Regering Italië krijgt steun voor miljardenuitgave LTO: Vogelgriep blijft heersen, een vaccin kan uitkomst bieden 19 AFNEMEN BELASTINGVOORDEEL Kruisweg, directeur ALD Automo tive: ,,De verhoging van de bijtel ling komt te vroeg. Iedereen ziet het aanbod betaalbare elektrische auto's toenemen, maar de over heid trekt wel heel snel terug. We zien nog steeds laadstress door te korten aan laadpunten en achter blijvende netwerkcapaciteit.'' Nieuwe elektrische auto's rijden weliswaar verder dan vijfjaar gele den, maar op de echt lange afstan den - bijvoorbeeld vakanties in het buitenland - is het laden nog een tijdrovende bezigheid. De twijfel is een van de redenen dat de verkoop van elektrische au to's vertraagt. Het chiptekort speelt natuurlijk ook bij de leve ringsmogelijkheden van elektri sche auto's een grote rol. En door al het thuiswerken kijken bedrij ven met andere ogen naar leaseau to's; zijn ze altijd nog wel de beste oplossing? Eindsprintje Volgens cijfers van Bovag/Rai is Tesla met een heel bescheiden eindsprintje bezig. Deze maand verkochten de Amerikanen 1600 auto's, tot en met 27 december, maar dat is ruim de helft minder dan vorig jaar in de eerste weken van december. Over heel 2021 zit Tesla op -56 procent. Elektrische nieuwkomers doen het goed. Lynk Co verkocht 3000 stuks. VW met de ID4 3700 exemplaren. Maar de verkoop van de ID3 stortte in (10.000 in 2020 en 1700 dit jaar). De Skoda Enyaq is op weg om de meest verkochte elektrische auto van het jaar te worden met zo'n 6000 exemplaren. Niet alleen de lage bijtelling ver dwijnt langzaam maar zeker, ook de aftrekposten - de MIA en Va- mil-regelingen - voor onderne mers die een elektrische auto kochten, verdwijnen in het nieuwe jaar. ,,Want de elektrische personenauto is inmiddels gang baar'', stelt de Rijksdienst voor Ondernemend Nederland. Er blij ven alleen aftrekmogelijkheden voor elektrische personenauto's met ingebouwde zonnepanelen. Bert van Wee, hoogleraar trans portbeleid aan de TU Delft, vindt het logisch dat de financiële prik kels afgebouwd worden. ,,Elektri- sche auto's worden immers steeds goedkoper.'' Dat de overheidsstimulering minder wordt, betekent niet dat elektrisch niet populairder wordt. Volgens ALD was dit jaar bijna een op de drie nieuwe leaseauto's elek trisch en verplichten ook steeds meer bedrijven dat de auto die het personeel leaset elektrisch is. Door de hoge brandstofprijzen wordt elektrisch rijden financieel voor meer mensen interessant. Wie alle kosten optelt, is niet meer duurder of zelfs goedkoper uit dan met een benzineauto. Steuntje Zakelijke rijders hebben dan wel minder voordeel, de particulier krijgt sinds twee jaar wel een financieel steuntje. In 2022 is 71 miljoen euro beschikbaar voor particulieren die een elektrische auto kopen. Als de nieuwwaarde niet hoger is dan 45 mille dan geldt er een aankoopsubsidie van 3350 euro per auto. Wie een gebruikte elektrische auto koopt, krijgt 2 mille subsidie. Bovag verwacht een stormloop op de subsidiepot. Vorig jaar was de pot voor nieuwe auto's al na één week leeg. Nu is de totale subsi- diepot veel groter en het subsidie bedrag per auto iets lager. De regering in Italië onder leiding van Mario Draghi heeft toestem ming gekregen van wetgevers voor een begrotingsplan ter waarde van 32 miljard euro. Het geld is onder andere bedoeld om de inkomsten belastingen te verlagen. Daarnaast kan met een deel van het geld de impact van de oplopende energie prijzen worden verzacht. Het parlement in Rome keurde het wetsvoorstel laat op woensdag in een vertrouwensstemming goed, gisteren kwam het formeel in stemming. Het is het eerste plan uit de koker van Draghi, het voor malige hoofd van de Europese Centrale Bank (ECB). Draghi werd begin dit jaar premier en liet vo rige week weten dat hij wel presi dent zou willen worden wanneer die positie beschikbaar komt begin volgend jaar. Energiekosten Voor de verlaging van de inkom stenbelasting is zo'n 8 miljard euro gereserveerd. Met de compensatie van de energiekosten is 4 miljard euro gemoeid. Ook worden maat regelen doorgevoerd die door eer dere