Angenent twijfelde of hij de Elfstedentocht wilde winnen c Kappers demonstreren voor een beter coronasteunpakket voor de sector 3 Kappers zijn het beu. Zo'n tweehonderd kapperszaken in 120 gemeenten voeren actie voor meer coronasteun, nu ze weer hun deuren hebben moeten sluiten. ,,Moeten we dan elke winter dicht?'' Door de ruit van haar kapperszaak in het Limburgse Belfeld wijst Peggy Hendrix (47) naar de voorbij gangers. ,,Die hebben wel een heel mooi kapsel, hè? Laten zich zeker allemaal thuis knippen." Ze is het helemaal beu, de lock- downregels waardoor haar kap perszaak opnieuw dicht moest. En daarom heeft ze haar ramen volge hangen met posters met daarop: 'We zijn het zat!' en 'We moeten open om onze schulden te betalen!' Kappers in 120 gemeenten laten van zich horen met posters en leu zen, ze delen koffie en oliebollen uit. Een barbershop in Nijmegen ging op straat knippen, maar daar werd snel een einde aan gemaakt door boa's van de gemeente. Peggy Hendrix heeft uit protest een etala gepop in haar kappersstoel gezet. ,,Daar had gewoon een echt mens moeten zitten.'' Doorzettertje Ze is al 25 jaar kapper in Belfeld, een klein dorp in de gemeente Venlo. Sinds één jaar zit ze in dit nieuwe pand, voorheen een slagerij. Alles had ze verbouwd, nieuwe stoelen gekocht en spiegels opgehangen. En toen kwam een nieuwe lockdown en heeft ze haar deuren opnieuw moeten sluiten. „Mensen zeggen dat ik een doorzettertje ben, maar ik weet niet of hier nog zin in heb.'' Haar dochter wil de zaak later overnemen, maar Hendrix heeft gezegd dat ze nog maar even moet afwachten. ,,Ik weet niet eens of ik de zaak over een jaar nog wel heb.'' De frustraties zitten hoog in de branche, de kappers zien zichzelf niet als mogelijke besmettings bron. ,,We zijn nooit aangemerkt als besmettingshaard'', zegt de woordvoerder van de kappersbran cheorganisatie Anko. De grootste frustraties zitten hem nog wel in de steunpakketten. Voor kleine zelfstandige thuis- kappers is er bijvoorbeeld alleen steun als ze geen partner hebben die meer verdient dan 1500 euro per maand. Ook zijn er grotere salons die moeite hebben om de crisis door te komen, omdat de overheid niet alle misgelopen omzet ver goedt. ,,Ik krijg maar 60 procent vergoeding, terwijl je je personeel 100 procent moet doorbetalen'', zegt Hendrix, die drie kappers in dienst heeft. Mevrouw Goudzwaard (90) komt met haar rollator langs de K kapperszaak gelopen. Ze leest de leuzen op de posters, en staat er in stemmend bij te knikken. ,,Het is erg wat ze jullie aandoen. Ik heb zelf een zaak gehad, weet hoe moeilijk het is om alles op te bouwen." Ze blijkt niet te zijn gevaccineerd en heeft geen goed woord over voor het beleid. ,,Maar echt, er komen betere tijden, geloof me." Omikron Maar zijn de lockdownregels niet bedoeld om besmettingen tegen te gaan? De huidige lockdown ging in omdat het kabinet een nieuwe, grote besmettingsgolf door de omikronvariant wilde tegengaan. De kappers zijn bovendien niet de enige zaken die dicht moesten. Hendrix denkt een poosje na. ,,Ik had zelf een goedaardige tumor in m'n zij, ben twee keer afgebeld voor een operatie. Kreeg van het zieken huis in Roermond een bos bloemen omdat ze het zo erg voor me von den. Maar ja, we kunnen ons land toch niet telkens op slot gooien? Moeten we dan elke winter dicht?" De actie van gisteren is opgezet door de organisatie 'Ik kan niet meer'. Kappersbrancheorganisatie Anko was niet betrokken bij het op zetten van de actie, maar steunt de demonstratie wel. Voor Hendrix voelt het goed om wat te kunnen doen. ,,Al is het maar om aan Den Haag te laten zien dat we niet zo maar een flutberoep hebben. Hier luchten mensen hun hart." moesten rijden, de laatste uren met harde tegenwind in het pik kedonker van de Hel van het Friese Noorden. Angenent verwacht niet dat hij voor altijd de laatste winnaar van de Elfstedentocht zal zijn. Het koude voorjaar van 2021 en de bij- na-tocht van 2012 sterken hem in de overtuiging dat er nog een nieuwe tocht komt. ,,Ik wil niet dat, als ik op een dag kom te over lijden, ze me onder de grond stop pen en zeggen: Hier rust de laatste winnaar van de Elfstedentocht." - Wessel Penning ,,Ik wist van mijn voorganger Evert van Benthem dat door de overwin ning mijn leven op zijn kop zou ko men te staan", zegt hij in een pod- cast over de Elfstedentocht van 1997, die te beluisteren is via de site van deze krant. Dinsdag is het pre cies 25 jaar geleden dat die laatste tocht verreden werd. De schaatser voelde zich destijds zo sterk dat hij al bij Franeker be sefte dat hij ging winnen. Een stuk verder, bij Bartlehiem, besloot hij definitief voor de winst te gaan. ,,Want anders zou het Erik Hulze- bosch zijn geworden." Gezien de 'sportieve rivaliteit' tussen de twee leek dat Angenent een on aantrekkelijke gedachte. In de podcast, die vanaf vandaag te beluisteren is, verhaalt de schaatser uitgebreid over de tocht. Over de slappe schoenen van zijn schaatsen, die door halve veters en landbouwtape bijeen werden gehouden, maar zo lekker zaten dat hij ze nog jaren zou dragen. Over het moment dat hij in de duisternis op het Slotermeer ver dwaalde. En over zijn medelijden met de 16.000 toerrijders, die uren na hem over uitgetrapt ijs 1*3 GO VRIJDAG 31 DECEMBER 2021 'Ik weet niet eens of ik mijn zaak over een jaar nog heb' Jurriaan Nolles Belfeld Justin Coppens van de Barbershop knipt uit protest Stef Lange- raap op de stoep voor zijn deur. foto marc bolsius G Peggy Hendrix doet mee aan het protest. foto marcel van hoorn c P9 10-11: 'Mijn vader schaatste zijn droom, wij bleven achter' Henk Angenent heeft zichzelf onderweg tijdens de eindfase van de laatste Elfstedentocht afgevraagd of hij de tocht wel wilde winnen. Henk Angenent wint nipt van Erik Hulzebosch. foto cor vos WACHT HIER OP UW Niirshinet'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 3