<4 4 OUDEJAARSCONFERENCE 'ALS EEN KLEINE DICTATOR MAG IK BEPALEN WAT IN 2021 BELANGRIJK WAS' Peter Pannekoek neemt ons mee in de totstandkoming van zijn eerste oudejaarsconference. En ook langs gesneuveld materiaal, wat al een voorstelling op zich oplevert. ,,In februari zei ik tegen mijn regisseur: zal dat hele corona nog wel een thema zijn, eind december?'' en stapel van zes kranten plofte een jaar lang elke och tend op de mat bij Peter Pannekoek (35) thuis, in de Amster damse binnenstad. Normaal zijn dat er slechts twee, maar dit jaar was alles anders, vanwege zijn eer ste oudejaarsconference bij de NPO. Zonder veel te verklappen, maar toch te geinig om niet te noemen: de rode draad uit die voorstelling, Nieuw Bloed, is een klein stukje uit deze krant. Een berichtje over de stoplichten voor fietsers bouwt Pannekoek kunstig uit tot een metafoor over het heetgebakerde maatschappelijke klimaat. Bij het zoveelste glas cola light in de keuken van zijn bovenwoning, zegt Pannekoek: „Dat is nou een goed voorbeeld van een bericht waarvan ik dacht: fuck, daar gaat een van mijn collega's vast iets mee doen. Maar dat gebeurde dus niet, wonderbaarlijk genoeg.'' Dit is het idee: in de totstandko ming van zijn eerste oudejaars conference moest Pannekoek ui teraard veel materiaal weggooien. Als hij dat nu met ons deelt, ver klapt hij niets over de show van vanavond, maar krijgen de lezers toch al een soort extra oudejaars conference voorgeschoteld. Slok cola, trek van sigaret. Dan: ,,Ik hield op mijn computer allerlei bestanden bij met het nieuws van dit jaar. Loop zo maar even mee naar mijn slaapkamer, dan open ik mijn documenten voor je.'' Met vette grijns: ,,Dit begint wel heel erg Metoo-achtig te worden, vind je niet?'' Hij is gewend om boven op het nieuws te zitten. Sinds eind 2017 als teamcaptain bij Dit was het nieuws, daarvoor als weekafsluiter bij De Wereld Draait Door. Nu moest hij noodgedwongen meer afstand nemen, vanwege zijn oudejaarsconference. ,,Toch wel. Ik was anders op som mige momenten wel in loyaliteits conflict gekomen. Zo van: bewaar ik deze grap tot mijn oudejaars conference, of gooi ik hem er deze week al in bij Dit was het nieuws? Wat wel zonde is: ik heb een stukje over Ankie Broekers-Knol, dat is vanwege de lengte van de oudejaarsconference uiteindelijk gesneuveld. Maar dat heb ik dus ook bij Dit was het nieuws niet kunnen gebruiken.'' Straks dus wel, voor dit inter view, als we achter de computer in Pannekoeks slaapkamer staan. De cabaretier wil niet verklappen hoe zijn voorstelling vanavond op tv komt, want net als bij de laatste oudejaarsconference van Youp van 't Hek een jaar geleden, is bij de eerste voorstelling van Pannekoek een noodgreep nodig vanwege de theatersluiting. In je voorstelling is corona uiter aard het belangrijkste onderwerp. Bedenkelijke blik: ,,Pas daar nou mee op, straks denken de lezers: pfff, gaat het wéér over corona. Het gaat eerder over de uitwassen van corona, hoe we als maatschappij tegenover elkaar zijn komen te staan. Aan het begin van het jaar dacht ik dat demonstraties het thema zouden worden: we hadden de bestorming van het Capitool in Washington, de avondklokrellen, het gedoe hier op het Museum plein. Ik weet ook nog dat ik in fe- Corona? Het gaat eerder over hoe we als maatschappij tegenover elkaar zijn komen te staan Paspoort Peter Pannekoek bruari tegen mijn regisseur zei: dat hele corona, zal dat nog wel een thema zijn, eind december? En in de zomer vermoedde ik juist dat de overstromingen in Limburg hét thema van dit jaar zouden vor men. Niet dus. Ik heb meerdere voorgangers gesproken, zoals Claudia de Breij, Jan-Jaap van der Wal en Theo Maassen en allemaal zeiden ze: pas in september begin je te merken wat voor jaar het was, waar de focus op ligt. Dat klopt helemaal. Ik hoop dat de kijkers eruit halen dat ik er heel veel tijd in heb geïnvesteerd. Wat dat betreft is cabaret een soort God, als je er maar genoeg tijd in stopt, krijg je er vanzelf iets voor terug. Ik heb een invalshoek met Sywert van Lienden die ik nog nergens anders gehoord heb. En het lastigste was in dat opzicht misschien wel de moord op Peter R. de Vries. Pas sinds een paar weken is het me ge lukt om daar iets over in de voor stelling te verwerken. Dat is nou echt een onderwerp waarvan ik denk: daar is alles echt al over ge zegd, wat ik er nog aan toe kan voegen, heeft al snel iets van goed- koop effectbejag over zich. Kijk, over de dood en zeker zo'n dood, valt eigenlijk niets te lachen. Waar ik me dan wel weer mee vermaak is het menselijk gedrag na zo'n aanslag. Dat iemand een zak kren tenbollen neerlegt op de plek waar Peter R. de Vries is neergeschoten, omdat hij altijd krentenbollen bij zich had. Zonder afzeikerig te wor den of zo, maar waarom doe je dat? Of het voorstel om die straat, de Korte Leidsedwarsstraat, naar hem te vernoemen. Ben je daar weleens geweest? Een straat waar alleen maar wordt gezopen, geknokt en gekotst. En dan zou je die naar Peter R. de Vries vernoemen.'' We dalen af, naar Pannekoeks slaapkamer, die zich onder zijn keuken en woonkamer bevindt. Naast zijn bed: een gigantische stapel boeken. Boven het deurko zijn: een foto van vader Jop, de in 2003 overleden televisieregisseur. Pannekoek legt uit hoe hij werkt: elke dag spreekt hij gedachtes, po tentiële onderwerpen en grappen in op zijn smartphone. Die band jes werkt hij dan weer uit op z'n computer. Hij zoekt naar staatsse cretaris Ankie Broekers-Knol, die VRIJDAG 31 DECEMBER 2021 GO 1884 kranten voor Peter Pannekoek Jeroen Schmale Amsterdam Dat is de spannendste zin die het afgelopen jaar tegen me gezegd is. Je sloeg een seizoen van Dit was het nieuws over, vanwege deze show. Was je gelukkig met die beslissing? Geboren: 30 juni 1986 in Hilversum. Won in 2006 het Amsterdam Kleinkunst Festival Comedy Concours, is sinds 2007 een van de leden van Comedytrain. Stond met twee eigen programma's in uitverkochte theaterzalen, werkt nu aan derde programma, dat komend jaar in première moet gaan. Keert in 2022 ook terug als vaste teamcaptain bij het satirische tv-programma Dit was het nieuws. Privé: vrijgezel. Peter Pan nekoek voor zijn oudejaars- truck bij Carré. ,,Pas in september begin je te merken wat voor jaar het is.'' FOTO PIM RAS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 4