Met hele gezin speuren in de auto Domper voor molen: voegwerk moet opnieuw 7 c Gratis puzzeltocht over de Bevelanden Wat doe je op een saaie, grijze kerstvakantiedag tijdens de lockdown? Precies! Je stapt met je gezin de auto in en rijdt de speurtocht die Corinda Christiaanse-Schrijver speciaal hiervoor in elkaar draaide. ,,We vinden het echt hartstikke leuk", vertelt Anne-Hilde Moens uit Yerseke. ,,Dik anderhalf uur ge leden zijn we begonnen in Yerseke en tussendoor hebben we een broodje gegeten. De jongens ver maken zich prima en onderweg hebben we ook nog even een vrouw geholpen die van haar paard was gevallen. Ze lag op de weg toen we aan kwamen rijden. Toen zijn we toch maar even gestopt om haar te helpen." Moens vertelt haar verhaal bij Hoeve Van der Meulen, net buiten 's-Heer Abtskerke. De hoeve is het onderwerp van vraag 11 van de speurtocht en gaat over het aantal jaren dat de restauratie van de hoeve heeft gekost. Het antwoord is terug te vinden op het informatie bord bij de inrit van de hoeve en daar moet je dus echt even de auto voor uit, en de regen in. Voor de familie Moens is dat geen enkel probleem. Zij zijn sowieso blij met het initiatief van dorpsge- note Corinda Christiaanse-Schrij- ver. Christiaanse heeft de aloude autopuzzelrit, die toch wat in de vergetelheid was geraakt, een beet je afgestoft en opgefrist. De speur tocht bestaat in totaal uit 32 vragen. De antwoorden zijn deels op de route zelf en deels via Google te vinden. Want hé, het is wel 2021 hè! Internet blaast ook een deuntje mee. Goed opletten De vragen variëren van 'hoeveel kleine vierkante ramen zitten er in de ramen van de kerk?' tot 'Wat is de naam van de eerst gevallen sol daat op de herdenksteen?' En van 'hoeveel liter bevatten de flessen waarin je melk kunt tappen bij de zelftapperij?' tot 'In welke weg is deze foto genomen?' Zo is het dus behoorlijk opletten tijdens de rit. In eerste instantie na tuurlijk om op het juiste pad te blij ven (niet onbelangrijk) en in tweede instantie om de zoekplaat- jes te vinden. Want in de vragenlijst staan ook een paar foto's, steeds ge maakt tussen twee dorpen in. Als deelnemer moet je die onderweg maar zien te vinden om de bijbeho rende vragen überhaupt te kunnen beantwoorden. ,,Maar dat is precies wat de jongens nu zo leuk vinden", laten An- ne-Hilde en Jeroen Moens weten. Hun zonen Aron (4) en Bjorn (2) zijn dus ook al bijna twee uur on derweg en hebben het nog steeds naar hun zin. ,,Voor hen zijn de zoekvragen juist heel leuk. Die twee zitten achterin de auto super- goed op te letten." Op het moment dat de familie Moens weer in de auto stapt, op Voor Aron (4) en Bjorn (2) zijn de zoekvragen juist heel leuk weg naar de volgende vraag, stopt er alweer een speurder bij Van der Meulen. Hans Lukasse uit Wilhel- minadorp stapt uit de auto de de- cemberregen in. ,,Ik ben met mijn twee dochters en een kleinkind op pad. Het is echt heel leuk. We zijn in Wemeldinge begonnen." Want starten kan in elk dorp dat in de speurtocht voorkomt. Allemaal een taak Terwijl (o)pa buiten in de nattig heid op zoek gaat naar een ant woord blijft de rest van het gezel schap lekker droog en warm wach ten in de auto. ,,We hebben alle maal een taak", klinkt het vanaf de achterbank. ,,Ik schrijf, zij rijdt en hij doet de rest", legt één van de twee dochters van Lukasse uit. On dertussen wijst ze met een brede glimlach naar haar vader buiten. De volgende twee auto's dienen zich inmiddels ook al aan. Allemaal op pad voor een leuk dagje samen uit en allemaal maken ze kans op een prijs(je). Want Christiaanse heeft wel een hele rij cadeaubon nen los weten te peuteren bij de lo kale middenstand. Terwijl de puz- zeltocht gratis is. Voor wie toch graag wat wil doneren heeft de or ganisatrice twee goede doelen uit gekozen. Oplossingen insturen kan nog tot 8 januari. Kijk voor meer info op auto- speurtocht2021.jouwweb.nl. TWEE LEDEN RAAD VAN TOEZICHT ODASE.NL Jannie Verwei van de stichting zegt dat niemand iets te verwijten valt. Er is volgens haar zeker niet 'geklungeld' bij het aanbrengen van het voegwerk. ,,Het is toen ook gewoon ge beurd onder toezicht van monu mentenzorg. De inzichten over welke specie gebruikt moet wor den, zijn sinds die tijd gewoon ver- anderd.'' Het probleem is dat de voegen te veel water doorlaten. ,,De molen is ook aan de binnen kant helemaal opgeknapt. Daarbij zijn onder meer de muren hele maal bestreken", zegt Verwei. ,,We zijn bang dat dit er weer afgaat, als er te veel vocht naar binnen komt. Er zijn twee jaar geleden ook nieuwe balken aangebracht. Door het vocht zouden met name de koppen daarvan kunnen gaan rot ten." Tegenvaller opvangen Er is 160.000 euro nodig om het voegwerk opnieuw te doen en ook de bitumen dakbedekking te ver vangen. Dat geld heeft de stichting simpelweg niet. Ze krijgt elk jaar wel een onderhoudssubsidie van de gemeente, maar die is ruim schoots onvoldoende om deze te genvaller mee op te vangen. Daarom wordt een beroep ge daan op de provincie. De gemeente Goes ondersteunt een verzoek van de stichting aan het provinciebe stuur. De molen is volgens de ge meente als rijksmonument zeer behoudenswaardig. De molen van Eindewege (bij 's-Heer Arendskerke) is gebouwd in 1872. Het betreft een ronde stel lingmolen. In 2020 maakte hij meer dan 80.000 omwentelingen. BE VRIJDAG 31 DECEMBER 2021 Willem Adriaansens 's-Heer Abtskerke - Anne-Hilde Moens deelnemer Obase zoekt: Expertise in jeugd/welzijn of onderwijskunde? Met u in onze raad maken we de cirkel rond! Lees meer op /vacature EINDEWEGE Een flinke domper voor de stichting die molen Nooit Ge dacht in Eindewege beheert. Het voegwerk dat een aantal jaar geleden is aangebracht, blijkt van te slechte kwaliteit. Het moet opnieuw. Kosten: 160.000 euro. - Rob Paardekam Jeroen, Anne-Hilde, Bjorn en Aron Moens (van links naar rechts) beleven een leuke middag met de autospeurtocht over de Bevelanden, Bij Hoeve Van der Meulen in 's-Heer Abtskerke vinden ze het antwoord op één van de 32 vragen. foto johan van der heijden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 139