Beter nieuws c 'Bluvn Goan' vat 130 jaar Club Brugge samen 9 In 'Bluvn Goan' staan de sterkste verhalen uit 130 jaar Club Brugge. Auteur Raf Willems laat niet alleen de topspelers of vroegere vedetten aan het woord. Ook onbekende supporters krijgen een hoofdstuk in dit boek. ZUIDERBUREN Voor een gesprek met Raf Willems moet je niet rich ting West-Vlaanderen. Toch is het geen toeval dat hij deze ode aan blauw-zwart brengt. Raf Willems (61) woont in Nijlen, een gemeente nabij de Antwerpse pro vinciestad Lier. ,,Waarom ik Club supporter ben geworden? De eer ste voetbalwedstrijd die ik op tv zag, was de bekerfinale tussen Club Brugge en Beerschot in 1968. Als 8-jarige begon ik te supporte ren voor de winnaar. In de jaren 70 raakte ik gecharmeerd door de muzikale en Engelse sfeer die rond Club Brugge hing. Vooral het lied 'Hand in hand, kameraden' was voor mij machtig. Ik herinner me uit die tijd nog een wedstrijd te gen Lierse. Ik ging bij de suppor ters van Club Brugge staan. Dat waren toen nog echte West-Vla mingen. Die supporters golfden op en neer, net zoals in Engeland. De hele tijd waren er die gezangen, echt ongelooflijk." Midden jaren 70 braken de echte wonderjaren van Club Brugge aan. Alles begon met de komst van coach Ernst Happel in 1974. Het hoogtepunt kwam er in mei 1978 met de finale van de Europacup 1, nu de Champions League. ,,Dat was een uniek tijdperk in de geschiedenis van het Belgische voetbal. Wat typeerde Club Brugge toen? Op de shirts stond reclame voor het jeansmerk 49R en de spelers hadden lange haren. Voor Club Brugge supporteren, dat was je afzetten tegen de geves tigde orde. Het was echt een soci ale beweging, een club van het volk. Plots kwamen de spelers uit de provincies Antwerpen, Brabant en Limburg. Wat maakte dat ook de supporters uit alle windstreken kwamen. Op Lierse verstond ik nog niets van dat West-Vlaams. Een paar jaar later hoorde je tussen die duizenden supporters alle Vlaamse dialecten." En misschien ook wat Zeeuws? ,,Dat heb ik ontdekt, ja. Brugge grenst haast aan Zeeland. Ik herin ner me nog de boeken over de Eu ropacup van Ed van Opzeeland. Die schreef dat het Brugse stadion werd gevuld door duizenden Zeeuwen. Ook omdat er in Zeel and geen topclub was. Er is nog een andere connectie. Club Brugge is in die topjaren echt ge kneed door de Hollandse school. Happel kwam van Feyenoord, later had je trainers als Grijzenhout, Kessler en Houwaart. Dat zorgde voor dat collectieve totaalvoetbal, altijd vol gas geven, dat was Club Brugge." In deze eeuw staat Club Brugge nog altijd aan de Belgische top. Maar de ambities liggen hoger. Weer schitteren in Europa zoals in de jaren 70, kan dat nog? ,,Volgens mij is dat nu onmogelijk. In de ja ren 70 hoorde ook Anderlecht bij de Europese top. Waarom kon het toen wel? De beste Belgische spe lers bleven in de eigen competitie. Het was een generatie die op groeide net na de Tweede Wereld oorlog. De spelers stonden op en gingen slapen met voetbal. Ze wa ren technisch erg onderlegd. En de clubs mochten maar drie buiten landers opstellen. Dat waren echte topspelers. Dankzij het fiscale kli maat kwamen Nederlanders als Rensenbrink en Haan hier terecht. Ze stonden in twee wereldbekerfi nales, maar speelden in Ander- lecht. De Deen Ulrik le Fèvre was misschien de beste speler in de Duitse Bundesliga. Hij wilde minder stress en koos voor vijf jaar Club Brugge. Dat is nu niet meer voor te stellen." Draagt Raf Willems nog altijd een blauwzwarte sjaal? ,,Diep van binnen blijft het blauwzwarte hart kloppen en zing