Bestaande klanten gespaard, switchers betalen de hoofdprijs baldErmöin nl ^oe'< uw reis 'ncl" ons Garantiepakket!" bolderman.nl 13 c De energieprijzen van Eneco, Essent, Vattenfall en anderen op een rijtje De prijzen voor gas en licht zijn afgelopen halfjaar de lucht in geschoten. Nu de meeste leveranciers afgelopen maand hun tarieven voor 2022 bekend hebben gemaakt, maakt deze krant de balans op. Wie vraagt de hoofdprijs en waar valt de schade mee? De energiemarkt van afgelopen jaar kan met recht stormachtig worden genoemd. Begon 2021 rustig met een gasprijs ruim onder de euro per kubieke meter, vanaf de zomer schieten de tarieven razendsnel omhoog. Leveranciers buitelen over elkaar heen met tariefsverho gingen en diverse energiebedrijven vallen om, te beginnen met Wel kom Energie. Met de jaarwisseling voor de deur inventariseert deze krant het slag veld: hoeveel moeten consumenten per januari 2022 betalen? We bekij ken een tiental energiebedrijven: de grote spelers (Eneco, Essent en Vattenfall) plus een aantal (vrij) be kende leveranciers als Oxxio, Delta en Vandebron. Ook nemen we bud- getmerken, zoals Innova, mee. We bekijken allereerst de varia bele tarieven (kubieke meter gas en kilowattuur stroom) die zij per 1 ja- nuari hanteren. Dit is wat be staande klanten, die hun prijzen niet voor langere tijd hebben vast gezet, betalen. Verder kijken we naar het zogenoemde modelcon tract, dat iedere leverancier van toe zichthouder ACM dient aan te bie den. De verschillende tarieven zijn zo goed vergelijkbaar, is de ge dachte. Alle prijzen hieronder zijn inclusief btw, energiebelasting en Opslag Duurzame Energie (ODE). Duidelijk is dat bestaande klan ten met een variabel contract er re latief genadig afkomen. Zo brengt Eneco 1,25 euro voor een kuub gas in C Consumenten gaan een dure winter tegemoet, zeker als het nog gaat vriezen. Switchen van leverancier is een dure grap geworden rekening en 26 eurocent voor een kilowattuur stroom. Vattenfall zit met 1,26 euro (gas) en 26 cent (stroom) op hetzelfde prijsniveau. Essent - 1,12 euro gas en 25 cent stroom - heeft van de grote drie de prijzen het minst verhoogd. Delta en Oxxio kennen een gas- prijs van 1,34 euro en 1,44 euro en een stroomtarief van 28 cent en 36 cent. Innova Energie heft per 1 janu ari 1,43 euro voor gas en 38 cent voor stroom. Bij Vandebron betalen klanten 1,25 euro en 25 cent. Ener- giedirect.nl rekent 1,14 euro voor gas en 25 cent voor stroom. Grote woede Waar energiebedrijven bestaande klanten sparen, vragen ze nieuwe klanten de hoofdprijs. Vattenfall kent een gasprijs van liefst 2,765 euro per kubieke meter en 63 euro cent voor stroom. ,,Deze prijzen zijn een gevolg van de extreme stij - ging van de groothandelsprijzen in de week voor kerst'', legt een woordvoerder uit. Afgelopen tijd verhoogde Vattenfall al diverse ma len de prijzen voor het modelcon tract. Eneco rekent 1,80 euro voor gas en 46 cent voor stroom. Dit is het tarief dat de 90.000 klanten van Welkom Energie begin november kregen opgelegd, wat toen tot grote woede leidde. Essent vraagt 2,23 euro voor gas en 50 cent voor stroom. Energiedirect werkt met dezelfde tarieven als moederbedrijf Essent. Het Zeeuwse Delta (2,68 euro voor gas, 76 cent voor stroom) is vrijwel even duur als moederbedrijf Vat- tenfall. Bij Innova betalen klanten 1,43 euro voor gas en 38 cent voor stroom. BudgetEnergie rekent sinds oktober 1,83 euro voor gas en 45 cent voor stroom. Vandebron zit met 1,84 euro en 43 cent in dezelfde prijscategorie. Voor een goede vergelijking die nen nog de maandelijkse leverings kosten worden meegenomen. Glo baal rekenen leveranciers tussen de 5 en 9 euro per afgenomen ener giesoort (stroom of gas). C Tarieven langer vastzetten is nauwelijks een optie. Er is weinig keus en pakketten beginnen ver boven de4000 euro per jaar De Vastelastenbond, die de ener giemarkt dagelijks monitort, be klemtoont dat de prijzen een mo mentopname blijven. ,,Ze verande ren snel, we zien nu al leveranciers die hun eerder voor 2022 aangekon digde tarieven weer omhoog aan passen'', zegt directeur-oprichter Dirk-Jan Wolfert. Er blijven verder aanbieders, zo als Greenchoice, die hun nieuwe variabele tarieven voor januari niet hebben bekendgemaakt. Volgens hun eigen algemene voorwaarden moeten ze dat minstens tien dagen van tevoren doen. ,,De ACM con troleert dat kennelijk niet.'' Al met al gaan consumenten een dure winter tegemoet, zeker als het nog gaat vriezen. Switchen van le veranciers is ondertussen een dure grap, zo niet onbetaalbaar. Tarieven langere tijd vastzetten is ondertussen ook nauwelijks een optie. Keus is er weinig en pakket ten beginnen bij onlinevergelijkers ver boven de 4000 euro per jaar. De Vastelastenbond vraagt zich afofde huidige tarieven nog redelijk zijn. ,,Energiebedrijven zijn zo weinig transparant, eigenlijk valt nauwe lijks te controleren wat een faire prijs voor gas en stroom is,'' aldus Wolfert. V Geld-terug-garantie V Repatriëringsgarantie Zekerheid via SGR ANVR Bij Bolderman j aanbetalen niet verplicht! 10 dagen Toscane: Florence, Pisa en Elba 10 dagen Pittoresk Vrsar, Istrië 10 dagen Italiaanse Bloemenrivièra 12 dagen Makarska Rivièra en Dubrovnik 12 dagen Corsica en Sardinië 15 dagen Rondreis Spanje en Portugal GO VRIJDAG 31 DECEMBER 2021 2021 begon met een gasprijs ruim onder de euro per m3, vanaf de zomer schoten de tarieven omhoog. foto getty images David Bremmer Rotterdam Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. *Bekijk de voorwaarden op onze website. ANVR Brochure en (0318) 58 09 58 jjgjr boekingen: www.bolderman.nl Prijs p.p. o.b.v. 2 pers. kamer excl. Calamiteitenfondsreserveringskosten SCR-bijdrage. Div. vertrekdata 2022 boekbaar! Div. vertrekdata 2022 boekbaar! Div. vertrekdata 2022 boekbaar! Div. vertrekdata 2022 boekbaar! Div. vertrekdata 2022 boekbaar! Div. vertrekdata 2022 boekbaar!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 13