'Hier kunnen ze hun energie kwijt' Kinderen genieten van de laatste speeltuindag in Lammerenburg Mantelzorgwaardering klein steuntje in de rug 7 Een rondje door het bos, op bezoek bij opa en oma, een spelletje spelen of tv kijken. Voor veel kinderen is er door de lockdown weinig anders te beleven. Bij speeltuin Lammerenburg werd gisteren nog volop gespeeld, tot opluchting van veel ouders. Lize uit Oost-Souburg en Milan (5) uit Serooskerke zijn donderdag met opa en oma naar de speeltuin in Vlissingen gekomen. Volgens opa Jaap Cijsouw uit Westkapelle wa ren ze behoorlijk druk die ochtend en dus vindt hij het een uitkomst dat de speeltuin open is. ,,We zijn hier vaker geweest, maar nooit eer der in de winter. In Westkapelle hebben we ook wel een speeltuin- tje, maar dat mag geen naam heb ben. De speeltuinen in Meliskerke en Biggekerke zijn helaas dicht. Via mijn schoondochter hoorden we dat de Lammerenburg wel open is. Heel fijn, want zo kunnen ze hun energie tenminste kwijt." Bezoekers zijn aangewezen op hun eigen meegebrachte krenten bollen en pakjes chocolademelk, want de kantine is dicht. Dat is om dat de speeltuin na vandaag twee maanden op slot gaat, vertelt secre taris Ben Versluis. „Normaal ge sproken gaan we meteen na de herfstvakantie dicht, maar er was zoveel vraag vanuit ouders en kin deren om te kunnen blijven spelen, dat we besloten dit jaar het seizoen te verlengen. En dat loont, want op de dagen dat we open gaan, is het steeds druk." Glühwein zonder alcohol De openingstijden van de speeltuin zijn vanwege diezelfde vraag ook in de zomer al flink opgerekt. ,,Dan zijn we zeven dagen per week open. We hebben zelfs al eens geëxperi menteerd met avondopeningen, maar daarmee trokken we toch vooral oudere kinderen die alleen maar kwamen om te klooien." De secretaris wilde de speeltuin vorig jaar ook al langer open hou den, maar toen gooide corona plot seling roet in het eten. ,,Ik zag het al voor me, met warme chocolade melk en glühwein zonder alcohol in de kantine, maar speeltuinen mochten niet open blijven. Deze keer zijn de regels wel duidelijk. We mogen open en we hoeven geen ex tra maatregelen te nemen." Toen Versluis half december hoorde dat de basisscholen een week eerder de deuren moesten sluiten, besloot hij extra open te gaan. Tot blijdschap van veel ouders. Al werkte het weer op de meeste dagen niet mee. Vlissinger Thom Ummels en zoontj e Michael (4) genieten van de familieschommel. Thom is blij dat de speeltuin open is, al geeft hij aan zich ondanks alle beperkingen prima te kunnen vermaken met zijn kinderen. ,,Er komen veel Ik kan mij nog wel vermaken met de kinderen vriendjes over de vloer, we gaan vaak naar het strand of het bos, of we gaan hier naar de speeltuin. Wat we wel echt missen is zwemmen. Mijn dochter van anderhalf heeft daar nu zoveel plezier in. Ik ben bang dat ze dat kwijtraakt als we lang niet in het zwembad terecht kunnen. Al met al vind ik deze pe riode nog wel te overzien, maar de scholen moeten wel weer open. Dat is het beste voor de kinderen." Vrijwilligers Versluis is blij met de vrijwilligers die de speeltuin ook in deze periode draaiende houden. Zo wordt elke donderdagochtend flink geklust door enkele mannen op leeftijd, zegt Versluis. In de hoop dat hij in de toekomst ook wat jongere be stuursleden kan aantrekken. ,,We snoeien het groen, we hebben de tafels voorzien van nieuwe bladen en we zijn ook bezig met de aanleg van een beveiligingssysteem tegen inbraak. Dat moet volgens de laat ste voorschriften." In de komende maanden krijgt ook de wachttoren een opknapbeurt. De secretaris is blij met een goed speeltuinjaar en hoopt dat er vanaf maart weer een minstens zoveel animo is om lekker te ravotten. TWEE LEDEN RAAD VAN TOEZICHT 0DASE.NL Het zoontje dat zijn gehandicapte vader helpt, of de geliefde die haar partner verzorgt. Mantelzorgers krijgen veel voor hun kiezen. Hoe waardeer je die? ,,Het is niet vrijblijvend. Je kan niet zeggen 'ik sla vandaag even een dagje over'. Zeker door corona en het personeelstekort in de zorg komt er nu steeds meer op het bordje van de mantelzorger te lig gen'', zegt directeur Mira Weber van Stichting Manteling. Die on dersteunt zo'n 6000 mantelzor- gers op Walcheren. Maar personen die zorg krijgen, kunnen komend jaar weer de mantelzorgwaarde ring aanvragen voor hun steun en toeverlaat. Die waardering is slechts een klein steuntje in de rug. De ge meenten Middelburg en Veere doen dat in 2022 opnieuw met honderd euro. De Vlissingse man- telzorger komt er veel bekaaider af met een bonnenboekje ter waarde van 35 euro. Als iemand meerdere mantelzorgers heeft, worden de 'beloningen' naar rato verdeeld. Afgelopen jaar werden ruim 1700 waarderingen aangevraagd. De aanvraag kan ingediend worden bij Manteling voor iedereen die langer dan drie maanden en meer dan acht uur per week mantelzorg geeft. Weber: „Vergis je niet, man- telzorgers zijn geen vrijwilligers die zelf kunnen kiezen wanneer en hoeveel hulp zij geven. We heb ben het over een grote groep die heel veel werk verricht. Kinderen ook, soms al vanaf de leeftijd van acht jaar.'' Manteling steunt man- telzorgers waar het kan. Praktisch met cursussen en voorlichting, maar ook met meer ontspannen zaken als relaxdagen of een work shop chocolade maken. Aanvragen kan van 1 februari tot 1 april via mantelingwalcheren.nl of telefonisch: 0118-553530. WA VRIJDAG 31 DECEMBER 2021 Wendy de Jong Vlissingen - Thom Ummels Obase zoekt: Expertise in jeugd/welzijn of onderwijskunde? Met u in onze raad maken we de cirkel rond! Lees meer op /vacature MIDDELBURG - Annemarie Zevenbergen In speeltuin Lammerburg werd gisteren, de laatste dag voor de wintersluiting, nog volop gespeeld. foto: ruben oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 39