Optimisten veroveren de wereld Gezin Van Burg met adoptiezoon uit Afrika 2021 2 COLUMN Oscar Garschagen Van de happyhappyjoyjoy-club van on versneden optimisten zal ik nooit lid worden. Het is geen vrolijk gezicht als je vakmatig op de eerste rang zit, terwijl de mensheid van crisis naar oorlog naar dic tatuur struikelt. Maar juist in deze histori sche en fascinerende pandemietijd is het zicht op positieve vooruitgang ver scherpt. Dat is vooral te danken aan de komst van heel goed werkende vaccins, hét spectaculairste positieve nieuws van 2021. Uiteraard op de gunstige uitslag van de postoperatieve scan van W. na. jaar met de moord op Peter R. de Vries gloort meer licht. De uitweg uit de pandemie komt in zicht met nieuwe medicijnen en verbe terde vaccins. Zegt professor Marcel Levi, een realistische optimist die helaas lid is van een partij die zich buiten de Haagse minis teriële macht heeft geplaatst. Wetenschap pers is dus opnieuw veel dank verschuldigd. Hun vele, bewezen successen stemmen ook optimistisch als het over het klimaat gaat. Hopelijk verkloten politici de strijd te gen opwarming niet. Optimisme gaat bij mij gepaard met ge zucht over die kla gende zeurkousen in de politiek, de media en daarbuiten. Al die aan wal gebonden stuurlui, die het al tijd en meestal ach teraf beter weten dan Hugo de Jonge kan je gelukkig mak kelijk uitzetten. Hoe lang kan je eigenlijk pessimistisch blijven zeveren? Hoe deprimerend is dat wel niet. Get a life! Of is het lockdownblues? Daar zijn ook medicijnen voor: de talkshows uit zetten, boeken lezen, netflixen, in Brugge een pint pakken óf, heel eenvoudig, op het Zeeuwse strand uitwaaien. Je kan natuurlijk ook uit de bundel Johannes de Heer het lied Tel uw Zegeningen zingen. En die zijn onver wacht talrijk in de prettig zoemende econo mie. Dat beseffen de meeste Zeeuwse be drijfsleiders ook heel goed. Hoe lang kan je eigenlijk pessimis tisch blijven zeveren? Zo gezegd in deze krant ,,Vanmiddag gaan we naar de ge meente om Elijah in te schrijven als inwoner van Terneuzen", vertelt Van Burg donderdagmorgen vanuit zijn woonplaats in Zeeuws-Vlaan- deren. Het gezin is nog een beetje aan het acclimatiseren, na bijna drie maanden Zuid-Afrika. Half oktober vlogen Van Burg en zijn vrouw Marleen naar dat land om hun adoptiezoon Elijah op te halen. Ei genlijk zou dat vorig jaar april al ge beuren, maar ja: corona. Antigeentest Op 16 oktober sloten ze Elijah in hun armen. Na anderhalve week zou het tijdelijke paspoort gereed zijn en dan wilde het gezin terug vliegen. Maar corona stak daar een stokje voor en de trage ambtelijke molens van Zuid-Afrika deden de rest. Vrijdag 17 december was dan eindelijk het paspoort van Elijah klaar. ,,We zouden dinsdagmorgen vliegen, de tickets lagen al klaar. Maar je mag pas naar Nederland als je een antigeentest gedaan hebt en een doktersverklaring hebt. En toen bleek Elijah positief te testen voor corona. En ik ook. En een dag later, mijn vrouw Marleen." Kerstmis in Zeeland, waarop het gezin stiekem gehoopt had, ging niet door. ,,We moesten tien dagen in quarantaine, tot maandag 27 de cember." Géén stress Ondertussen verliep de huur van het appartement in Gordons Bay - vijftig kilometer van Kaapstad - waar het gezin verbleef. Bijna drie maanden, twee stadjes en drie ap partementen verder zou het dan eindelijk gaan gebeuren. Dinsdag meldden Van Burg en zijn gezin zich vijf uur vóór hun vlucht zou vertrekken al bij het vliegveld. ,,We hadden ons voorgenomen: wat er ook gebeurt, géén stress. Maar we konden pas echt ontspannen toen we voorbij de douane waren. Daarna hebben