c Janny van Doorn: Oplichterij in onze ogen 8 Schurft Ivermectine is een middel dat onder meer kinderen krijgen als ze na spelen in de zandbak wormpjes in de ontlas ting hebben. Het is ontwikkeld om schurft, maar ook rivierblindheid en hoofdluis te bestrijden. Als para sietenbestrijder zou het niet tegen een virus als corona kunnen werken, me nen onderzoekers. Maar een groep van vijftien huisartsen, van wie een deel uit het alternatieve circuit, zegt dat het spul wel degelijk effectief is. Ze hebben zich aaneengesloten via de website Zelfzorg Covid-19. Tot on genoegen van het Nederlands Huis artsen Genootschap. Hoewel schade lijke bijwerkingen niet zijn aange toond, is wetenschappelijk bewijs voor enig genezend effect op corona afwezig, aldus het NHG. De rechter gaf het huisartsenge nootschap gelijk toen Zelfzorg Co- vid-19-artsen een negatief advies om het middel voor te schrijven van het NHG aanvochten. Een van de artsen die doorgaat met voorschrijven, is in middels door de Inspectie voor Jeugd en Gezondheidszorg beboet met 3000 euro. Wanhopig ,,We waren doodziek, alsofer een blok beton op ons lag, zo benauwd. We wil den zo niet eindigen en waren totaal wanhopig", verklaart Van Doorn Dat dit zo makkelijk kan waarom ze zich tot de website wendde. Ze had naar de huisarts kunnen gaan. ,,Maar die zou ons meteen doorsturen naar het ziekenhuis hier in de buurt. Daar hebben we geen enkel vertrou wen in. Op die website lazen we over mensen die al na één dag weer beter waren. Dat wilden wij ook." Het digitale consult met de Box- meerse huisarts resulteerde in een re cept dat via een meewerkende apothe ker in Venlo weer leidde tot een post pakket naar Vlissingen met daarin de ivermectine, maar ook extra prepara ten als vitamine c en d, zinkcarbonaat en een antibioticum. Toen het ge hoopte herstel uitbleef, ging Van Doorn zich meer verdiepen in de web site en het contact met de dokter. ,,Toen pas zag ik dat de inspectie het middel afraadt. Ik dacht ook: toch gek, dat zo'n dokter met een consult van 10 minuten zoveel geld verdient. Dat dit zo makkelijk kan." Onzin De betreffende huisarts in Boxmeer - ze wil niet met naam in de krant, 'om verdere stigmatisatie te voorkomen' - doet de kritiek op de gevraagde ver goeding afals onzin. ,,Ik heb twee con sulten gegeven a 75 en 60 euro. Dat is wat ik eraan verdiend heb. De medi- cijnkosten zijn wat hoger, onder meer omdat mevrouw en mijnheer wat Het middel leidt tot 80 procent minder ziekenhuisopnames. Het werkt zwaarder zijn en je vijfdagen ivermec- tine moet slikken gedoseerd naar het lichaamsgewicht. Maar daar verdien ik niks extra's aan." Ze bevestigt het middel nog steeds voor te schrijven, ook al wordt dit door het NHG afgeraden. Woordvoerder Evert de Blok van de website Zelfzorg Covid-19 laat weten dat ook de andere dokters onverminderd doorgaan met wat ze voelen als hun missie. Landelijk zijn er inmiddels drieduizend consul ten geweest: ,,Omdat het middel leidt tot 80 procent minder ziekenhuisop names. Het werkt." Is het NHG dan gek? De Blok: ,,Die baseert zich op drie studies, wij op 71 studies wereldwijd. Ivermectine mag al officieel voorgeschreven worden in 39 landen. Nederland loopt achter." Een woordvoerster van het Neder lands Huisartsen Genootschap wijst erop dat de Wereldgezondheidsorga nisatie eveneens negatief adviseert. De officiële stellingname van het NHG: 'Vanwege de onzekerheid over het effect van ivermectine op de duur van de klachten (kwaliteit van bewijs: zeer laag) en de lage kwaliteit van be wijs voor het effect van ivermectine op het voorkomen van ziekenhuisop name blijft de aanbeveling over iver- mectine ongewijzigd. We bevelen het off-label voorschrijven van ivermec- tine niet aan als behandeling voor pa tiënten met COVID-19 in de huisart senpraktijk.' Waarschuwing Janny van Doorn, pas sinds een paar dagen weer wat herstellende, kan zich voor het hoofd slaan dat ze zich niet eerder heeft verdiept in de officiële richtlijnen. Zij waarschuwt nu ieder een om niet goedgelovig met de alter natieve artsen in zee te gaan. ,,Je kunt zeggen dat ik zelf dom ben geweest, maar het is ook een feit dat het wel heel makkelijk is te regelen allemaal. Ik ben óók boos op de Inspectie voor Jeugd en Gezondheidszorg (IJG). Die zou harder moeten optreden." Vol gens een woordvoerster van de IJG is dat laatste geen taak voor de Inspectie. ,,Ons streven is niet op de eerste plaats om te straffen, maar om te corrigeren, zodat de zorg er beter van wordt. Zijn er ernstige overtredingen, dan is dat een zaak voor de strafrechter." De man stond geregistreerd in het zo genoemde BIG-register dat duidelijk heid geeft over wat een zorgverlener kan en mag doen. De arts schreef Janny van Doorn op 12 december het omstreden ivermectine voor om snel te genezen van corona. Ook haar 81-ja- rige partner kreeg na een digitaal con sult het advies een kuur te volgen. Maar het medicijn bleek geen effect te hebben op het tweetal, want ze bleven doodziek. Terwijl er flink in de buidel was getast. De tweet van Van Doorn: 'Ivermec- tine, met zijn twee, 450 euro lichter, en geen enkel resultaat. Oplichterij in onze ogen. Ondanks alle mooie verha len van Covid zelfhulp'. Opgelicht door een Boxmeerse huisarts. Dat is Janny van Doorn (77) uit Vlissingen naar eigen zeggen. Op Twitter spuide ze recent haar woede over een geregistreerde dokter van de 'Praktijk voor Biofysische Geneeskunde' in Boxmeer. VRIJDAG 31 DECEMBER 2021 GO Omstreden middel tegen corona kostte450euro Janny van Doorn: ,,We wa ren doodziek, alsof er een blok beton op ons lag, zo benauwd." FOTO JOHAN VAN DER HEIJDEN - Janny van Doorn - Evert de Blok, Zelfzorg Covid-19 Frank Hermans Boxmeer/Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 40