NTERVIEW TOM DUMOULIN 26 WAT EEN VERHALEN! nen. Even diep gaan en verder ook rustig. Maar dat kon ik niet. Ik kon ook niet rustig fietsen, want dan overkwam me weer dat hele lamme gevoel. Dan kwam ik al helemaal niet meer vooruit. Dan ga je maar gewoon duwen de hele dag. En dat deed ik al veel te lang.'' ,,Had ik het maar laten versloffen. Dat was veel beter geweest op dat mo ment. Maar dat durfde ik niet. Dan kom je jezelf op een gegeven mo ment een keer tegen. Waarom durfde ik dat niet? Omdat je onzeker wordt. Omdat ik al een paar keer een bles sure heb gehad. Het liep eigenlijk al twee jaar lang niet echt zo goed. Sinds 2018 was gewoon de klad er in gekomen. Door blessures, door stress met de ploegwissel. Randzaken. Op een gegeven moment rijd je niet meer lekker en dan ga je houvast zoe ken. Die houvast heb je zelf niet meer. Niet meer bij je eigen gevoel, dus ga je maar gewoon doen wat an deren ook doen. En dan weet je dat je slecht bezig bent.'' ,,Wat een vervelend gesprek zeg.'' Dumoulin zegt het met een lach, maar aan alles is te merken dat het hem ernst is. Het is inmiddels elf maanden geleden dat hij besloot te stoppen en plots vertrok bij het trai ningskamp van zijn ploeg Jum- bo-Visma. Hij gaf toen een korte toe lichting in een videoboodschap en sprak er na zijn terugkeer ook wel over. Maar uitgebreid? Amper. Het gesprek is tien minuten onderweg als Dumoulin in detail wordt gevraagd naar deze moeilijk periode en dat vindt hij zichtbaar lastig. ,,Dat was belangrijk. Het jaar begon met een dieptepunt en dat moet je ook bespreken, hoor. En ik vind het ook niet erg dat jullie er naar vragen. Maar het is gewoon een heel verve lende periode van het jaar. Waarbij ik het gevoel heb dat ik daar heel veel op heb terug gekeken, maar eigenlijk ook heel weinig antwoorden heb ge vonden. Eigenlijk heb ik die ant woorden nooit gevonden. Antwoor den die ik eigenlijk zelf niet weet en dan ga ik nu met jullie zoeken. Ter wijl dat me in die maandenlange tijd nog niet is gelukt, dus dat gaat me nu ook niet lukken. Dus wat heeft het eigenlijk voor zin, vraag ik me dan wel af.'' ,,Absoluut niet. Op een gegeven mo ment neemt dat je leven ook over. Dan is het niet meer alleen het fiet sen. Toen dat begon te spelen, begin 2020, was ik wel vaak niet echt geluk kig op de fiets maar als ik met de hond ging wandelen, ging dat gevoel weg en dacht ik: 'Oh prima'. Maar op een gegeven moment liep ik daar heel de dag mee te tobben.'' ,,Op deze manier maken jullie er een heel zwaar gesprek van. Dus van mij mag het snel naar iets vrolijkers. Maar nee, ik ben nooit met een de pressie gediagnosticeerd. Zodra ik die beslissing nam en de knoop door hakte, ging ik echt megablij naar huis. Toen heb ik echt een geweldige maand gehad. En mensen die depres sief zijn, kunnen dat niet. Ik kon dat wel, dus ik was niet depressief maar op dat trainingskamp liep ik wel de pressief rond.'' ,,Heel vervelend. Daarom vind ik dit ook heel vervelend. Het kon niet an ders, maar eigenlijk vind ik het bela chelijk dat ik in die positie zit. Dat het dus blijkbaar niet anders kan dan dat ik mijn twijfels met de hele we reld moet delen. Dat vond ik heel vervelend en vind ik nog steeds ver velend aan wielrenner zijn. Of aan bekende wielrenner zijn.'' ,,Daar ben je op dat moment hele maal niet mee bezig. En nu ook niet. Die behoefte heb ik niet. Ik vind fiet sen weer hartstikke leuk, maar ik heb heel weinig de behoefte om een voorbeeld te zijn voor anderen. Of in spirerend te zijn voor anderen. Ik vind het heel leuk om de mensen die dichtbij mij staan te inspireren en een heel diepe connectie mee te voe len. Met mijn familie en mijn vrien den en mijn vrouw Thanee. Daar heb ik dat extreem mee, maar helemaal niet met mensen die ik niet ken.'' ,,Daar is een deel van mijn salaris vast op gebaseerd, ja. Maar dat mogen ze er prima afhalen. Het hoort er nou eenmaal bij. Het is in en in verweven met goed presteren, daardoor bekend zijn en daardoor ook bijna moeten uitleggen waarom ik dan een pauze ga nemen. Dan wil het ook goed uit leggen ondanks dat ik het dan best wel vervelend en moeilijk vind. Ik Ik vind dit een vervelend gesprek heb er een nog grotere hekel aan een kort en nietszeggend antwoord te ge ven waar niemand iets mee kan.'' ,,Maar waar jullie naar vragen, vind ik best wel persoonlijk. En eigenlijk zou ik daar het liefst de grens trek ken. Daar wil ik het gewoon niet over hebben. Eigenlijk had ik dat moeten zeggen, maar ik ben dan toch te be leefd. En omdat ik het ergens ook wel weer mooi vind. Ik vind het ook heel leuk om met mensen te filosoferen over het leven. Maar niet leuk dat alle mensen daar van mee kunnen genieten. Ik zei dat ik het een vervelend gesprek vind. Niet omdat ik het een vervelend ge sprek vind, maar omdat men in Ne derland aan het meeluisteren is met mijn persoonlijke dingen waar ik he lemaal niet van wil dat Jan Lul daar iets van vindt.'' ,,Niet zo lang. Ik had ook niet de be hoefte om helemaal weg te stap pen uit wielrennen. Ik heb Omloop Het Nieuws- VRIJDAG 31 DECEMBER 2021 GO Ik was niet depressief, maar liep daar wel depressief rond' c VERVOLG VAN P5 Hoe kwam het. Had je het laten ver sloffen? Even terug naar die week. Dan kom je daar aan Waarom vind je het vervelend? Als wij met jou terugkijken op dit jaar begint dat met een gigantisch diep tepunt. Waarschijnlijk ben je nooit eerder zo ongelukkig geweest? Zou je dit een depressie noemen? Hoe is het als zoiets groots als je levensgeluk een soort nationaal ge spreksthema wordt? Besef je dat je door daar open over te praten ook iets heel inspirerends doet voor een grotere groep mensen dan alleen een paar wielerfans? Maar is dat niet de essentie waar voor je wordt betaald in topsport, dat je andere mensen inspireert? - Tom Dumoulin (31) Tom Dumoulin op weg naar zilver op de tijdrit in To kio. FOTO PIM RAS Hoe lang heb je niet aan wielrennen gedacht nadat je stopte?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 26