HZ'ers bedenken challenges om te ontspannen Na ruim twee eeuwen weer verse Zeeuwse scheepjesschellingen Cultuurmiljoenen voor aantrekkelijker provincie 4 De stress bij HZ-studenten loopt vaak hoog op, zeker tijdens lockdowns. Willem en Allisha bedachten hiertegen onder meer een wandelrondje om het hogeschoolgebouw. orona eist zijn tol on der studenten, weten Allisha Jelier (22) uit Dirksland en Willem Meijer (20) uit Melis- kerke. ,,We waren gewend elke dag naar school te gaan en onze vrien den vaak te zien", legt pedagogiek- studente Allisha uit. ,,Maar de af gelopen jaren hebben we meer dere keren heel lang thuisgezeten. Je had alleen online onderwijs, en weinig contact met anderen. Dat is voor veel studenten zwaar." De vierdejaarsstudenten deden onderzoek naar stress onder stu denten, als onderdeel van het 'ho nours programma' van de HZ, een extra vak naast hun studie. Allisha en Willem ondervroegen mede studenten over hun beleving van stress, en gingen in gesprek met decanen en studentpsychologen. ,,Als je veel sociale steun hebt, kun je meer dragen. Het coronavirus zorgt ervoor dat veel studenten zich blijven opsluiten, en weinig naar buiten gaan. Bovendien zijn ze minder gemotiveerd voor hun studie, omdat er zoveel dingen niet mogen", weet Willem, die de opleiding social work doet. Online Vooral internationale studenten en eerstejaars hebben er last van. „Wij wonen thuis. Dat scheelt een hoop. Bovendien zijn wij vierde jaars. Wij kennen onze klasgeno ten en docenten, dan leg je online ook makkelijker contact. Voor nieuwe studenten is het moeilij ker, zij kennen nog niemand." Studenten praten niet makkelijk over stress, weet Allisha. ,,Als je een student vraagt hoe het gaat, is het antwoord vaak 'druk'. 'Het druk hebben' is de norm. Maar stress is een taboe, net als eenzaamheid. Ze zien stress als een teken van zwakte en staan er vaak niet bij stil wat het met ze doet. Als ze hoofdpijn heb ben, linken ze dat niet aan stress." Allisha en Willem onderzoch ten niet alleen de stresservaringen van studenten, maar ze hielpen ze met een zelfbedacht programma ook meer te ontspannen. ,,We hebben zeven challenges bedacht, manieren om met stress om te gaan. Zo lieten we studenten een uur wandelen zonder muziek, of een kwartier muziek luisteren, te kenen of schrijven. Ze mochten in die tijd niks anders doen", legt Al- lisha uit. Ze kregen positieve reac ties. ,,Eén van de studenten ver telde dat 'ie een rotdag had, maar dat 'ie door het schrijven tóch kleine dingen kon waarderen." Studenten zien stress als een teken van zwakte Als onderdeel van hun opdracht bezochten Allisha en Willem een hogeschool in de Duitse stad Bre men. ,,Daar was een heel mooi park, waar studenten konden wandelen", vertelt Allisha. ,,We kwamen vol ideeën terug." Wan delen en buiten zijn, is voor Al- lisha en Willem ook dé manier om van stress af te komen. ,,Je hebt dan even een andere focus. En je krijgt het er weer warm van." Wil lem: ,,Het is ook wetenschappelijk bewezen dat buiten zijn stressver- lagend werkt. Als je beweegt, komt er dopamine vrij. En je kunt je daarna beter concentreren." Vlak voor de kerstvakantie openden Allisha en Willem een wandelrondje rondom het HZ-ge- bouw in Vlissingen. Onderweg komen wandelaars vragen en cita ten tegen. ,,We hopen dat studen ten daardoor over stress gaan na denken en erover in gesprek gaan." Het programma wordt opgeno men in lessen voor eerstejaarsstu denten. Willem: ,,Als de studen ten maar één ding meenemen waardoor ze meer rust krijgen, dan is dat voor ons winst." Op de achterzijde van de munt staat het wapen van de provincie en het jaartal 2022. Het ontwerp is echter van 1761. Op de voorzijde staat een oorlogsschip. Aardig detail is dat het schip op de achtersteven de vlag voert van de stad Middelburg, te herkennen aan de toren. Op de keerzijde staat om het provincie wapen van Zeeland het omschrift met de Latijnse (afgekorte) woor- den 'Mon.nov.argen.ordin.Zeland', wat betekent 'Nieuwe zilveren munt van Zeeland'. De scheepjesschelling was een veelgebruikte munt van de Repu bliek der Zeven Verenigde Neder landen. Het oorlogsschip stond symbool voor de grote rol van de re publiek als zeevarende natie. Scheepjesschellingen werden vanafi670 gemaakt in opdracht van het bestuur van Holland en werden snel populair als handelsmunt. La ter besloten ook andere provincies de munt te slaan. In Zeeland duurde dat tot 1750. De Zeeuwse (scheep- jes)schellingen werden geslagen in Middelburg, de laatste in 1793. De nieuw geslagen scheepjes schellingen zijn te bestellen in twee varianten: 1 of 2 ounce zilver. Ze kosten respectievelijk 99,95 en 199,95 euro. Van de 1 ounce-versie zijn 750 munten geslagen en van de 2 ounce 250 stuks. De munten wor den geslagen door de Koninklijke Nederlandse Munt in Houten, waar ook de hedendaagse euromunten en andere herdenkings- en speciale munten worden geslagen. Zo stond dit jaar Kasteel Westhove in Oost- kapelle op een zilveren dukaat in de serie Nederlandse kastelen. Het is C. Dat is bijna hetzelfde als dit jaar. Midden in de coronacri sis wordt er niet ineens met geld geschoven, toch wordt veel in stellingen wel gevraagd zichzelf opnieuw uit te vinden. De bud getten liggen niet meer voor vier jaar vast, de provincie wil werken volgens een 'ontwikkelagenda'. Uitgangspunt is dat cultuur moet bijdragen aan een uitstekend woon-, werk- en leefklimaat. De provincie verdubbelt Haagse budgetten die bedoeld zijn om een stedelijk cultureel klimaat te stimuleren, waarbij vooral de aantrekkelijkheid van de provin cie voor jongeren en een goed opleidings- en beroepsklimaat voor nieuwe makers centraal staan. Er is een kwartiermaker aangesteld die in de loop van vol gend jaar advies uitbrengt. Op het gebied van archeologie wordt gestreefd naar vernieuwing met een Platform Verdonken Dorpen en Steden en archeohotspots waar het publiek zelf aan de slag kan. - Ernst Jan Rozendaal DINSDAG 28 DECEMBER 2021 GO 'Stress is taboe bij studenten' Cornelleke Blok Vlissingen C - Allisha Jelier HZ-student Kijk ook op de site bij /video MIDDELBURG De Koninklijke Nederlandse Munt brengt de 18e euwse Zeeuwse scheepjesschelling opnieuw tot leven met een offici- ele herslag van de zilveren munt. - Theo Giele MIDDELBURG Quizvraag: hoeveel geeft de provincie in 2022 uit aan cul tuur? A: 2 miljoen, B: 12 miljoen of C: 20 miljoen euro? HZ-studenten Willem Meijer en Allisha Jelier willen studenten van hun stress af helpen, onder meer met een ommetje. foto dirkjan gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 36