Talentenjacht aan huis: Sven (11) geeft een prachtig concert aan de voordeur c Geitenhouder Van Lakwijk al zeven jaar in de wachtkamer 6 Al zeven jaar probeert Edwin van Lakwijk zijn geitenhouderij bij Rilland te vergroten. Maar protesten van natuurorgani saties houden dat tegen. En nu wacht wéér een zitting bij de Raad van State. Geiten en Zeeland: een zeldzame combinatie. Volgens de officiële cij fers zijn er maar acht geitenhouders in de provincie. Edwin van Lakwijk (52) is er een van. In 2008 oriën teerde hij zich op de sector. Daar naast bleef hij het akkerbouwbe drijf, dat zijn opa in 1936 aan de Ril- landse Damesweg begon, runnen. Zeven jaar later bracht hij ongeveer 350 melkgeiten onder in de be staande stierenstal, met het idee dat er snel uitbreiding zou komen. Dat liep anders. De geitenkaasautomaat op het erf ligt vol, maar langsfietsende toeris ten hoef je nu niet meer te ver wachten in de uiterste oosthoek van Zeeland. De melk die de geiten van Van Lakwijk daar produceren, levert hij aan de Bettinehoeve in Et- ten-Leur. Er worden zachte kazen en melkpoeder van gemaakt. Van Lakwijk schat dat hij dagelijks der tien uur werkt, zeven dagen in de week. ,,Maar dat is niet erg als je het leuk vindt", zegt hij als hij de koffie op tafel zet. Proud to be a farmer, staat er op de mok. 1100 melkgeiten Liefst had Van Lakwijk al lang een nieuwe stal op zijn erf gehad. Die volgens hem niet eens zoveel groter zou worden dan de gemiddelde landbouwschuur. Zodat hij uit kan breiden tot 1100 melkgeiten, met daarnaast 400 lammeren en 400 bokjes. Maar van natuurverenigin- gen krijgt hij weerstand, de Zeeuwse Milieufederatie (ZMf) voorop. De ZMf voorziet intensieve vee houderij en daar is juist geen plaats voor volgens de provinciale regels. Het zou bovendien de weg vrij ma ken voor méér geitenhouderijen. ,,Er er speelt nog iets", zegt Robbert Trompetter van de ZMf: ,,We zijn niet voor niets allemaal 100 km/u gaan rijden op de snelweg. Je krijgt een flinke stikstofuitstoot richting Brabantse Wal terwijl we in heel Zeeland proberen te schaven. Een heel vreemde zaak." Zelfvoorzienend Van Lakwijk ziet dat anders. In het bestemmingsplan staat dat een gei- tenhouderij grondgebonden moet zijn, iets dat beoordeeld wordt door de Agrarische Advies Commissie (AAZ). Om grotendeels zelfvoor zienend te zijn, hebben ze niet ge noeg grond, erkent hij. „Daarom sloten we langdurige contracten af met akkerbouwers in de buurt. Wij nemen grond van hen in gebruik waarop wij de teelt doen. Zo ont staat een lokale kringloop: wij heb ben voldoende ruwvoer voor de Ook als het sneeuwt of -4 is moeten de geiten buiten wachten om de melkstal in te kunnen geiten en we kunnen er onze mest verantwoord afzetten. Dat is al drie keer positief beoordeeld door de AAZ." En het stikstof dan? Van Lakwijk zucht. ,,We hebben reeds een natuurbeschermingsver gunning en een milieuvergunning, waarin staat dat wij dat aantal gei ten mogen houden. We mogen er echter geen stal voor bouwen. In de hele omgeving protesteert er nie mand. En vergeet het welzijn van de dieren niet. Ook als het sneeuwt of -4 is moeten ze buiten wachten om de melkstal in te kunnen. Dat is niet goed voor hun poten. In een nieuwe stal krijgen ze meer vier kante meters, betere ventilatie, gaat het melken veel sneller. We willen het welzijn van die dieren wel ver beteren, maar we mogen niet." Afgelopen zomer deed Van Lak- wijk een nieuwe vergunningaan vraag. De gemeente keurde zijn plannen goed. Maar de ZMf liet pas weten die verleende vergunning aan te vechten bij de Raad van State. Wéér, want dat gebeurde enkele ja ren geleden ook. Toen is de vergun ning vernietigd waardoor het hele proces opnieuw moest. Van Lak- wijk wordt er een beetje moe van: ,,Een van mijn zoons volgt veehou derij op de Hogere Agrarische School. Hij wil later mijn geiten overnemen. Maar als het op deze manier moet, zal hij geen boer kun nen worden." Dingdong! Bo en Brent van stich ting Jeugd Vakantie Werk (JVW) bellen aan bij Sven Scheepbouwer. Zijn moeder doet open, want Sven bereidt zich nog even voor op zijn optreden. De elfjarige Hulstenaar heeft zich opgegeven voor JVW Got Talent. Het is een spontane talenten- jacht. De stichting zou op 'derde kerstdag' eigenlijk de Kerstvakan tiedag houden. Een speeldag op het terrein van 't Jagertje. Vanwege de nieuwste coronamaatregelen kon de middag niet doorgaan en heeft JVW een thuisactiviteit als alterna tief bedacht. Sven zingt sinds hij praat De stichting zoekt kinderen die bij voorbeeld goed kunnen bakken, dansen, zingen, tekenen, voetbal len, koken of knutselen. Gewoon voor de deur en de jury van JVW bekijkt het van afstand. Sven moest niet lang nadenken over het talent dat hij wil laten zien: hij zingt al sinds hij kan praten. ,,Ik heb ook zangles en ik heb in een koor gezon gen", vertelt hij. Sven zet zijn laptop klaar, start de muziek op Youtube en begint te zingen. Met de deuropening als al ternatief podium. Loepzuiver, ge concentreerd en vol overtuiging zingt hij het gevoelige No time to die van Billie Eilish. Een moeilijk num mer? ,,Nee, maar ik vond het wel spannend", zegt Sven. Daar was niets van te merken, hij krijgt een flink applaus van de jury. Die is al vast onder de indruk: ,,Heel mooi!" - Sophie Stockman DINSDAG 28 DECEMBER 2021 VL Natuurclubs tegen nieuwe stal Michiel Bouwman Rilland - Edwin van Lakwijk HULST Meedoen aan een talenten jacht? In Hulst moest je er giste ren alleen de voordeur voor ope nen. Jeugd Vakantie Werk ging langs bij kinderen met een talent en Sven (11) uit Hulst bleek een gouden keeltje te hebben. Sven Scheepbouwer (11) heeft voor Brent (l) en Bo (r) van Jeugd Vakantie Werk in Hulst het nummer No time to die van Billie Eilish ge zongen. Hij kreeg een flink applaus van de jury en de thumbs up. FOTO GIANNI AGOSTI Geitenhouder Edwin van Lakwijk: ,,We sloten langdurige contracten met boeren in de buurt. Op hun grond telen we het voer voor de gei ten en daar zetten we onze mest verantwoord af. Zo ontstaat een lokale kringloop.'' foto johan van der heijden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 52