en wéér onderwerp van gesprek Drie gewonden bij explosie in oliebollenkraam Britse bank stort per ongeluk 'kerstbonus' van 155 miljoen 15 Van Dissel (en anderen) soms ook te star. Gommers wordt soms neerge zet als een windvaan, die met zijn optredens vooral applaus wil oogsten. Toch is het te makkelijk om alles wat hij buiten zijn werk op de ic doet, af te serveren als ij delheid. Zijn betrokkenheid bij de situatie van jongeren in deze pandemie vormt een rode draad in zijn publieke optredens. Niet C Als geen ander spant hij zich in om niet-nieuwsvolgers te betrekken bij het debat over corona toevallig deed Gommers (57), va der van drie, zijn uitspraak 'covid is peanuts' in een gesprek dat specifiek over de situatie van jon geren ging. Als geen ander spant hij zich in om niet-nieuwsvolgers te betrek ken bij het debat. Beroemd is zijn gesprek met zangeres en influen- cer Famke Louise, toen die de weg in het coronadoolhof even kwijt was. Zelfs scholieren die hem benaderen voor een inter view in het kader van hun pro fielwerkstuk, krijgen niet meteen 'nee' te horen. ,,lk probeer op mijn manier te helpen met de voorlichting rond corona'', zei hij eerder tegen deze krant. Zijn in spanningen hebben resultaat. Via Instagram bereikt hij 479.000 volgers. De vraag is wat 2022 voor Gom mers brengt. Omdat hij aftreedt als voorzitter van ic-vereniging NVIC is hij vanaf februari geen lid meer van het OMT. Daarmee wordt zijn positie eenvoudiger, want de OMT-rol botste nogal eens met zijn publieke optre dens. Te vaak naar zijn smaak moest Gommers op zijn tong bij ten, wat lang niet altijd lukte. De ic-arts heeft aangekondigd dat hij straks gewoon bij talkshows blijft aanschuiven. In zijn boek: ,,Ik hou mijn mond pas als we het virus onder controle hebben.'' Door de storing werden bedragen dubbel overgemaakt. Het geld ging naar werknemers van in totaal tweeduizend bedrijven en hun leveranciers. De bank, een dochteronderne ming van de Spaanse Banco de Santander, heeft klanten verze kerd dat niemand is benadeeld door de fout en dat er hard wordt gewerkt om de ten onrechte uitge voerde betalingen terug te krijgen. Het geld was niet afkomstig van de betrokken bedrijven, maar van de reserves van Santander, bezweert de bank. Het terugvorderen van de on terecht uitgekeerde bonussen is volgens Britse media geen gemak kelijke opgave, omdat veel betalin gen naar rekeningen van andere banken en instellingen zijn ge gaan. Ook is een deel van het geld beland bij mensen die het in de kerstvakantie al hebben verbrast. zorgt ervoor dat je weer meer an tistoffen opbouwt en bovendien betere dan tijdens de eerste vac cinatie.'' ,,Ik vind van niet'', zegt Kikkert. ,,Ik snap de gedachte dat je je ei gen bevolking wilt beschermen. Maar als je het breder bekijkt, is het slimmer om de beschikbare vaccins beter te verdelen, zodat ook op andere continenten ieder een ingeënt kan worden.'' Zolang er grote gebieden zijn waar niet gevaccineerd wordt en waar het virus daardoor onge stoord kan rondgaan, is de kans op nieuwe coronavarianten waartegen de vaccins minder goed werken veel groter, stelt de viroloog van het LUMC. ,,Je ziet het met de omikron- variant, die in Zuid-Afrika is ont dekt en mogelijk ook op dat con tinent is ontstaan. In die zin zijn deze boostercampagnes symp toombestrijding, een lapmiddel. Corona is een wereldwijd pro bleem, geen Nederlands pro bleem.'' een nieuwe besmetting kan daar door beter en langduriger zijn dan na een coronavaccinatie. Maar dan heb je het wel over de immuunreactie na een flinke in fectie. Na een milde infectie wordt waarschijnlijk minder be scherming opgebouwd. Het voor