Rondreizen zomer 2022 effeweg.nl Europeanen staan achter munt, maar nadelen zijn nog niet weggenomen 21 Morgen viert de euro zijn twintigste verjaardag. Zal de munt ook over twintig jaar nog bestaan? Eén ding is zeker: we zijn er steeds meer van gaan houden. effeweg.nl of bel 08810 30 800 /flg) Officieel vond het twin tigste verjaardagsfeestje van de euro drie jaar geleden al plaats: op i januari 1999 werd de munt in gebruik genomen door de financiële markten. Op 1 januari 2002 was het de beurt aan het grote pu bliek. In twaalf landen, waaronder Nederland, konden consumenten met de nieuwe briefjes en munten gaan betalen. Een echt feestje werd het niet. De munt werd met veel scepsis ontvan gen. Alles was in één klap duurder geworden, luidde de kritiek. Een be grijpelijk gevoel, maar niet terecht, zegt Bert Colijn, euro-expert bij het Economisch Bureau van ING. Prijzen stijgen altijd, maar die zijn sindsdien niet opeens significant omhoogge- gaan. ,,In de afgelopen twintig jaar is de inflatie juist lager gebleven dan de twintig jaar ervoor", voert Colijn aan. Zo ligt de gemiddelde inflatie sinds de komst van de euro op 1,8 procent per jaar. In de jaren 90 was dat nog 2,5 procent. Zelfs nu de inflatie recent flink is gestegen, moeten we de jarige euro daarvan niet de schuld geven, zegt de ING-econoom. ,,De stijging heeft niets te maken met de munt. Meer dan de helft van de inflatie komt door de dure energie. En dat de Neder landse gasvoorraden maar voor ruim de helft gevuld zijn, kun je de munt niet verwijten." Verzuchtingen Ondanks aanhoudende verzuchtin gen van consumenten over hoge prij zen en kritiek van spaarders en ge pensioneerden over de lage rente, is de liefde voor de euro wel toegeno men. Volgens de Eurobarometer, die de opinie van Europeanen over Euro pese zaken in kaart brengt, is de steun voor de munt nu op het hoog ste niveau ooit in de EU: 70 procent. In Nederland is die steun hoger dan in de EU als geheel (zo'n 85 procent). Het positieve gevoel is er ook in de politiek én onder beleggers. Niet ver rassend, vindt Colijn. Volgens hem zijn er de afgelopen jaren stappen gezet die gunstig hebben uitgepakt voor de euro en die eraan hebben bij gedragen dat de munt glansrijk door de coronacrisis is gekomen. Zo is er een Europees Herstelfonds opgericht, waarbij lidstaten samen de coronaverliezen dragen, wat heeft gezorgd voor rust en vertrouwen op de financiële markten. De positieve economische effecten van de corona- pandemie moeten volgens Colijn ook in het licht worden gezien van de vo rige crisis, al weer zo'n tien jaar gele den. ,,Toen was er een existentiële crisis, want het risico was groot dat bijvoorbeeld Griekenland en Spanje uit de euro zouden gaan, met alle ge volgen van dien." Die crisis legde de zwakte van de monetaire unie bloot: de verschillen tussen de economische krachten in het zuiden en noorden van Europa. Normaal zou een land bij een crisis zijn munt devalueren, wat het aan trekkelijker maakt om er spullen te kopen. Dat helpt bij economisch her- Het fundament van de euro is nog steeds wankel stel. Maar met één euro was devalua tie om de zwakke broeders overeind te houden geen optie. De euro overleefde ternauwer nood, met dank aan de toenmalige president van de Europese Centrale Bank, Mario Draghi, die met zijn uit spraak 'whatever it takes' de onrust op financiële markten wegnam. Econo men waarschuwden dat de euro een volgende crisis niet zou overleven, maar het tegendeel blijkt waar. De gezamenlijke munt is sterker uit de crisis gekomen, beaamt De Nederlandsche Bank. ,,De euro heeft waarschijnlijk ook bijgedragen aan het voorkomen en verminderen van crises. Zo is het bijvoorbeeld onwaar schijnlijk dat de gulden zonder hor ten of stoten door de bankencrisis zou zijn gekomen", aldus een zegs man van DNB. Risico's Toch wil dit alles niet zeggen dat de euro fluitend naar zijn volgend jubileum gaat. Colijn sluit niet uit dat het ooit tot een break-up komt. ,,Het fundament is nog steeds wankel. Het wordt stapsgewijs sterker, maar de risico's met betrekking tot de ver schillen tussen economische krach ten zijn er nog." Of digitale munten nog een bedrei ging kunnen vormen voor de euro? Colijn denkt dat er meer digitaal betaald gaat worden, maar hij kan zich niet voorstellen dat papieren geld over twintig jaar uit het straat beeld is verdwenen. De Nederland- sche Bank denkt dat de vorm van geld weleens zou kunnen verande ren. Zo wijst de toezichthouder erop dat er volop wordt nagedacht over de vraag of er een digitale euro moet ko men. ,,Deze ontwikkelingen bevin den zich nog in een relatief vroege fase. Het is dus lastig om uit te teke nen hoe de euro er over twintig jaar uitziet. Maar dat we er dan nog mee betalen, is wel zeker." Geld-terug-garantie Repatriëringsgarantie Omboekgarantie Byzantijnse rondreis Rondreis Spanje en Portugal Rondreis Sicilië, Sorrento en Amalfikust Noordkaap Boek zonder aanbetaling GO VRIJDAG 31 DECEMBER 2021 We hebben de maar de liefde euro verfoeid, Natasja de Groot Amsterdam Op 1 januari 2022 viert de euro voor de consument zijn twin tigste verjaardag. - Bert Colijn, euro-expert ING Rondreis Schotse Hoog landen en Orkney-eilanden Ontbijten diner Vertrek: apr, mei jun juL, aug, sep Ontbijt en diner Vertrek: apr, meijunjul, aug, sep, okt, nov Ontbijten diner Vertrek: apr, mei jun, aug, sep, okt Ontbjjten diner Vertrek: apr, meijunjul, aug, sep, okt Ontbjjten diner Vertrek: junjul, aug Alle Fouten voorbehouden. ExcLusieF reserveringskosten, CalamiteitenFonds en SGR bijdrage.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 21