'Niet slim, toch een goed geheugen. Geen probleem' ■^eneifgen survival g ids Veel mensen denken dat ik zelf nooit iets vergeet, maar dat klopt niet. Laatst nog: ik kwam thuis, gooide mijn sleu tels op de bank en ging meteen mijn vrouw helpen met onze twee ling van één. Daarna was ik mijn sleutels kwijt, geen idee waar ik ze had gelegd. Ons geheugen werkt zo dat het ook snel veel dingen vergeet. Ook als je het goed hebt getraind. Wat het is: ik heb geleerd hoe je je geheugen beter kan inzet ten. Het gaat om aandacht, dat is de eerste stap. Stel je leest in dit magazine iets leuks dat je wilt onthouden, dan moet je jezelf de vraag stellen: wat vind ik hier leuk aan? Waarom wil ik dit onthouden? Dan ben je echt gefocust en kan je brein het beter opslaan. En zoals met die sleutels, als ik er bij had stilgestaan waar ik ze had gelegd, had ik ze niet hoeven zoeken. Ik raakte getriggerd door het geheugen toen ik eindexamen moest doen. Ik wilde dolgraag een studiebeurs om computerweten schappen en natuurkunde te studeren. Daar waren goede cijfers voor nodig, maar ik stond er niet goed voor. En toen hoorde ik op tv iemand vertellen over geheugen training. Ik dacht: dat kan me weleens helpen. Ik leerde een eigen geheu genpaleis creëren - de plaatsmethode. Het werkt als volgt: je kiest een locatie, een kamer bijvoorbeeld, die je goed kent en plaatst vervolgens in gedachten de dingen die je moet onthouden op vaste plekken in die ruimte. Ons huis in het Duitse Hattingen waar ik met mijn ouders woonde, werd mijn eerste geheugen paleis; daar sloeg ik alles op voor wiskunde, geschiedenis, Duits en Zelf vergeet hij ook weleens wat, maar nooit echt belangrijke dingen. BORIS NIKOLAI KONRAD (37), meervoudig wereldkampioen geheugensport, vertelt in zijn boek hoe hij dat voor elkaar krijgt. natuurkunde. Het werkte, alles bleef in mijn geheugen zitten, de foefles om formules te onthouden, de tijd lijn van de Tweede Wereldoorlog, interpretaties van verschillende geschiedkundigen, ga zo maar door. Na mijn eindexamen gebruikte ik het voor de universiteit. Daardoor kon ik twee masters tegelijk doen, ik haalde bijna allemaal tienen. Een goed geheugen heeft met trainen te maken, niet met slimheid. Dat zie ik ook in de onderzoeken die ik doe als neurowetenschapper aan de Radboud Universi teit. I Tachtig geheugenpaleizen heb ik nu: mijn ouderlijke huizen, de campus in Dort mund waar ik studeerde, het appartement in München waar ik woonde toen ik ging promoveren, de woning van mijn oma die helaas niet meer leeft, maar ook op toeristische locaties, zoals Time Square New York. Ze hebben allemaal zo'n vijftig plekken waar ik iets kan plaatsen dat ik wil onthouden. En het mooie is: die huizen, die plekken, die hebben emotionele waarde. Zoals het vakantie huis waar ik slechts één keer ben geweest, in Kroatië, met vrienden. Ik vind het mooi dat dat huis nog steeds regel matig oppopt. Deze methode helpt je niet alleen onthouden, maar ook de mooie momenten meer te waar deren en te koesteren. En je wordt opgeruimder in je hoofd. Het gaat er echt niet om of je een WK kunt win nen, het gaat erom dat je als vanzelf dingen kan structureren. Daar krijg je rust van en dat gun ik iedereen.' MEZZA39 MIJN BOEK Boris Nikolai Konrad reëer meer jst en ruimte i je hoofd De Geheugensurvivalgids verschijnt bij Ambo Anthos 17,99

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 127