c Ambulanceverpleegkundigen vrezen de jaarwisseling 8 Italië strenger voor ongevaccineerden Overleden na botsing met politie Saakasjvili terug naar gevangenis Twee op de drie verpleegkundigen op de ambulance hebben het afgelopen jaar te maken gekregen met agressie of geweld. Sommigen willen daarom vanavond niet werken tijdens de jaarwisseling. Jurriaan Nolles Dit is voor ons de spannendste avond van het jaar Toen keerden relschoppers zich tegen brandweermannen, waarna die moesten vluchten. Het idee is dat de tralies extra bescherming bieden als brandweerlieden nog maals worden aangevallen. In Rotterdam worden vanavond en vannacht 550 hulpverleners in gezet, met name extra brandweer lieden en ambulancepersoneel. ,,Het is van de zotte hoeveel capa citeit we moeten inzetten voor een feestj e van een paar uur'', aldus Ar jen Littooij, algemeen directeur van de veiligheidsregio. Het is wel de realiteit, zegt ook Hoefnagel van V&VN Ambulance zorg. Er zijn voorbeelden genoeg. Dieptepunt is de baksteen die in Den Haag door de ruit van een ambulance vloog. En deze week beschreven drie ambulancemede werkers in De Gelderlander hoe ze in twee ritten te maken kregen met bedreiging met vleesmessen; één van hen werd in de wagen aan gerand. Hoefnagel: ,,Als je bij een inci dent aankomt waar mogelijk agressie dreigt, wachten wij altijd eerst voor de politie aanwezig is. Terwijl je weet dat elke seconde kan tellen. Maar onze veiligheid gaat altijd voor.'' Silvio van der Horst, de ambulancechauffeur die in De Gelderlander vertelde hoe hij maar net kon ontkomen aan de aanval met vleesmessen, werkt met de jaarwisseling bewust niet. „Agressie, geweld, met vuurwerk gooien. Daar heb ik geen zin in. Mensen zijn in een bepaalde stem ming, hebben alcohol op ofandere middelen. Ze denken dat alles mag.'' Veiligheidsregio's houden reke ning met een andere jaarwisseling dan normaal door de lockdown- regels, zoals de gesloten horeca en het vuurwerkverbod. Dat kan agressie aan de ene kant dempen, aan de andere kant kan het ook tot ergernis leiden. Uit een rondgang blijkt dat de veiligheidsregio's zich voorberei den op een oud en nieuw als voor gaande jaren, met een normale be zetting. Alleen in Rotterdam wor den extra maatregelen genomen. ,,Onze brandweer- en crisisorgani satie is, net als andere jaren, door de inzet van extra mensen en voer tuigen goed voorbereid en paraat om snel op te kunnen treden bij in cidenten", aldus een woordvoer der van Veiligheidsregio Utrecht. Perikelen En in Den Haag: ,,Sinds de jaren 80 bereiden we ons extra en speciaal voor op oudejaarsavond, gezien de jaarwisselingsperikelen hier. Het is al vele jaren zo dat al het materi eel dat beschikbaar is en veel extra operationeel personeel worden in gezet.'' In Groningen lopen hulpverle ners met bodycams, zoals ze dat vaker doen. ,,We staan zoals elk jaar op scherp, maar je merkt nu wel dat de lontjes wat korter zijn'', aldus de woordvoerder. ,,Die body- cams gebruiken we vooral preven tief. Mensen weten dat we ermee rondlopen. Als je wat uithaalt, sta je er gekleurd op.'' Ambulanceverpleegkundige Jan Hoefnagel leek te maken te heb ben met een eenvoudige melding, toen hij opeens in een benarde si tuatie terechtkwam. Hij vertelde dat de patiënt echt niet naar het ziekenhuis hoefde, omdat het slechts om een flauwte ging. Maar die boodschap viel helemaal ver keerd bij de familie die erbij stond. ,,Stonden ze