en ITGet/e kej°tniat' 7 F Het zijn in het leven de Echt Heel Belangrijke Vragen. Wil je met me trouwen? Moment en locatie worden héél zorgvuldig gekozen. Wilt u bij ons komen werken? Een beetje bedrijf zet kostbare headhunters in. Wilt u minister worden? Dat gaat ietsje anders. Het is 2012 en Ivo Opstelten is net bezig aan een spreekbeurt in het Drentse Dalen, waar hij ooit burgemeester was. Zijn telefoon gaat. ,,Ik zei: heren, deze moet ik even aannemen. Met mijn achter werk naar de zaal en het hoofd tussen de gordijnen nam ik op. Mark zei: 'Ik wil even laten weten dat we nog een keer met je willen doorgaan, samen met Fred.' Ik zei: Laten we daar nog even over pra ten." 'Dat vind ik goed', zei Rutte. 'En fijn dat we dat nu even hebben gedaan'. En paf, toen hing hij op." Nu beslissen Opstelten was al twee jaar minis ter van Justitie geweest en kende Rutte. Maar Roelf de Boer kreeg in 2002 een onbekende aan de lijn. ,,Ik lag met mijn boot aan de sluis bij Goes en moest manoeuvreren. Steven van Eijck, of hij stoorde. 'Zeker, en hoe komt u aan mijn te lefoonnummer?' Nou het was heel belangrijk. Of ik met hem wilde praten over een ministerschap in het kabinet Balkenende voor de LPF." Dit zijn de dagen dat kandidaat-bewindslieden voor het nieuwe kabinet worden gebeld door hun partijleider. Oud-ministers vertellen over het moment dat zij hét telefoontje kregen. De Boer had op dat moment een eigen bedrijf en was voorzitter van de Kamer van Koophandel. Nadat hij zijn boot door de sluis had ge loodst, nam hij een taxi naar Den Haag. De Boer wilde er nog een nachtje over slapen. ,,Dat had ik toch helemaal verkeerd begrepen, ik moest nü beslissen." Hij werd minister van Verkeer en Water staat. Vrouw Hoe kwam de LPF, de partij die na de moord op Pim Fortuyn 26 Ka merzetels haalde, nou aan De Boer? ,,Professor Hugo Roos van de Eras mus Universiteit wilde minister worden. Maar hij had buiten de waard gerekend, namelijk zijn vrouw. Die zei: 'Hugo, je hebt het aan je hart!' Toen moest hij de LPF zeggen dat hij het niet zou doen. Nou, wist hij dan niet iemand an ders?'' Of het nu weer zo gaat, weten we niet. De werving van bewinds personen gebeurt in stilte. Want stel iemand zegt ja, poseert alvast voor de foto en komt vervolgens niet door het veiligheidsonder zoek van de AIVD. Omdat-ie ban den heeft met de onderwereld. Of chantabel wordt geacht. Maar oud-bewindspersonen willen best vertellen over hün telefoontje. Hedy d'Ancona (PvdA) was in 1989 Europarlementariër en zat net een commissievergadering voor. ,,Er kwamen een paar ambtenaren naar me toe: Wim Kok had al twee keer gebeld. Het zal wel, dacht ik, ik kende hem niet zo goed." Eenmaal thuis in Amsterdam kreeg ze hem alsnog aan de lijn. ,,Het streelt je ij delheid en nieuwsgierigheid. Ik had anderhalf uur bedenktijd." Ze werd minister van Volksgezond heid in het kabinet Lubbers III. Soms wordt een kandidaat ge polst, maar gaat het feest niet door. Guusje ter Horst was burgemees ter van Nijmegen toen in 2002 PvdA-leider Wouter Bos belde om te zeggen dat zij er al vast rekening mee moest houden dat hij haar zou vragen. Maar bij die kabi netsformatie viel de PvdA uitein delijk buiten de boot. ,,De tweede keer stond ik in 2007 in een winkel op de Haar lemmerdijk. Bos belde weer, nu concreet met de vraag of ik minis ter van Binnenlandse Zaken wilde worden in Balkenende IV. Ik heb een dag bedenktijd gevraagd en zei toen ja." Ter Horst is in 2012 nog een derde keer gebeld door Bos. Die was toen informateur. Hij kon digde aan dat partijleider Samsom haar de volgende dag zou bellen met een vraag. ,,En mijn antwoord moest ja zijn. Maar ik voelde al aankomen dat politie zou worden weg gehaald bij Bin nenlandse Za ken (die werd on- derge- bracht bij Justitie), dus heb ik nee ge zegd.'' Nee zeggen wordt niet al tijd geaccep teerd. ,,Het verhaal van hoe Hans van Mierlo Els Borst vroeg als minister van Volksgezondheid is prachtig", vertelt oud D66-minister Roger van Boxtel. ,,Hij ging met haar uit eten in een Italiaans restaurant en schreef al haar bezwaren op een servet. Na het diner veegde hij daar zijn mond mee af, om haar te laten zien dat hij haar tegenwer pingen niet serieus nam." Borst, die in zichzelf geen politiek dier zag, werd in 1994 minister en later ook nog partijleider. Alexander Pechtold, ook D66, heeft het proces van beide kanten meegemaakt. Hij werd in 2005 ge beld. ,,Ik was net anderhalf jaar burgemeester van Wageningen en had een kind van nul en eentje van een jaar. Daar moest ik even over nadenken. Ga ik nu weer het vol gende krankzinnige avontuur aan?'' Pechtold werd minister van Binnenlandse Zaken. En later par tijleider. Koffie drinken Er zijn ook mensen die juist op de vraag zitten te wachten. Of wach tenPechtold: ,,Op een gegeven moment beland je als onderhan delaar in de formatie. Dan gaan al lerlei mensen je bellen die denken dat ze minister moeten worden: 'Moeten wij niet eens een kopje koffie drinken?'" Kan een kandidaat nog een voorkeur uitspreken voor een de partement? Eimert van Middel koop (Christenunie) noemde in 2006 tegenover partijleider André Rouvoet Defensie, en anders Ont wikkelingssamenwerking. ,,Het geschuif met posities begon. André zei: het gaat de goede kant op, maar denk ook eens na over EZ en Verkeer en Waterstaat. Daar maakte hij me niet gelukkig mee." Het werd uiteindelijk toch Defen sie. GO DINSDAG 28 DECEMBER 2021 Vlnr: Hans van Mierlo (D66) benaderde Els Borst en Mark Rutte (VVD) vroeg Ivo Opstelten. fotos anp Graag binnen 1,5 uur antwoorden Jan Hoedeman Hans Nijenhuis Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 7