i Giftig klimaat in Tweede Kamer door ophef over 'functie elders' 8 VVD-leider Mark Rutte stond 1 april aan de rand van zijn eigen politieke afgrond. De ontsnappingskunstenaar van het Binnenhof heeft het nog nooit zo benauwd gehad. Een reconstructie van een van de gekste dagen in de Tweede Kamer. In de laatste dagen van 2021 schrijven onze verslag gevers verhalen over grote en kleine gebeurte nissen in het nieuwsjaar dat bijna achter ons ligt. Vandaag het 'functie elders- debat' dat premier Rutte bijna de kop kostte. Ik ga even naar het toilet'', zegt Mark Rutte. Het loopt te gen enen in de nacht van 1 op 2 april en in de fractiekamer van de VVD zit de top van de partij bijeen. Het Kamerdebat over de omstreden notitie 'Pieter Omtzigt functie elders' is geschorst. Rutte zelfis er, natuurlijk. Net als Tweede Kamerleden Sophie Her mans, Bente Becker en partijvoor zitter Christianne van der Wal. Later komt partijvriend en mentor Ben Verwaayen erbij. De samenstel ling van dit gezelschap duidt erop dat dit de laatste uren van Rutte als premier zouden kunnen zijn. Alle opties komen voorbij in het beraad, ook het terugtreden van de VVD-leider. Dat is het moment dat Rutte opstaat en aankondigt een sanitaire stop in te lassen. ,,Zo gaf hij ons ruimte'', weet een aanwezige. Als Rutte terugkeert, blijkt dat niemand vindt dat hij weg moet. De schorsing van het debat is even daarna voorbij, Rutte moet rennen om op tijd terug te zijn in de zaal. In het urenlange 1 april-debat draait het om één onthulling: de VVD-leider blijkt wel degelijk over het CDA-Kamerlid Omtzigt ('func tie elders') gesproken te hebben, iets wat hij eerder stellig had ontkend. Dat het 'functie elders-debat' het politieke lot van de VVD-leider kan bepalen, is al vroeg die dag duide lijk. De oppositie ruikt bloed en wil een motie van wantrouwen steu nen, de coalitie koerst op de gele kaart, de motie van afkeuring. Er moet een stevig signaal komen voor de premier, vinden de coalitiepar tijen na intern beraad. Wel een tik op de vingers dus, geen ontslag. Coalitiepartner D66 heeft al snel de conclusie getrokken dat het per motie wegsturen van Rutte als pre- mier van het demissionaire kabinet 'onverantwoord' zou zijn. Er zijn net verkiezingen geweest en het land zit in een enorme crisis. Ook CDA-leider Wopke Hoekstra denkt er zo over. Al is er in zijn frac tie weerstand, blijkt 's nachts. Mona Keijzer wil liever de motie van wan trouwen steunen. En thuis op de bank in Enschede zit de (dan nog) nummer twee van de partij Pieter Omtzigt, van wie iedereen weet dat hij ook niet meer met Rutte in een kabinet wil. Er wordt een heftige discussie gevoerd. Een enkel lid eist meer bedenktijd. ,,Maar de meer derheid beseft: Rutte heeft 2 mil joen kiezers, hem wegsturen ver oorzaakt enorme chaos'', vertelt een aanwezige. Schade Ook Christen Unie-leider Gert- Jan Segers pro beert de schade te beperken die dag. Hij zoekt niet lang na de start van het debat con tact met SGP-leider Kees van der Staaij. Die geeft aan een motie van afkeuring meer op zijn plaats te vinden dan een motie van wantrouwen. ,,Zou jij niet een tekstje kunnen opzetten?" vraagt Segers aan Van der Staaij. Die begint met schrijven. Rutte weet om half 8 in de och tend al dat hij een heel zwaar debat gaat krijgen. Dan krijgt de VVD-lei- der 'via via' te horen dat er in de gespreksverslagen van verkenners Annemarie Jorritsma en Kajsa Ol- longren tóch te lezen is dat hij over Kamerlid Pieter Omtzigt heeft gesproken. Uit de vrijgegeven noti ties blijkt dat Rutte zei: 'Je moet wat met Omtzigt: minister maken.' In de later gefotografeerde aantekenin gen van Ollongren staat bondig 'Pieter Omtzigt - functie elders'. De VVD-leider weet: dit is foute boel. Rutte informeert zijn intimi. Als het debat begint, ziet iedereen een andere Mark Rutte dan normaal. Hij is gespannen, oogt nerveus Als de andere partijleiders uren later hun eigen gespreksverslagen inzien bij de Oude Zaal van het Kamer gebouw, weten ze nog van niks. Pas na afloop lezen ze het nieuws over Rutte in de media: iedereen staat perplex. Alsof de beoogde nieuwe premier een kritisch Kamerlid kan wegpromoveren en daar nog over loog ook. Binnen en buiten de VVD is meteen duidelijk: dit kan Rutte zijn premierschap kosten. Als het debat begint, ziet iedereen een andere Rutte dan normaal. Hij is gespannen, oogt nerveus. Sowieso hangt er een rare sfeer die dag, het is voor veel fractievoorzitters hun eer ste echt grote debat dat ze sinds hun verkiezing voeren. CDA-leider Wopke Hoekstra en D66-lei- der Sigrid Kaag weten amper hoe de inter ruptiemicrofoon werkt. Oppositiepar tijen ruiken bloed en lijken tien jaar lang opgekropte rancune bij Rutte voor de voeten te gooien. Het zorgt voor een giftig kli maat die dag en avond, opgeklopte spanning. En dat laatste vooral bij een van de meest ervaren politici in de zaal: Rutte zelf. Zijn ogen staan dof, hij oogt nerveus, hij doet gemaakt vriende lijk tegen zijn collega's, vinden zij. Alsof hij zich een houding probeert aan te meten. Quarantaine Andersom wordt op Rutte een vorm van politieke quarantaine toegepast, vinden VVD'ers: partijleiders zoe ken amper oogcontact. Iedereen mijdt de VVD-leider, als een paria. ,,Het was ieder voor zich die dag", zegt een aanwezige. Ruttes regeringspartners D66, CDA en Christenunie maken zich ook zorgen. Als de motie van wan trouwen wordt aangenomen en het demissionaire kabinet wordt per direct onthoofd, kunnen de aanpak van de coronacrisis en de formatie van een nieuw kabinet ontploffen. Tegelijkertijd kan Rutte niet onbestraft blijven. Dus als Segers de rest vertelt dat Van der Staaij een motie van afkeuring overweegt, zien ze een uitweg. Door Van der Staaijs motie te steunen, kan veilig vanachter de rug van de altijd rede lijke SGP een signaal worden afge geven zonder dat dit tot onherstel bare schade leidt. Wat zij nog niet weten, is dat Van der Staaij in de loop van de dag is gaan twijfelen. De verdediging van Rutte (,,Ik heb niet gelogen") over tuigt niet. De SGP-fractie wordt overspoeld met boze reacties van leden. En ook in zijn fractie wordt er verschillend over gedacht. Dan hakt Van der Staaij in de pauze de knoop door: hij zal de motie van afkeuring niet indienen, maar de motie van wantrouwen van PVV-leider Geert Wilders steunen. De SGP fungeert op dit vlak als een kanarie in de kolenmijn: slechts één keer eerder steunde de partij een motie van wantrouwen (in het DINSDAG 28 DECEMBER 2021 GO De dag dat Mark Rutte een paria was Hans van Soest Niels Klaassen Den Haag f

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 8