te schreeuwen dat we hem per se mee moesten ne men. En als het mis zou gaan, was het onze schuld, zeiden ze er ook nog bij. Het geeft een heel onveilig gevoel als je daar staat. Toen heb ben we die patiënt toch maar mee genomen naar het ziekenhuis, ter wijl het daar door corona al zo vol is.'' Hoefnagel is voorzitter van de beroepsvereniging V&VN Ambu lancezorg. Uit een enquête blijkt dat vorig jaar twee derde van het ambulancepersoneel te maken kreeg met verbale offysieke agres sie. In vijfjaar steeg het aantal jaar lijkse incidenten van 365 naar 762. ,,Dat is nog maar het topje van de ijsberg'', zegt Hoefnagel. „Hulp verleners voelen een drempel om incidenten te melden.'' De beroepsvereniging vindt dat er te weinig met de aangiften wordt gedaan en dat de straffen te laag zijn. ,,Het OM moet wat ons betreft altijd tot vervolging over gaan. Of het nu om verbale of fy sieke agressie gaat'', aldus Hoefna gel. Hij wijst op de steeds kortere lontjes en vraagt aandacht voor zijn beroepsgroep, helemaal nu met de jaarwisseling. ,,Voor ons is dit de spannendste avond van het jaar. Omdat je niet weet wat er gaat gebeuren.'' Extra hulpverleners In Rotterdam nemen ze het ze kere voor het onzekere. Daar worden tijdens de jaarwisseling honderd extra hulpverleners ingezet en is een blusvoertuig uitgerust met tralies voor de ra men. Het is volgens de Veilig heidsregio Rotterdam-Rijnmond een direct gevolg van de rellen op de Coolsingel op 19 november. VRIJDAG 31 DECEMBER 2021 GO 'Je weet niet wat er vanavond gebeurt' ROME De Italiaanse regering gaat de coronamaatregelen vanaf 10 januari aanscherpen. De strengere regels zullen vooral gelden voor wie niet is gevac cineerd. Italiaanse media spreken dan ook van een 'lockdown voor de ongevacci neerden'. Zo mogen mensen die geen prik hebben gehad over twee weken niet meer naar een hotel, beurs of festi val. Ook skiliften en het open baar vervoer mogen ze niet meer gebruiken. De nieuwe regels gelden voorlopig tot 31 maart. Het aantal coronabe smettingen in Italië is de laat ste dagen sterk toegenomen. Woensdag werden meer dan 98.000 nieuwe besmettingen vastgesteld. KERKRADE Een 76-jarige vrouw uit Kerkrade is woensdag in het ziekenhuis overleden aan de verwondingen die ze had op gelopen door een aanrijding met een politievoertuig. Bij het ongeval, anderhalve week geleden in haar woonplaats, was de vrouw met haar snor fiets ten val gekomen. Een medewerker van de politie reed in een dienstvoertuig zonder sirene en zwaailichten met lage snelheid richting een rotonde. De vrouw op de snorfiets werd op de rotonde aangereden en met een am bulance naar het ziekenhuis gebracht. TBILISI De Georgische oud-president Micheil Saakasjvili is weer overgebracht naar een ge vangenis. Hij herstelde de af gelopen tijd na een honger staking in een militair zieken huis. Saakasjvili had vijftig da gen lang geweigerd te eten. Hij protesteerde zo tegen zijn veroordeling wegens machts misbruik, die hij als politiek gemotiveerd beschouwt. De Georgische gevangenisdienst bevestigde gisteren dat de 54-jarige oppositieleider na zijn medische behandeling weer is vastgezet in de plaats Roestavi. IMBIftANCf Utrecht Hulpverleners hadden tijdens de vorige jaarwisseling hun handen vol in het Groningse Uithuizermeeden. FOTO'S ANP, KOEN VERHEIJDEN - Jan Hoefnagel, voorzitter V&VN AmbulancezorgOrganisatie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 8