c Aardenburgers hielden in 1672stand tegen Frans legeronderdeel 6 Bijna 350 jaar geleden weerstond een handjevol dappere Aardenburgers een leger van zevenduizend bloeddorstige Fransen. Symbool van dat huzarenstukje was Margaretha Sandra, een ogenschijnlijk simpele huisvrouw. Het stadje staat er heel 2022 bij stil. Even uitblazen, het zit er niet in voor de Republiek der Zeven Verenigde Ne derlanden. In 1648 is er eindelijk een einde geko men aan de Tachtigjarige Oorlog, maar nieuwe bedreigingen liggen op de loer. De spanningen tussen de Re publiek, Frankrijk en Engeland lopen op. Er wordt een voor de Republiek giftige cocktail gebrouwen. De Engel sen zijn jaloers op de bloeiende sla venhandel die de Republiek rijkdom brengt. Ook ten zuiden van de Repu bliek broeit het. De expansiedrift van de Franse koning Lodewijk XIV is niet te stoppen. Zijn oog valt op het noorden en daarom smeedt 'de Zon nekoning' allianties met Engeland en de bisdommen Münster en Keulen. Het doelwit: de Republiek. In het Rampjaar 1672 trekken legers plunde rend en moordend door het land, maar één volk weigert te buigen. De Aardenburgers. ,,Wat toen bereikt is, is een waar huzarenstukje", zegt Ro gier de Jong van de stadsraad, die heel 2022 evenementen organiseert rond de berenning van Aardenburg, zoals de bestorming sinds de negen tiende eeuw genoemd wordt. Aardenburg een makkie? De Fransen, Engelsen en de bisdom men Münster en Keulen hebben de Republiek in 1672 langs drie kanten in de tang. De Republiek lijkt weer loos, op een incidentele overwinning na. Michiel de Ruijter verslaat een Frans-Engelse vloot op zee, maar ver der trekt een spoor van vernieling door de Republiek. Via het grondge bied van de bisdommen trekken de Fransen bij Lobith de grens over. Utrecht capituleert binnen twee we ken. Bodegraven en Woerden wor den compleet uitgemoord. De Fransen rukken ook op vanuit het thuisland. Ze willen doorstoten naar de Schelde om de toegang tot Antwerpen te kunnen controleren. Op hun weg ligt een klein stadje, het noemen nauwelijks waard. Aarden burg. Een kleine vesting die door de Staten-Generaal is ontmanteld om kosten te besparen. De Franse mar kies krijgt daar lucht van en denkt zo over Aardenburg heen te kunnen lo pen met zijn leger van zes- tot negen duizend soldaten. In het stadje houdt zich slechts een mannetje of dertig, veertig op. De overige militairen zijn Nederlandse vrouwen stonden erom bekend dat ze geen doetjes waren teruggeroepen. Makkie, denken de Fransen. Het loopt anders. Huisvrouw wordt held De overgebleven Aardenburgse sol daten, die zich verlaten voelen door de Staten-Generaal, zijn klaar voor de strijd. Ook een paar honderd burgers verkleden zich als soldaat, de leiding wordt genomen door Margaretha Sandra. Een ogenschijnlijk simpele huisvrouw. ,,Maar Nederlandse vrou wen stonden erom bekend dat ze geen doetjes waren. Die lieten zich de kaas niet van het brood eten. Waarschijnlijk komt dat door de strijd tegen het water", vertelt Rogier de Jong van de stadsraad. Margaretha Sandra kapt kogels uit de straatstenen en smelt potten en pannen om tot munitie. Wanneer de duizenden Fransen in de nachten van 25 en 26 juni Aardenburg aanval len, stuiten ze op ongekende weer stand van de Aardenburgers. ,,Ook de vrouwen deden mee. Zij vochten voor hun leven", zegt De Jong. De be- renning wordt afgeslagen. Honder den Fransen sneuvelen en nog eens zeshonderd worden krijgsgevangen gemaakt en in de Sint Baafskerk op gesloten. Aan Aardenburgse kant valt Strijdtoneel Iedere vijftig jaar wordt de histori sche gebeurtenis herdacht, de laatste keer was in 1972. Ook in 2022 staat het stadje in het teken van de berenning. Alle Aardenburgse verenigingen zijn erbij betrokken. Een greep uit het programma: van mei tot en met sep tember zijn er begeleide wandelin gen langs het strijdtoneel van 1672, in juni loopt iedereen in kostuum over een historische markt. Het nieuwe museum staat van juni tot en met september met een speciale tentoon stelling stil bij het jubileum. En op 1 juli wordt bij de Sint-Baafskerk een musical opgevoerd. In mei staat een zogenoemde poe try slam gepland. Dat is een poëzie- genre waarbij jongeren hun voor dracht schreeuwen, als een soort rap. Wie het luidste applaus krijgt, wint. Deelnemers vertrekken vanaf de Weststraat met een lawaaioptocht naar het standbeeld van Margaretha Sandra aan het Verloren Kostje. De Jong: ,,Ze slaan met lepels op potten en pannen, nog een eerbetoon aan Margaretha Sandra. Dat heeft ze ver diend." niet één dode. „Een handvol burgers en militairen dat een leger van mis schien wel zevenduizend Fransen verslaat, zonder dat er ook maar één dode valt. Een ongekend huzaren stuk", concludeert De Jong. ,,Het klinkt als Asterix en Obelix." VRIJDAG 31 DECEMBER 2021 WA Als een verhaal van Asterix Bob Maes Aardenburg De bestorming van Aardenburg in 1672. Het schilderij hangt in museum Het Bolwerk in IJzendijke. - Rogier de Jong, stadsraad Rogier de Jong bij het beeld van Margaretha Sandra aan het Verloren Kostje in Aardenburg. foto anne hana

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 38