ik nog altijd 'Hand in hand kameraden'. Ik ben intussen wel een professionele schrijver van voetbalboeken. Ik schreef ook al een boek over An- derlecht. Maar dit is voor mij wel de kroon op het werk. Nu mag het stoppen." STREEKTAAL Zö tehen 't aande van 't jaer doe m'n aolemaele 'n bitje trugkieke. Oe was 2021? Noe, 5 je 't mien vraegt was 't 'n rot jaer. Netuurlijk, d'r waere best ok goeie tieden, m5 ons waere toch eêl vee mit 't virus bezig. In 5 je d'r zaalf nie an docht wier je dü de til- levisie in de krante d'r wè an erin- nerd. Aole praetprohramma's wiere gevuld mit eêle in aolve deskundi- hen die ulder ver'ael over corona mochte doe. Ik wier d'r nie goed van. Wulder waere eihenlijk ge woon om om aolf tiene nae Nieuwsuur te kieken in laeter nog naer Op1, m5 dat doe m'n nie mi, want 't is aomè 't zaalfde in j'oort 'r alleênig m5 somber van. J'oor pas 'n bitje vrolijker mit bevobbeld Even tot Hier. Kieke julder daer ok nae? De krante m'n ok gauw uut'e- leze, want d'r bin minstens vier groöte pahina's over Corona. Die slae m'n over. Zö'n krante briengt meêstentieds nieuws over over vallen, auto-onhelokken, diefstal in bedrog, daer oor je ok nie vrolijk van. In toch.5 je goed zoekt zit'r tusse aole ellende wè 's 'n bericht wat of mien in ik ope ok julder op kikkert. 1. Neeltje Jans is schoön'emaekt. Dat was eêl aarg noödig, want ok A je goed zoekt zit'r tusse aole ellende wè 's 'n bericht wat of mien in ik ope ok julder opkikkert dae loape vuulderts rond die of ao- les zö m5 wegmikke. In dat is ge- vaerlijk vö de veuhels. D'r bin vee vriewillihers in de stroamende re- hen bezig geweest! 2. In Kloetinge is een joengen van 13 van plan om de eêle winter in 'n korte broek te loapen in zö geld bie mekaore te kriehen vö de vluchteliengen. 3. D'r was 'n vrouwe van 79 die 'n tillefoontje kreeg zöhenaemd van de bank. D'r zou geld van eur rekenienge ge'aeld weze in noe zou d'r 'n medewaarker van de bank lengst komme om eur t'aal- pen. D'r kwam 'n eêl aordihe vint, die gaf ze eur betaelpas, ie keek zaalfs op de computer, nam de pas mee in nog gin tien menuten lae- ter was t'r 4600 euro van de re- kenienge of'eschreve. Wat 'n wan- nuts bin dat. Ze bin zö slecht as ketoen van 'n cent d'elle. 't Is ne- tuurlijk stom van die vrouwe, m5 zö-ies gebeur toch nog 5 's. In j'oor noöit dü 'n gauwe koesse over- reeje, m5 wè dü 'n strontkarre. Wat dienk je? 'n Paer daehen laeter was t'r dü meelevende maansen 5 4000 euro nae de bank over'e- maekt vö 't slachtoffer van die ge- meêne streek. 4. In Zurrikzeê is aalk jaer 'n Sin- terklaos'uus in 't Graevensteên. Dit jaer kon dat nie, m5 vee vrie- willihers zurgde dat de kinders op verscheie plekken peperbollen, pepernoten in meer van dat spul krehe. Ik vinde dat eêl leutihe be richten. Dit is van Endrik 't leste stikje vö dit jaer. Aol 't beste toehewaanst in dat 2022 beter mag weze as dit jaer. GO DINSDAG 28 DECEMBER 2021 In de rubriek Zuiderburen werpen we om de week een blik over de Belgische grens. Vandaag: Supporter van prof club Club Brugge schrijft boek over zijn club. Dominique Piedfort Brugge Zeeuws dialect in 't stadion Hans Vanaken van Club Brugge viert zijn doelpunt tijdens de bekerwedstrijd tussen zijn club en OH Leuven. foto belga 'Bluvn Goan' is uitgegeven door Lannoo en telt 265 pagina's, de richtprijs is 39,99 euro. In deze rubriek belichten we wekelijks een Zeeuws dialect. Deze keer een verhaal van Henk Blom in het Schouws. Beluister de gesproken rubriek op pzc.nl/streektaal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 41