11 overlijden van haar man werpt haar in een heel diepe put. De nood is zo hoog, dat Robin weer in Brabant gaat wonen, om zijn moeder en zusje te ondersteunen. Een hele verantwoor delijkheid, voor een jongen van 22. ,,Eigenlijk zou ik stage gaan lopen in Amerika. Dat is er niet meer van ge komen." Het duurt lang, heel lang, maar uiteindelijk krabbelt de familie op. Anneke gaat mediteren, maakt nieuwe vrienden en pakt het reizen weer op. Op haar 70ste rijdt ze op een motor door Thailand. Ze sterft in juli 2016, bijna twintig jaar na haar man. Robin doet er vijftien jaar over om het verlies van zijn vader te verwer ken. Hij is vaak verdrietig, droomt re gelmatig over hem. Regressietherapie helpt hem om écht afscheid te ne men. Zijn vrouw Marlous zit naast hem als hij onder hypnose wordt ge bracht. In gedachten moet Robin naar een bos toe, waar hij zijn vader zal treffen. ,,Ik geloofde er helemaal niet in, maar het werkte. Hij stond daar, ik kon tegen hem zeggen wat ik wilde zeggen en afscheid nemen. Daarna was het klaar." Robin en Marlous krijgen twee kinderen: dochtertje Indie is 5, zoon tje Lux 3. Ze hebben hun opa en oma nooit gekend. ,,We hebben verteld dat opa en oma nu sterretjes in de he mel zijn. En dat ze goed hun tanden moeten poetsen. Anders wordt opa Son boos, haha." Opa Son, die meedoen belangrijker vond dan de Bonkevaart bereiken, maar tot ieders verdriet ook Franeker niet haalde. Gert Jan Albrecht stierf alleen, in de polder, op een dag waar over hij jaren had gedroomd. Boven hem de donkere hemel, onder hem het kapotgeschaatste ijs. PODCAST Den Haag, het huis van Tijsseling voorbij. Hij rijdt de Elfstedentocht samen met zijn vrouw, voor beiden is het de tweede keer. Het is 'verschrik kelijk ploeteren' tegen de wind in, herinnert hij zich. Eigenlijk heeft De Groot het al de hele dag koud, maar het wordt alleen maar erger. Links van hen haalt een treintje met vijf schaatsers hen in. Gert Jan Albrecht rijdt op de vierde plek van het groepje. Er lijkt weinig aan de hand. ,,Als een-na-laatste in zo'n rij tje zit je perfect uit de wind, in het kielzog van de andere schaatsers", zegt De Groot. ,,En ze hadden best vaart, gingen duidelijk harder dan wij." Net nadat het treintje passeert, maakt Albrecht een bocht naar rechts. Hij rijdt pardoes een sneeuw berg in. ,,Als cardioloog had ik me teen door dat het mis was. Het ge beurde vlak voor mijn neus. Als je bij zinnen bent, probeer je jezelf op te vangen, maar hij stak geen hand uit. Het was duidelijk een hartstilstand." De Groot begint meteen met reani meren. Omstanders die over een mo biele telefoon beschikken - dat zijn er niet heel veel - bellen de hulpdien sten. Een andere schaatser, verpleeg kundige op een intensive care, stopt ook. Hij gaat over op mond-op- mondbeademing. De Groot: ,,Al- brecht lag op het ijs en het was echt heel koud. Daardoor koelde het li chaam snel af. Eigenlijk was al vrij snel duidelijk dat het hopeloos was, maar we hebben lang geprobeerd om hem terug te krijgen." In de huiskamer van Jaap Tijsseling staat op dat moment de televisie aan. Door de ramen van zijn woonkamer ziet hij plots een hoop licht. Van twee kanten komen er auto's aanrijden door het donker. ,,'Wat doe jij hier?' zeg ik tegen zo'n vent. 'Er moet hier een dooie leejen', zegt ie. 