Irene Schouten kan de koningin van de Spelen gaan worden bleek weer garantie voor schitterende sport 23 1500 meter in 1.43,85 5000 meter in 6.50,48 afstanden, maar de selectievolgorde telt alsnog tien namen. Dat is er één te veel en er doemt ook een pro bleem op bij de ploegachtervolging. Kramer, helemaal onderaan de se lectievolgorde, zal daarvoor moe ten worden aangewezen. Dat kost dan Dai Dai N'tab (500 meter) zijn ticket. Goed gesprek Maar dan is bondscoach Jan Coop- mans er nog niet. Hij zal Bergsma vragen, maar die heeft na het deba cle in Sotsji alle recht om eerst om een goed gesprek, vertrouwen en toezeggingen te vragen. Idealiter zou Coopmans ook Marcel Bosker of Chris Huizinga toevoegen voor de achtervolging. In dat geval komt ook het startbewijs van Tijmen Snel, gisteravond derde op de 1500 meter, op de tocht te staan. Of Snel moet zelf worden ingezet op de ploegachtervolging. Maar dat is een grote gok. De selectiecommissie heeft, kortom, de komende dagen nog wat te doen. Het is een bijna ongekende sta tistiek en tegelijkertijd voldoet Irene Schouten na vijf dagen OKT volledig aan alle verwach tingen. Ze bezet de eerste, tweede én derde plek op de se lectievolgorde - ervan uitgaande dat bondscoach Jan Coopmans haar als onbetwiste kopvrouw voor de massastart in gedachten heeft. ,,Dat vind ik wel mooi. Ga ik zeker opslaan", zegt ze met glimmende ogen. Ze was deze week op meer dere afstanden de topfavoriete en blijft dit ook voor Peking, als grootste troef van de Neder landse olympische ploeg. Ze won eerder deze week de 3 kilo meter en gisteravond met even veel overmacht de 5 kilometer. UITSLAG Ze is daarnaast een vaste waarde in de ploegenachtervolging, kortom: niemand kan straks in Peking om Schouten heen. Haar motto ondertussen, terwijl ze de successen aaneenrijgt: zoveel mogelijk genieten, voor je het weet is een succesperiode weer voorbij. Want er waren ook seizoenen waarin ze meedeed als toernooi- vulling. Toen ze zich vorig jaar stee vast meldde tussen de wereldtop, deed ze dat tot haar eigen verba zing. Schouten, van nature niet ie mand van grootspraak, straalt sinds vorig seizoen steeds vaker uit dat ze alleen naar Heerenveen komt voor de winst. ,,Hiervoor dacht ik: weet je, ik schrijf me in voor plek vijf. En nu voor plek één", zei ze onlangs in Salt Lake City tegen deze krant. Daar reed ze een nieuw Nederlands re cord op de 3 kilometer, kort na een trainingskamp in Spanje, een tus senstop in Nederland, gevolgd door een lange vliegreis. Schouten heeft van de uitschieters die ze altijd al had een stabiel niveau gemaakt. Ze is nu wereldtop, en lijkt geen min dere dagen meer te hebben. Vier jaar geleden reed ze op de Spelen in Pyeongchang de massas tart, als grote favoriete. Maar de Ja panse Nana Takagi had met de Ne derlandse coach Johan de Wit een tactiek bedacht. Ze doorkruiste met succes Schoutens eindsprint. Ze won brons, na jarenlang het num mer te hebben gedomineerd. De massastart lijkt ook nu het onzeker ste onderdeel in haar jacht op olym pisch succes, maar de grote vraag draait lijkt nu vooral: met hoeveel goud zal zij Peking verlaten? UITSLAG afgevinkt; daar hoeft de selectie commissie niet lang over te debat teren. Irene Schouten is de grootste troef voor goud in Peking. Ze is in de vorm van haar leven, is dé favo riete op de 3 en 5 kilometer en de massastart en maakt deel uit van de ploegenachtervolging. Dat laatste geldt ook voor Antoi nette de Jong. Zij was deze week ook sterk en rijdt in Peking daar naast de drie middelste afstanden. Carlijn Achtereekte had het sinds haar goud van Pyeongchang soms zwaar, maar kan haar olympische titel op de 3 kilometer verdedigen. Jutta Leerdam is van eenzame klasse op de 1000 meter en verge zelt Femke Kok op de 500 meter, die wordt aangevuld met Michelle de Jong. Over de negen mannen die Ne derland gaan vertegenwoordigen, moet nog wel serieus worden ver gaderd. Thomas Krol (1000 en 1500), Jorrit Bergsma (5 en 10 kilo meter), Patrick Roest (5 en 10 kilo meter) en Kai Verbij (500 en 1000) plaatsten zich allemaal voor twee GO VRIJDAG 31 DECEMBER 2021 ZAANÜ^ 2. Thomas Krol 1.43,87 3. Tijmen Snel 1.45,16 4. Patrick Roest 1.45,30 5. Marcel Bosker 1.45,65 6. Louis Hollaar 1.45,69 7. Serge Yoro 1.45,89 2. Sanne in 't Hof 6.55,13 3. Carlijn Achtereekte 6.55,17 4. Merel Conijn 6.55,27 5. Joy Beune 6.59,65 6. Reina Anema 7.05,40 7. Melissa Wijfje 7.07,30 OKT Mannen 1. Kjeld Nuis OKT Vrouwen 1. Irene Schouten 1500 METER MANNEN Kijk voor een uitgebreid verslag van deze afstand op onze site vol vuurwerk Schouten wint na de 3000 ook de 5000 meter op het OKT. FOTOPIM RAS Ze was al de grote favoriete op de langste afstanden en bezweek ook op het OKT niet onder die druk. In Peking gaat Irene Schouten (29) op voor vier keer goud. Ze kan de ko ningin van de Winterspelen worden. Lisette van der Geest Rik Spekenbrink Heerenveen Linksboven: ongeloof bij de 33-jarige Otterspeer, die mag debuteren op de Spelen. Rechts: Nuis steekt zijn duim op na zijn gewonnen 1500 meter, na de sof op de 1000 meter mag hij alsnog naar Peking. Linksonder: Wijfje komt twee honderdsten tekort. FOTO'S PRO SHORTS, PIM RAS, SCS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 23