deel van een vaccin is dat de dosis die je krijgt vaststaat en vooraf goed is onderzocht.'' Medisch immunoloog Rijkers erkent dat een stevige corona- infectie goed kan zijn voor de af weer tegen de ziekte. ,,En het doormaken van het virus nadat je al gevaccineerd bent, levert in principe een heel mooie immu niteit op. Toch wil ik mensen, ook jongeren, die denken dat ze genoeg hebben aan hun eerste vaccinaties waarschuwen. Ook als je nu besmet raakt, kun je nog flink ziek worden. De immuni teit van je eerste prik of prikken kan zijn weggezakt. Een booster Vanaf 1 februari wel om zonder beperkingen, zoals verplichte co ronatest of quarantaine, door de Europese Unie te kunnen reizen. Als het langer dan 270 dagen ge leden is dat je een tweede vacci natie hebt gekregen (of je enige Janssen-prik), vervalt straks de geldigheid van je Europese co ronapaspoort en is een booster vaccinatie vereist, bepaalde de Europese Commissie eerder deze maand. In Nederland wordt die voor waarde nog niet gesteld. Een woordvoerder van het ministerie van Volksgezondheid laat weten te 'kijken of we de geldigheid van vaccinaties gelijktrekken' met die in Europa. ,,In januari zal hier over meer bekend zijn. Daar lo pen wij niet op vooruit.'' Bij een explosie in een oliebollenkraam in Breda zijn drie mensen gewond geraakt. Een van hen moest naar het ziekenhuis. Het ging om 09.40 uur mis bij het opstarten van de apparatuur: bij het verwarmen van de olie ontstond een steekvlam en daarna een explo sie, meldt de Veiligheidsregio. Na de ontploffing zijn meerdere gas flessen die in de kraam stonden naar een veilige plek op afstand ver plaatst. De eigenaar van de oliebollen- kraam is één van de gewonden. Het is nog niet bekend wat de ernst is van zijn verwondingen. Een tweede slachtoffer is met licht letsel zelf naar de EHBO-post van een naast gelegen vaccinatielocatie gelopen. Hij raakte geblesseerd toen hij, ge schrokken van de explosie, op de grond viel. Het derde slachtoffer moest met onbekende verwondin gen naar het ziekenhuis. Volgens een woordvoerster van de Veiligheidsregio is niet bekend hoe de explosie kon ontstaan. De brandweer heeft volgens haar nog geen aanwijzingen gevonden voor een gaslek. Wel zijn twee gasflessen door de ontploffing aan de boven kant verbrand. Het Team Brandon derzoek doet nader onderzoek. 'Harde knal' Noa van Wanrooij stond op het mo ment van de explosie samen met een collega in haar frietkar naast de oliebollenkraam. ,,We hoorden een heel harde knal en toen zijn we me teen naar buiten gevlogen. Ik merkte dat er gasflessen waren ont ploft." Ze zag dat vier mensen onmid dellijk de oliebollenkraam via een luik verlieten. ,,Verschrikkelijk dit, ik ben enorm geschrokken." De oliebollenkraam staat vlak bij de ingang van een vaccinatielocatie in Breda. Door de explosie was één van de ingangen korte tijd niet meer bereikbaar. Daarom had de GGD tijdelijk de ingang aan de oostkant van het gebouw geopend, meldt de Veiligheidsregio. Inmid dels is de hoofdingang weer geo pend. De prikafspraken op de loca tie gingen gewoon door. GO VRIJDAG 31 DECEMBER 2021 - Sander van Mersbergen LONDEN Een Britse bank heeft per onge luk op 25 december in totaal bijna 155 miljoen euro overge maakt naar 75.000 rekeningen. De 'kerstbonus' was het gevolg van een technische storing bij de bank Santander, aldus Britse media. lijf dat wel aan? Is blijven boosteren de beste oplossing in de strijd tegen het virus? Heb ik een boosterprik nodig voor mijn coronapas? Matthijs Keim Gerlach Hochstenbach Breda De politie heeft de kraam met linten afgezet. foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 15