we heel relaxed een boekj e gelezen tot het vliegtuig ver trok. Woensdag om een uur of 12 kwamen we aan." Kerstcadeau Van Burg kijkt heel positief op het avontuur terug. Als SGP'er gelooft hij niet in toeval. De mens kan nog zoveel willen, uiteindelijk is het God die beschikt, is zijn overtui ging. ,,Misschien was dit ook een zegen, in een verpakking die je zelf niet zou bedenken. Een kerstca deau kan er ook zó uitzien, blijk baar. Wij hebben een aantal weken in de schoot geworpen gekregen om aan elkaar te wennen en bij el kaar te zijn, zonder afleiding van buitenaf. Ik was anders immers al lang weer aan het werk geweest", vertelt Van Burg. Ook nu komt het gunstig uit. De werkzaamheden bij Van Burgs werkgever - bedrijfsleider regio Zeeland bij bouwbedrijf Cordeel Nederland - liggen vanwege de kerstvakantie stil. Met Oud en Nieuw om naar uit te kijken, kan het gezin rustig weer wennen aan het leven in Zeeland. De tegenstel ling met Zuid-Afrika is groot. Daar is corona amper een gesprekson derwerp, vertelt Van Burg. ,,Veel mensen hebben andere dingen om zich zorgen over te maken. Of ze 's avonds te eten hebben, bijvoor beeld." Nog één formaliteit Na de inschrijving in het Neder landse bevolkingsregister wacht nog slechts één formaliteit: ,,We moeten Elijah's geboorteakte nog krijgen. Die verwachten we over een jaar of twee. De ambtelijke mo lens werken in Zuid-Afrika zéér langzaam. Dat komt ook doordat ze heel zorgvuldig zijn met adoptie procedures." Elij ah, die nu bij na vijf j aar oud is, heeft het intussen al helemaal naar zijn zin bij zijn 'forever parents'. Van Burg: ,,De kleine vindt het hartstikke interessant hier. Hij heeft een loopfiets gekregen en heeft die helemaal meegezeuld de trap op naar zijn kamer, boven. Vanmorgen was hij in zijn kamer aan het rondfietsen!" Toos Henk FUME JAARW1SSELIMS Forum doet mee in drie gemeenten Forum voor Democratie doet tijdens de gemeenteraadsver kiezingen op 16 maart mee in drie Zeeuwse gemeenten: Mid delburg, Vlissingen en Sluis. Landelijk, zo heeft de partij la ten weten, doet ze mee in vijftig gemeenten. Forum heeft nog geen namen van kandidaten be kendgemaakt. ,,Dat proces loopt nog, en is in een afrondende fase", verduidelijkt Martin Bos. Hij en Fred Walravens zitten in Provinciale Staten voor FvD. Natuurlijk, pessimisten zijn met hun scherp oog voor het menselijk tekort nuttig. En wie kan nou opgewekt blijven als kun stenaars en de horeca verkommeren, de slecht geventileerde scholen dicht zijn en democratisch Hongkong wordt opgevroten door de Chinese draak. Ook de aftakeling van Amerika doet pijn. Maar uitein delijk zijn het toch de optimis ten die de hele wereld veroveren, en verbeteren. Ook in 2022, hoop en wens ik voor iedereen. Het wordt een prachtige jaarwisseling voor het gezin van Joan van Burg. Net op tijd is het SGP-Statenlid terug uit Zuid-Afrika met zijn vrouw en adoptiezoon Elijah. VRIJDAG 31 DECEMBER 2021 GO Op de valreep van dit vaak schokkende BBQ IN DE WINTER IS HELEMAAL HOT ,,Ze zien het op sociale media en denken: dat wil ik ook." - Jelle Kralt, grillmeister CZEELAND1 MIDDEL TEGEN CORONA IS OMSTREDEN ,,Je kunt zeg gen dat ik zelf dom ben ge weest, maar het is ook een feit dat het wel heel makkelijk is te regelen." - Janny van Doorn CZEELAND8 31 Terneuzen Joan, Marleen en hun zoon Elijah zijn eindelijk in Nederland. FOTO GIANNI AGOSTI Kijk ook op de site bij /video Paul Kusters Internet: toosenhenk.nl VLISSINGEN - Jeffrey Kutterink Net op tijd terug voor Oud en Nieuw Ondine van der Vleuten OLIEBOL OF APPELFLAP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 2