l Ic-arts Diederik Gommers: betrokken, praatgraag 14 CORONA Terwijl de boostercampagne volop aan de gang is, houdt het kabinet rekening met in het uiterste geval nog twee vaccinatierondes in 2022. Al dat gebooster, is dat überhaupt goed voor de mens? En heb je van een boosterprik meer last dan van de eerdere vaccinaties? ,,Als je het mij vraagt: een beetje wel'', reageert medisch immuno- loog Ger Rijkers van het Elisa- beth-TweeSteden Ziekenhuis in Tilburg. ,,Het is natuurlijk goed om rekening te houden met zo'n scenario, maar ik verwacht niet dat er voor het einde van 2022 een nieuwe boostercampagne nodig is.'' Demissionair minister Hugo de Jonge van Volksgezondheid er kende woensdag in een brief aan de Tweede Kamer dat het lastig in te schatten is of er komend jaar nog meer 'oppepprikken' gezet moeten worden, en hoeveel dan precies. Met de extra aankoop van bijna 6 miljoen Pfizer-vaccins, naast de 46 miljoen prikken die Nederland sowieso geleverd krijgt, is er ruim voldoende voorraad voor twee extra boosterrondes in 2022 en nog een campagne in 2023. 'Het kabinet kiest zoveel mogelijk voor zekerheid', schrijft De Jonge. Of de extra shots nodig zijn, hangt onder meer af van de vraag of er na de nu oprukkende omikronvariant nieuwe mutaties van het coronavirus opduiken. Rij kers: ,,En in hoeverre zo'n variant dan weer afwijkt van de vorige. Als die afwijking klein is, zal de be scherming van de boostervaccins die nu worden toegediend langer standhouden.'' ,,Nee, zeker niet'', zegt moleculair viroloog Marjolein Kikkert van het LUMC in Leiden. ,,Ook als je niet gevaccineerd bent, wordt je af weersysteem regelmatig belaagd door virussen, je hele leven lang. Dat is alleen maar goed voor de werking van je afweer. En zo is het bij vaccins ook. Je immuunsys teem kan die prikken makkelijk aan, het is echt geen probleem.'' Rijkers plaatst een kleine kantte kening: ,,Er zit uiteindelijk wel een grens aan door blijven vaccineren tegen hetzelfde virus. Als je dat tot in het oneindige doet, zal je af weersysteem er uiteindelijk nau welijks meer op reageren. Maar dat punt is bij corona nog lang niet in zicht. Neem het tetanusvaccin: kinderen krijgen als baby drie prikken kort achter elkaar en ver volgens nog een extra inenting als ze 4 en 9 jaar zijn.'' ,,Daar zijn nog geen harde weten schappelijke gegevens over'', stelt Agnes Kant van Bijwerkingencen trum Lareb. ,,Maar mijn beeld is dat de veel voorkomende bijwer kingen als koorts, vermoeidheid en pijn op de prikplek nu ook weer veel gemeld worden. Verder sprin gen de meldingen over opgezette lymfeklieren er dit keer uit, mer ken we.'' Volgens Kant is het moeilijk om al vast te stellen of de boosterprik- ken gemiddeld meer last geven. ,,Er krijgen nu meer mensen het Moderna-vaccin (dat volgens eer dere onderzoeken iets meer bij- Er zit uiteindelijk wel een grens aan door blijven vaccineren tegen hetzelfde virus werkingen geeft dan Pfizer, red.), dat kan ook schelen. En dan heb je nog te maken met combinaties: mensen die eerst Janssen hebben gehad en nu Pfizer, of toen Astra- Zeneca en nu Moderna. Dus het is best ingewikkeld.'' Overigens bevat de huidige booster met Moderna maar een halve dosis van het oorspronke lijke vaccin. Dat is volgens het RIVM genoeg voor een goede im- muunreactie en zou ook minder bijwerkingen geven dan een volle dige dosis. ,,Theoretisch is een echte besmet ting beter'', zegt moleculair viro- loog Kikkert. ,,Je afweersysteem krijgt dan het hele virus te zien, en niet alleen het eiwit dat wordt aangemaakt door middel van het vaccin. Dus de bescherming tegen Diederik Gommers zorgde deze week onbedoeld voor verwarring met een aantal opmerkelijke uitspraken. Dat is bepaald niet voor het eerst. Zijn positie binnen het OMT zit de praatgrage ic-arts soms danig in de weg. Wat dat betreft wordt 2022 in elk geval een ander jaar. Woensdag liet Diederik Gommers zich op reactieplatform NUjij ont vallen dat hij even getwijfeld had over zijn eigen boosterprik. Daarna stelde de Rotterdamse ic- arts in een interview met debat centrum De Balie dat Covid 'peanuts' is, 'een virus van niks ei genlijk'. ,,We sluiten elkaar op, maar we worden er niet ziek van.'' Al snel volgde op Instagram een toelichting, waarin Gommers de uitspraken in een context plaatst. Corona was peanuts ten opzichte van een probleem als klimaatver andering: 'Het was totaal niet mijn intentie om minachtend te doen over het virus!' Maar toen was het kwaad al geschied. Iedereen was weer even druk met de lap rood vlees die Gommers als prominent deelnemer aan het coronadebat in de digitale arena had geworpen. Een OMT-lid dat beweert dat co rona peanuts is? Huh? Wie verder uitzoomt, ontwaart een terugkerend patroon. Eerder sloegen sociale media op hol toen hij vrouwen aanraadde hun zwan gerschap nog even uit te stellen tot na corona. Of toen hij in een e-mail leek te suggereren dat de PCR-test, waarmee in GGD-test- straten het coronavirus wordt op gespoord, geen bruikbare uitsla gen zou opleveren. Coronasceptici gingen er dankbaar mee aan de haal. Gommers ontdekte zelf al vrij snel hoe het werkt. 'Als journalis ten me vragen hoe ik over iets denk, geef ik antwoord', zegt hij in het boek Intens, een biografie die onlangs verscheen. ,,Maar even later wordt van zo'n antwoord nieuws gemaakt en lijkt het net of ik uit mezelf met een bepaalde op merking ben gekomen. Dat blijf ik lastig vinden.'' Soms zorgt Gommers ook voor verwarring door kort na elkaar te genstrijdige meningen te ventile ren. Vorig najaar zei hij eerst dat nieuwe maatregelen niet zouden werken. Twee weken later pleitte hij voor een keiharde lockdown. Publieke opinie Ook hierop reflecteert hij in zijn boek. ,,Ik kijk weleens jaloers naar iemand als Jaap van Dissel. Die heeft gewoon één lijn, en die lijn is altijd dezelfde. Hij geeft weinig of geen interviews en schuift niet aan bij talkshows, dus hij laat zich ook niet beïnvloeden door de pu blieke opinie.'' Tegelijk vindt hij VRIJDAG 31 DECEMBER 2021 GO Nóg meer prikken, kan ons Chris van Mersbergen Tilburg/Leiden Nóg twee extra coronaprikken in 2022, is dat niet wat overdreven? Met nog eens twee extra boos tershots kan het aantal corona vaccinaties eind 2022 zijn opge lopen tot vijf per persoon. Is dat niet slecht voor je immuunsys teem? Heb je van een boostervaccinatie meer last dan van je eerste coro- naprik(ken)? Boosterlocatie Ahoy in Rotterdam. foto marco de swart - Ger Rijkers, immunoloog Wat biedt eigenlijk meer bescher ming tegen corona: een booster- prik of een eerdere besmetting? Diederik Gommers. 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 14