WIM HOFMAN San Jose 9 c Inge Sportfonds wil clubs helpen met gehandicaptensport Omdat we toch in de buurt waren van San Jose in Californië, wilden we een wandeling maken in het Guade loupe Park, bij de rivier de Guadeloupe. Het park was vroeger een pruimenboomgaard. Er staan geen pruimenbomen meer. Je hebt er platanen, die nu hun bladeren lieten val len, steeneiken, een citroenboom met knal gele vruchten. Het is geen rustig park, om de paar minuten komt er een vliegtuig laag overvliegen: de luchthaven is vlakbij. Er zijn ook een paar viaducten van snelwegen en je hoort daarom voortdurend het verkeer voortrazen. Je hebt er ook daklozen. Op een braaklig gend terrein bij het vliegveld is een heel dorp met tentjes, kampeerwagens en busjes waarin mensen wonen. De meesten van hen zijn gewone Amerikanen die door het verlies van hun baan hun huis niet meer kunnen betalen. San Jose is een heel rijke stad en mede daardoor zijn de huizen haast onbetaalbaar geworden. De stad telt meer dan 7000 daklozen. In andere steden heb je er ook veel. In Los Angeles zijn er zo'n 55.000. In het park waarin we gingen wandelen zit ook een aantal daklozen. Sommigen heb ben hun verblijf bijvoorbeeld onder een vi aducten van de snelweg gebouwd, maar we zagen dat er ook in de struiken geïmprovi seerde onderkomens gemaakt waren van stukken plastic, board, karton en ander on duidelijk materiaal. De mensen die er wonen hebben de ge- woonte allerlei spullen bij elkaar te scharre len en die bij hun tent of hut te deponeren. We zagen supermarktkarretjes, stoelen zon der zitting, oude sofa's, een uitgebrande scooter, stukken tapijt, dekens met brand gaten, ladenkastjes zonder laden, keuken kastjes, fietsen zonder wielen en zonder za del, plastic kratten, verfbussen, stangen en stokken, allerlei oude kleding en vodden en vooral veel plastic. Tussen al die spullen zat soms iemand, een man met grijs rechtopstaand haar en een lange grijze baard, gehuld in vodden. Of iemand die een vuurtje probeerde te stoken. Maar ergens klonk ook het geluid van een fluit. Omdat het de laatste dagen nogal gere gend had zaten sommigen half in het water met hun spullen en rommel. Sommige steden in de VS overwegen be taalbare huizen te bouwen om zo de groei van het aantal daklozen te verminderen. Het probleem wordt steeds groter, want ook in de VS heeft het coronavirus tot nu toe niet alleen voor zo'n 800.000 doden ge zorgd, maar is het virus ook de oorzaak van een grote werkloosheid. Mensen die weinig of haast geen geld meer hebben, kunnen hier niet op sociale voorzieningen terugvallen en ze zijn dus nogal eens gedwongen om hun huizen te verlaten. Sommigen kunnen bij familie terecht, an deren staan gewoon op straat. Anderhalf jaar na haar overlijden leeft Inge Caljouw voort in een naar haar vernoemd sportfonds dat de gehandicaptensport in Zeeland gaat promoten. „Sport is zo belangrijk. Voor het bewegen en voor de sociale contacten." Maurits Sep Vlissingen Inge Caljouw kwam in juni 2020 om het leven toen ze in haar rol stoel werd aangereden door een automobilist tijdens een straat race. Ter nagedachtenis aan haar is onlangs het Inge Sportfonds opge richt. ,,We zoeken nu aandacht en geld. We hebben tot nu toe vooral eenmalige giften ontvangen. We zoeken sponsors die zich voor lan gere tijd aan ons verbinden", zegt voorzitter Matthijs Mol. ,,De vol gende stap is dat we mensen gaan helpen." Mol: ,,Het probleem is vooral dat het aanbod niet breed genoeg is om Zeeuws dekkend te zijn. Ik heb jaren net als Inge rolstoelhockey gedaan, maar dan ben je aangewe zen op Goes. Wil je als gehandi capte basketballen, dan moet je naar Middelburg. De keus is dus beperkt. Het ligt er maar aan waar je woont en of je de sport bij jou in de buurt toevallig leuk vindt. Zo niet, dan moet je ervoor gaan rei- Verenigingen missen nu bijvoorbeeld het geld om materialen aan te schaffen zen. Daar moet je dan wel de mo gelijkheden en de middelen voor hebben. Bovendien ben je afhan kelijk van andere mensen: ouders, vrijwilligers." ,,Dat je dan maar niet gaat sporten. Omdat je het niet de leukste sport vindt, omdat je het te ingewikkeld vindt om te regelen, of er niet makkelijk naar toe kunt. Terwijl sport juist heel belangrijk is. Voor het bewegen en voor de sociale contacten. Heel veel gehandicapte kinderen doen daardoor niet aan sport. Daar willen we ons op rich ten met het Inge Sportfonds. Dat gehandicapten zo veel mogelijk gaan sporten. Inge vond dat ook al tijd heel belangrijk." ,,Er is in eerste instantie vooral geld nodig. Daarmee willen we de verenigingen voor valide sporters helpen een aanbod te creëren voor invalide sporters. Verenigingen missen nu bijvoorbeeld het geld om materialen aan te schaffen die gehandicapten nodig hebben om mee te kunnen doen. Ik speel nu zelf tafeltennis in Goes. Dat is een voudiger te regelen. Ik doe bij het reguliere tafeltennis mee, ook al zit ik in een rolstoel. Ik kan trainen tegen valide sporters en tegen ge handicapten. Bij toernooien speel ik wel alleen tegen andere gehan dicapten." ,,Dat voelt goed, want zo voel ik me volledig opgenomen in de ver eniging. Alleen is dat niet voor ie dereen mogelijk. Sommige men sen moeten voor hun sport een aangepaste rolstoel hebben. Die kost veel geld. En dat is weer een reden om af te haken. Inge ging er juist voor dat mensen doorzetten. En Inge vond voor elk probleem ook altijd een oplossing, In die lijn willen we verder." ,,De contacten met die organisa ties komen nog wel. Eerst willen we een Inge Memorial houden, een rolstoelhockeytoernooi. De streefdatum is juni 2022. Wat wij met het Inge Sportfonds te bieden hebben aan Zeeuwse sportvereni gingen is onze ervaring als be stuursleden die zelf aan gehandi captensport doen. In het bestuur zit ook Corné de Koning uit Goes, die op de Paralympische Spelen dit jaar een zilveren medaille won bij het roeien. Doordat we weten waarover we praten, is het makke lijker onze kennis en ervaringen te delen en verenigingen te helpen." GO VRIJDAG 31 DECEMBER 2021 De wereld van Wim Hofman, schrijver/illustrator 'De keus is nu te beperkt' G Matthijs Mol, voorzitter van het Inge Sport fonds. FOTO MAR- CELLE DAVIDSE Wat ontbreekt er aan sportmo gelijkheden voor gehandicapten in Zeeland? - Matthijs Mol, voorzitter Inge Sportfonds Wat is het effect daarvan? Hoe willen jullie dat bereiken? Is die mix van valide en invalide sporters belangrijk? Er zijn sportbonden en koepelor ganisaties die zich ook bezig houden met gehandicapten sport. Wat willen jullie toevoe gen?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 41