet staat later in roddeltijdschrift Week end. Daarna wordt het stil, en raakt de overleden kaakchirurg in de ver getelheid. Dat de achtergronden van de dood van zijn vader in die tijd niet met de buitenwereld zijn gedeeld, valt niet los te zien van de impact die het verlies op zijn moeder heeft, denkt Robin. ,,Ze was zo verslagen, ze wilde niet eens meer naar buiten." Met de dood van Gert Jan verliest Anneke haar grote liefde. Ze ontmoe ten elkaar als studenten in Gronin gen. Samen reizen ze de wereld over. Het is nu nauwelijks voor te stellen, maar met de trein gaan ze helemaal naar India - via Turkije, Irak, Iran, Afghanistan en Pakistan. Hippies waren ze, beaamt Robin. Op zolder in Haarlem staat nog een hasjpijp - souvenirtje van zijn ouders. Na zijn studie begint Gert Jan als kaakchirurg in het Catharina Zieken huis in Eindhoven. Ze gaan in Son en Breugel wonen. Het echtpaar adop teert drie kinderen, twee zoons en een dochter: Robin uit India, Marco uit Colombia en Kim uit Indonesië. GO VRIJDAG 31 DECEMBER 2021 25 jaar na de laatste Elfstedentocht op 4 januari 1997 kijken we in een serie verhalen terug op een grootse nationale herinnering. Vandaag Gert Jan Albrecht sterft op het ijs. 'Mijn vader schaatste zijn droom, wij bleven achter' Sander van Mersbergen Haarlem Zoon Robin Albrecht toont het artikel uit het roddeltijdschrift dat schreef over de dood van zijn vader. foto pim ras c lees verder op pagina 10

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 9