'Er moet hier een dooie leejen!' Nou, zeg ik, ik weet nergens van." Cardioloog De Groot ziet de lich ten ook. ,,Er klonken ook heel veel si renes, maar die auto's konden ons met geen mogelijkheid bereiken. Er was geen weg of pad. In mijn herin nering hebben we meer dan een half uur staan wachten voor er iemand kwam. De verpleegkundige is op een gegeven moment ook verder ge schaatst, mijn vrouw en ik zijn blij ven wachten. We waren compleet verstijfd door de kou, hebben de tocht ook niet meer uitgereden." Ook huisarts Wouter Dupree uit Sexbierum komt ter plaatse. Als hij op de plek des onheils arriveert, is Albrecht al overleden. De hulpverle ners leggen het levenloze lichaam op een slee. In de koude Friese avond slepen ze Albrecht over het ijs achter zich aan. Ze gaan naar de EHBO-post waar Dupree net vandaan komt, een halve kilometer verder op de route, bij een kluunplek. Daar staat een am bulance klaar. Die rijdt hem naar het ziekenhuis in Harlingen, waar ze Gert Jan naar het mortuarium bren gen. Anneke staat in Franeker nog een tijdlang onverrichter zake te wach ten. Als ze weer in de auto zit, hoort ze op de radio dat tussen Harlingen en Franeker een deelnemer is overle den, aan een hartstilstand. Ze weet meteen dat het haar Gert Jan is. Geert Bruinsma zit ook naar het nieuws te luisteren. „Dat is Gert Jan, was mijn eerste gedachte toen ik het hoorde. Heel raar." Robin krijgt rechtstreeks be richt van het ziekenhuis. Met zijn moeder gaat hij naar Harlingen om zijn vader te identificeren. ,,Mijn wereld stortte in. Ik dacht echt: wat is dit nou?" Dat Gert Jan snel hulp kreeg, en niet lang heeft geleden, is voor zijn dierbaren wel een kleine troost. Bruinsma is er zelfs van overtuigd dat zijn schaatsvriend het leven al liet vóórdat hij het ijs raakte. ,,Toen ik naast zijn opgebaarde li chaam zat, zag ik een beschadiging aan zijn kin. Hij is dus voorover op het ijs gevallen. Dat zou hem nooit zijn overkomen als hij nog bij be wustzijn was. Gert Jan had een vaste manier van vallen, hij landde altijd op zijn heup. Zijn handen en hoofd wilde hij ontzien, een soort beroeps deformatie." Heilig Robin glimlacht als hij het verhaal hoort. ,,Zijn handen waren thuis bijna heilig, die waren vanwege zijn werk voor wel een miljoen gulden verzekerd, volgens mij. Hij moest van mijn moeder ook bij het minste of geringste handschoenen aan." De uitvaart van Gert Jan is op 10 ja nuari, in een bomvol crematorium in Heeze. Het gezin wordt overspoeld met kaarten, ook van patiënten, die schrijven hoe ze het werk van Al brecht waardeerden. Na de crematie breekt een donkere periode aan. Natuurlijk is er het ge mis. Maar dat ze geen afscheid kon den nemen van Gert Jan, komt er voor Anneke en de kinderen nog eens bovenop. Hij is weggerukt uit hun leven, en dat doet pijn. Robin vecht opnieuw tegen de tra nen. Soms kijkt hij even weg, en pro beert hij de emoties weg te slikken. ,,Mijn vader schaatste zijn droom. Maar voor de achterblijversWij bleven ermee zitten." Huisarts Dupree herinnert zich een ontmoeting met Anneke, in het mortuarium in Harlingen. „Ik legde haar uit wat er gebeurd was, en bood aan met haar naar die plek te rijden, die avond oflater. Nee, zei ze, dat hoeft niet. Mijn man is gestorven tijdens het schaatsen in Friesland. Het is goed zo. Ik kon haar emoties niet goed peilen op dat moment, weet ik nog. Dat vond ik moeilijk." Thuis breekt Anneke alsnog. Het GO VRIJDAG 31 DECEMBER 2021 Handtekening: MKT PERSOONLIJK «nocnoemde verklaart deze kaart |Jan <teiden ter bWcti'VKirg tes'ö,j®o L is ermee bek&rü. dat bi| overmacht Kaltfiwliê vciigt- Conirolesiempcte^ rraneV:er Dit verhaal is in een langere versie te lezen in het boek De Elfstedentocht van '97, over een sportief volksfeest, precies 25 jaar ge leden, dat destijds niet alleen Friezen blij maakte, maar het hele land. Het is te bestellen via de site van deze krant /Elfsteden tocht Deze krant maakte twee podcasts over de Elfstedentocht 1997, te beluisteren via de site van deze krant. Aan het woord komen Henk Angenent en Klasina Seinstra. Beluister nu op onze site bij /podcast Jaap Tijsseling wijst naar een beeld waarop vermoedelijk Gert Jan Albrecht is te zien. fotos pim ras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 11