27 Ik wil gewoon weer eens een keer een grote ronde rijden ,,Ja, maar ik had de beslissing om door te gaan met wielrennen al wel genomen voordat ik zilver haalde. Een paar dagen voor de wegrit in To kio. Ik had met de ploeg afgesproken om na de Spelen pas om tafel te gaan. Maar toen dacht ik wel: 'Als ik nog door wil, moet er wel een pro gramma zijn voor mij in het najaar. Ik voelde op dat moment gewoon sterk: ik wil nu Merijn op bellen. Want ook als ik 20ste word in de tijdrit wil ik alsnog door.'' ,,Dit jaar is veel waardevoller geweest voor mij. Het is een speciaal en bij zonder jaar geweest, op meerdere vlakken. Maar niet te vergelijken met 2017 wat op prestatieniveau een top- j aar was. 2019 en 2020 hebben me ook veel opgeleverd, maar waren geen leuke jaren. Dit jaar heb ik als heel leuk ervaren. Het gevoel van vrijheid. Niks moet, alles mag in de maanden februari, maart en april. Dat heb ik als geweldig ervaren. Ik heb mogen bele ven hoe het is om helemaal geen wielrenner te zijn. Dat beviel echt fantastisch. In februari en maart was ik voor mijn gevoel echt gestopt. Ik wilde die beslissing nog niet nemen, maar ik heb toen vaak gedacht: 'Ik ben een gestopte wielrenner'. Dat vond ik echt supermooi.'' ,,Ik ben nog dezelfde wielrenner ja. Wat ik goed kan, is tijdrijden en ron des rijden.'' ,,Daar kan ik ook nog geen antwoord op geven, want ik heb nog geen grote ronde gereden. Ik ben wel benieuwd. Waar ik nu sta tussen de grote man nen in rondes. Dat is het gevoel wat ik nog één keer wil ervaren. Ik wil ge woon weer eens een keer een grote ronde rijden. Mezelf daar volle bak zo goed mogelijk op voorbereiden. En dan kijken waar het schip strandt zonder daar verwachtingen aan te hangen. Zo heb ik eigenlijk ook naar de Spelen toegewerkt. Dat kan dus wel.'' ,,Dat gaat er altijd zijn, maar dat is ook niet waarom ik ben gestopt of waarom ik een pauze heb genomen. Dat mevrouw Van Zetten vindt dat ik de Tour moet winnen. In training of voeding of weet ik veel wat ga ik niet zoveel anders doen. Daar zit mijn winst niet. Het is vooral een andere state of mind. Het besef dat ik een heel bijzonder talent heb. Dat ik het mega uitdagend en gaaf vind om daar alles proberen uit te halen. Op dit mo ment in mijn leven. Vaak geeft me dat ook heel veel plezier. Soms niet. Maar die uitdaging ga ik nooit meer in de rest van mijn leven vinden. Ik vond het fantastisch toen ik even pauze had, met de hond ging wande len en de bladeren in de tuin op ging ruimen. Dat kan ik misschien nog wel 50 jaar doen. Deze uitdaging in mijn leven komt nooit meer terug.'' „Fietsen is voor mij niet in en in verweven met presteren, maar wel met competitie en uitdaging. Als die uitdaging er niet meer is.Als ik op 95 procent naar een koers toe kan gaan en mijn waarde kan hebben voor de ploeg, voor iedereen en me zelf. Iedereen is dan tevreden en ik kan zo een leuke boterham mee ver dienen, maar dat is dan te weinig voor mij om wielrenner te blijven.'' ,,Dat weet ik echt nog niet. Ik heb er ook met de ploeg nog niet echt over gesproken.'' ,,Nee, nee. Ik heb het gevoel dat ik minder belastbaar ben dan drie jaar geleden.'' ,,Maar dat doe ik dus niet meer, zo ver vooruit kijken. Misschien stop ik morgen wel. Misschien rij ik nog vijf jaar door. Geen idee.'' blad, eind februari, bijvoorbeeld ge woon gekeken. Ik was twee weken op vakantie naar Zweden en toen voelde ik ook wel de behoefte om weer een beetje te gaan fietsen. Nou daar kwam ik snel van terug toen ik thuis was." „Nee. Ik kwam daar gewoon om de koers een keer van de ander kant te zien. Ik denk dat het juist het zetje was dat ik nodig had. In de periode daarvoor begon ik al meer te fietsen en ook meer plezier te hebben in een keer doortrekken op de fiets. In maart heb ik ook wel gefietst, maar echt heel weinig en ook altijd rustig. In april merkte ik dat ik er aan toe was om conditioneel een klein bé- tje te verbeteren." ,,Dan was ik later te rug gekomen en had ik langer rust geno men. En als de Spelen er helemaal niet waren geweest, dan had ik het hele jaar eruit gegaan. Het komt zoals het komt. In mei toen ik weer begon te trainen, ging het ook best wel vaak niet goed. Toen dacht ik wel: eigenlijk had ik nu een maand langer vrij moe ten nemen om ook gewoon fysiek en mentaal te herstellen. Maar ja, uiteindelijk moest ik toen een be slissing nemen. Ik werd een beetje gedwongen door mezelf met de Spe len in zicht." GO VRIJDAG 31 DECEMBER 2021 GTom Dumoulin op 22 januari van dit jaar in Spanje, toen hij besloot tijdelijk te stoppen. ,,Ik ging naar dat trainingskamp toe met lood in mijn schoenen.'' Rechts: in 2017 als eerste Nederlandse winnaar van de Giro d'Italia. FOTO'S COR VOS - Dumoulin onlosmakelijk verbonden zijn met fietsen voor jou. In hoeverre was dit een waardevol jaar? Het is amper te vergelijken, maar is het misschien zelfs waarde voller geweest dan je succesjaren 2017 en 2018? Ben je nog dezelfde wielrenner als voorheen? Het aangezicht van het wielrennen is inmiddels wel veran derd in de klassiekers, in de grote ronden én het tijdrijden? En hoe sta je er nu voor, denk je? Dat kan je wel zeggen, dat je zonder verwachtingen naar een grote ronde gaat, maar mevrouw Van Zetten uit Tiel denkt 'Tom Dumoulin gaat naar een grote ronde en daar ga ik voor zitten.' Dan komt er toch weer druk. En verwachtingen. Dan wil je toch naar de sterkste competitie? Want welke ronde zou je dan gaan rijden? Dat kan er dan toch maar één zijn? En als het bevalt, zou je dan twee grote ronden rijden? Nee, niet twee in één jaar, maar ook nog een ronde in 2023? Het moment dat je kwam opdagen bij de Amstel Gold Race langs de kant van de weg. Had je toen de be slissing om door te gaan in je hart al genomen? Als de Olympische Spelen nou later wa ren geweest, pakweg in november of zelfs in 2022? De Spelen pakten goed uit. Ook ge zien wat je eerder zei, dat prestaties

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 27