regeringen waren uitgesteld. Dan gaat het om een verlaging van de btw op bepaalde producten en een fonds dat jongeren moet hel pen een huis te huren. De begroting maakt deel uit van Draghi's bredere plan om de chro- nisch lage economische groei in Italië een boost te geven. Dat is ook nodig om het land door de crisis te loodsen. De regering verwacht dat de productie van Italië dit jaar met meer dan 6 procent zal zijn geste gen, na een daling met bijna 9 pro cent in 2020. De opmars van de omikronvari- ant van het coronavirus raakt ook de economie van Italië. Zo is de economische activiteit afgeno men. Daarnaast mist het land mil jarden aan inkomsten, omdat mensen hun vakanties naar het land annuleren. Volgens consu mentenorganisatie Coldiretti loopt Italië daardoor alleen al 4 miljard euro mis. Draghi zei eerder deze maand dat hij niet verwachtte dat omikron de groeiprognose voor dit jaar zal beïnvloeden. C Dat zegt Kees de Jong, voorzitter van de vakgroep pluimvee van land- en tuinbouworganisatie LTO Nederland in een reactie op Duits onderzoek naar de vogel griep. Volgens hem zou een vac cin soelaas kunnen bieden. Duitse onderzoekers van het Friedrich-Loeffler-Institut (FLI), een overheidsinstituut dat on derzoek doet naar dierenwelzijn, stellen dat Europa niet eerder te maken heeft gehad met zo'n ern stige uitbraak van vogelgriep als nu. De Jong onderschrijft de con clusies van het FLI. Voorheen dook het virus vooral op in lan den met veel water, zoals Neder land. Dat gebeurde vaak alleen in het trekseizoen, in de laatste maanden van het jaar. Nu duikt het virus ook in drogere gebieden op en is het het hele jaar aanwe zig. Zo werd het virus afgelopen voorjaar in nesten met jonge vo gels ontdekt. Net als het griepvirus bij men sen zorgt de vogelgriep in het najaar en de winter voor proble men, zegt De Jong. Nederlandse pluimveehouders lukt het vrij goed om het virus buiten de deur te houden. Maar als dieren be smet raken, is het beleid dat stal len geruimd moeten worden. De Jong wijst erop dat grote farmaceuten werken aan een vac- C Vogelgriep heerste nog nooit zo erg in Europa, maar aantal besmettingen in Nederland valt voorlopig nog mee cin tegen het virus. Volgens hem willen nog niet alle landen daar aan. Er leven zorgen over de vei ligheid van vlees en eieren van ingeënte dieren. Maar nu het vi rus zo hard om zich heen grijpt, zien steeds meer landen ook de noodzaak in. De producten van ingeënte dieren zijn volgens hem veilig voor consumptie. De ko mende tijd zijn er proeven met vaccins in onder andere Neder land, België en Frankrijk. In Frankrijk zorgt het virus vooral bij eenden voor problemen. Wilde vogels Volgens het FLI worden er dage lijks nieuwe besmettingen met de vogelgriep vastgesteld. In Duitsland alleen zijn sinds begin oktober 394 besmettingen ge constateerd bij wilde vogels. Het gaat in de meeste gevallen om eenden, ganzen, zwanen en meeuwen. Ook werd vogelgriep gesignaleerd bij 46 Duitse pluim- veebedrijven. In Nederland is het aantal besmettingen bij pluimveebe- drijven en hobbybedrijven op twee handen te tellen. Het rela tief lage aantal besmettingen be tekent niet dat Nederlandse pluimveehouders achterover kunnen leunen. Uit angst en om het virus buiten de deur te hou den, beperken pluimveehouders hun sociale contacten sterk, aldus De Jong. GO VRIJDAG 31 DECEMBER 2021 :"v.' G Eind 2019 stonden automo bilisten in de file toen ze hun nieuwe Tesla rechtstreeks van de boot haalden. FOTO MARCO OKHUIZEN In 2022 is 71 miljoen subsidie beschikbaar voor particulieren die een elektrische auto kopen. ANP Rome Italië heeft 8 miljard gereser veerd voor verlaging van de inkomstenbelasting. De Italiaanse premier Mario Draghi wil de inkomstenbelasting verlagen en hogere energiekosten compenseren. foto epa DEN HAAG De vogelgriep is wijdverspreid en niet meer zo seizoensge bonden zoals eerder wel het geval leek. Daarom zou moeten worden nagedacht over andere oplossingen dan het almaar ruimen van pluimvee op het moment dat het virus ergens in een stal opduikt. - ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 19