WEER EVEN THUIS 13 A r Op de plaats waar vroeger het huis van Dianna Lauwereijs-Burggraaf (50) stond, ontwaren we tegenwoordig de silo's van Heros Sluiskil B.V. Nu vraagt u zich wellicht af, hiervoor was op dit terrein toch de cokesfabriek te vinden? Dat klopt. Wat veel mensen echter niet weten is dat er ook een paar woonhuizen op het fabrieksterrein stonden. Het werk mee naar huis nemen was bepaald geen uitzondering in huize Burggraaf. Vader Krijn werkte namelijk als nachtwaker op het terrein van de co- kesfabriek. Tussen het technisch kan toor en de garage in, stond de ambts woning van de nachtwaker en zijn gezin. Dianna, de oudste van drie kinderen woonde van haar vierde tot vijftiende jaar op het fabrieksterrein. ,,Ik kan niet anders zeggen dan dat het heel erg bijzonder was om daar op te groeien. We woonden compleet afgezonderd, samen met twee andere gezinnen, op het terrein. Alleen als je een sleutel van het hek had, kon je bij ons op het erf komen. Ondanks dat het huis op een fabrieksterrein stond, hadden we wel een tuin. Mijn vader kweekte daar vogels en we hadden kippen die rondliepen. Niet alleen in de tuin overigens, het kwam regel matig voor dat ze even een uitstapje maakten naar het naastgelegen kan toor. Mijn moeder Riet was in die ja ren vooral bezig met eindeloos poet sen. Ze had een dagtaak aan het schoonhouden van het huis, want er slingerde een hoop troep de lucht in door de fabrieken. Toen we jaren later naar het platteland verhuisden moest ik er gewoon aan wennen dat er geen zwarte aanslag uit de lucht kwam. De bijnaam van inwoners van Sluiskil is dan ook niet voor niets de 'zwertsnu- vers'." Multiculturele wijk Waar tegenwoordig veel kinderen uit Sluiskil het pontje nemen om in Ter- neuzen naar school te gaan, deed Di- anna precies het tegenovergestelde. Het huis stond namelijk aan de over kant van het Kanaal van Gent naar Terneuzen, maar hoorde wel bij Sluiskil. ,,Ik ging naar de katholieke basis school in het dorp. In die tijd was Sluiskil een stuk levendiger dan te genwoordig. Het wemelde van de verenigingen, van sportclubs tot kaart- en fotografieverenigingen. Zelf was ik veel te vinden in de arbeiders buurt, die naast het fabrieksterrein lag. Mijn beide opa's en oma's woon den daar, net als veel Turkse fabrieks arbeiders. Ik heb het altijd heel fijn gevonden om in zo'n multiculturele wijk op op te groeien. Ik kwam veel bij de Turkse mensen thuis en maakte al jong kennis met hun ge woontes en gebruiken. De snoepkas- ten kan ik me nog heel goed herinne ren. Die waren ronduit indrukwek kend, haha." Vriendinnetjes uitnodigen om te m In die tijd was Sluiskil een stuk levendiger dan tegenwoordig komen spelen was in de jeugd van Dianna geen vanzelfsprekendheid. Veel ouders vonden het namelijk veel te gevaarlijk om hun kinderen op het fabrieksterrein te laten spelen. ,,Na- tuurlijk droomde ik er dan ook wel eens van om in een 'echte' wijk te wonen. Toch ben ik heel blij twaalf jaar daar gewoond te hebben. Zeker als kind was er eindeloos veel te ont dekken in en vooral rond het huis. Een mooie traditie was ook altijd het schaatsen op het water aan de bui tenkant van de fabriek." Dat Dianna goede herinneringen aan Sluiskil heeft moge duidelijk zijn. Het is dan ook geen toeval dat ze zich nog verkiesbaar heeft gesteld als be schermvrouwe toen de Sluiskiltun nel werd aangelegd. Toch zijn er ook minder positieve kanten aan het langdurig wonen op een fabriekster rein. ,,Deze periode heeft helaas ook veel impact gehad op de gezondheid van zowel mijzelf als die van mijn zus Meriam en broer Wilco. We kampen vandaag de dag allemaal met astmati sche bronchitis, die veroorzaakt is door de uitstoot van de fabriek. Lou ter positief zijn de herinneringen dus niet aan de tijd in Sluiskil. Op mijn vijftiende zijn we verhuisd en in Zuiddorpe gaan wonen. Toch voel ik nog altijd veel binding met Sluiskil en het kanaal. Als ik langs het kanaal rijd en die enorme schepen zie varen, denk ik gelijk weer aan de tijd dat ik vanuit mijn slaapkamerraam einde loos naar het kanaal stond te staren." GO VRIJDAG 31 DECEMBER 2021 'Wij woonden hier compleet afgezonderd op het terrein' Bas Dingenouts Sluiskil W i' <-* t - _jV. SSSBilS :.i ISlStSRsai Dianna met gezin, met op de achter grond Heros, waar vroeger het fabriek sterrein met het huis stond. FOTO FAMILIEARCHIEF - Dianna Lauwereijs- Burggraaf Het gezin Burggraaf in de jaren 70 op het fabrieksterrein bij het oude huis. FOTO FAMILIEARCHIEF Heeft u herinneringen aan uw ouderlijke huis die u wilt delen en wilt u weer even terug? U kunt uw verhaal doen in 'Weer Even Thuis'. U kunt con tact opnemen met Ab van der Sluis: 08801-30203, chefnieuws@pzc.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 45