'Je weet dat je het risico loopt om gepakt te worden' 4 Veto tegen mediawet Nederlandse vuurwerkliefhebbers die dachten nog even snel inkopen te kunnen doen in België, kwamen gisteren met lege handen thuis. Tijdens een controle haalde de Inspectie Leefomgeving en Transport zo'n 350 kilo Belgisch vuurwerk weer uit hun kofferbakken. Vuurwerk is in ons land verboden. oeveel pech kan Mees (18) uit Udenhout hebben? Met zijn va der Hans heeft hij net een kleine voorraad knallers en pijlen in België inge slagen. Als hij direct naar huis was gereden, had hij het waarschijn lijk nog gehaald. Maar op verzoek van zijn vader maakt hij nog een klein ommetje. Hans wil nog even laten zien waar hij geregeld fietst. De omgeving rond het plaatsje Poppel is prachtig, maar laat op die weg nu net een vuurwerkcon trole worden gehouden. Of de toezichthouders van de Inspectie Leefomgeving en Transport even in de kofferbak mogen kijken, klinkt het als het duo aan de kant is gezet. Zoon Mees kan wel door de grond zakken. Hij weet wat er ligt: voor zo'n zestig euro aan knallers en pijlen die hij met oud en nieuw wilde afsteken maar die Nederland niet in mogen. De controleur van de Inspectie Leefomgeving en Transport on derwerpt de tassen aan een nauwkeurige inspectie en beves tigt wat de jongen al vermoedde: alleen kindervuurwerk is dit jaar toegestaan en daar voldoet de in houd niet aan. Hans en Mees zijn de klos, maar hebben toch nog een beetje geluk. De hoeveelheid is zo klein dat ze het aanbod krijgen het vuurwerk vrijwillig in te leveren. Dan ko men ze er vanaf met een waar schuwing. Gaan ze daarmee niet akkoord, dan neemt de inspecteur het alsnog in beslag en volgt een boete. Pleziertje Vader Hans hoeft daarover niet lang na te denken. Hij staat het met alle liefde af. Een nette oplos sing, vindt hij. Want natuurlijk wisten hij en zijn zoon dat ze het vuurwerk niet mochten halen in het buitenland nu er in Neder land een verkoop- en afsteekver- bod geldt. ,,Ik geef er ook niets om, maar mijn zoon wel. Hij zit het hele jaar al opgesloten, dus dit pleziertje gunde ik hem wel, maar dan weet je ook dat je een risico loopt om gepakt te worden. Ik ga in elk geval niet meer terug om een nieuwe voorraad te halen", zegt hij. Vader en zoon zijn zeker niet de enigen die dachten nog even snel wat vuurwerk te kunnen inslaan. Nadat het kabinet een vuurwerk verbod afkondigde, bleek al dat Nederlanders massaal de Belgi sche grens overgingen om oud en nieuw met een hoop vuur en la waai te kunnen uitluiden. Tijdens de controle vandaag is dat niet an ders en staan lange rijen voor de winkels, met name in 'vuur werkwalhalla' Baarle-Hertog. De inspecteurs kunnen onmo gelijk iedereen controleren, maar nemen in totaal toch nog zo'n 350 kilo in beslag. Al moet vuurwerk coördinator Reinder Auwema be kennen dat hij dat soms doet met een beetje pijn in het hart. ,,Er zit ten fonteintjes bij waar we als in spectie echt niet van wakker lig gen, zeg ik eerlijk. Wanneer we zwaar illegaal vuurwerk aantref fen, is dat een heel ander verhaal. Maar we hebben nu eenmaal afge sproken dat we dit jaar geen vuur werk in Nederland afsteken. En wat niet mag, kunnen we niet door de vingers zien." Om het leed iets te verzachten geven de VS en Rusland gaan gesprek aan Omikron hindert veel vliegreizen DINSDAG 28 DECEMBER 2021 GO Flight departures Vertrekke De problemen in het internati onale reisverkeer houden ook na het kerstweekend aan. Duizenden reizigers kregen gisteren te horen dat hun vliegreis niet doorgaat. Lucht vaartmaatschappijen annule ren volgens cijfers van web site FlightAware ruim 2000 vluchten. De afgelopen dagen waren al zo'n 8300 andere vluchten geschrapt in een van de drukste periodes van het jaar. Sommige luchtvaart maatschappijen kampen met personeelstekorten door be smetting met de omikronvari- ant van het coronavirus. WARSCHAU De Poolse president Andrzej Duda heeft zijn veto uitge sproken over een mediawet die volgens tegenstanders de persvrijheid beperkt. De om streden wet was eerder deze maand goedgekeurd door het parlement in Warschau tij dens een stemming die niet bij de oppositie was aange kondigd. Een wet kan in Polen pas in werking treden als de president zijn handtekening eronder zet, maar Duda maakte al eerder bekend dat niet te willen doen. Duda ge bruikt zijn vetorecht, omdat hij naar eigen zeggen de zor gen van Polen deelt over de inperking van vrijheden. Inspectie onderschept honderden kilo's Belgisch vuurwerk Raymond Boere Poppel MOSKOU Rusland gaat volgende maand met de Verenigde Sta ten in gesprek over geëiste veiligheidsgaranties. Minister van Buitenlandse Zaken Ser- gej Lavrov noemde in een in terview geen datum voor de bijeenkomst, maar zei dat het meteen na de Russische nieuwjaarsvakantie zal plaats vinden. Dat betekent dat het topoverleg waarschijnlijk op zijn vroegst op 10 januari kan plaatsvinden. Lavrov zei dat de Amerikanen geen 'ultima tums' hoeven te verwachten, maar dat Moskou ook geen 'eindeloze' onderhandelingen gaat accepteren over de Rus sische eisenlijst. DEN HAAG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 4