Zeeland kan bolwerk voor recycling van plastic afval worden Misthoorn kan levens redden Scheepstoeter blijft voorlopig nog Een kleine 100 dagen voetbal Zeeuws voetbaljaar in cijfers Er zit brood in het chemisch recyclen van plastic afval. Zeeland is daarvoor een aantrekkelijke plek. Neste en Ravago hebben al de bouw van een recyclingfabriek in Vlissin- gen aangekondigd, maar mogelijk volgen er meer, zegt Albert Meire- sonne van Invest in Zeeland. ,,Wij praten met verschillende geïnteres seerde partijen." Waarom is Zeeland interessant voor bedrijven in de recyclingin- dustrie? Dat ligt aan een combinatie van factoren, weet Meiresonne, ma nager bij Invest in Zeeland, de ves- tigingstak van ontwikkelingsmaat schappij Impuls. „Bedrijven die plastic recyclen zoeken een plek waar voldoende aanbod en vraag is. In en rond Zeeland, en dan moet je denken aan een straal van 300 kilo meter, zitten voldoende afvalver werkers én afnemers zoals chemie- en en voedingsindustriebedrijven om de investering in een fabriek rendabel te maken. Daarnaast spe len korte aanvoerlijnen een rol. Zeeland heeft daarbij het voordeel dat het over havens beschikt waar nog ruimte is. Grote partijen afval- plastic kun je het goedkoopst per schip aanvoeren." Tot nu toe wordt plastic afval vooral mechanisch gescheiden. Plastics worden vermalen en ge wassen. De korreltjes vormen weer een nieuwe grondstof. Het is echter lastig om verpakkingen die uit ver schillende soorten plastic zijn op gebouwd uit elkaar te halen. Denk aan plastic bakjes die met een folie zijn afgedekt, zoals bakjes salade en magnetronmaaltijden. Daardoor verdwijnt nog veel plastic in ver brandingsovens. Met chemisch recyclen kan dat wel. Door plastics droog en in een We leggen de rode loper uit zuurstofloze omgeving te verhit ten, kunnen ze uit elkaar worden getrokken. Pyrolyse heet dat in vak taal. Het levert hoogwaardige grondstoffen op die de chemische en voedingsindustrie direct kan ge bruiken. Ook kunnen er biobrand stoffen van worden gemaakt. Mei- resonne: ,,Het is een interessante markt. Plastic wordt geld waard." Neste en Ravago gaan deze veel belovende techniek gebruiken in de te bouwen fabriek in Vlissingen, op een terrein naast de Bulk Terminal Zeeland. Het doel is per jaar 55 mil- joen kilogram plastic te recyclen. Dat is wat 1,7 miljoen burgers jaar lijks aan plastic weggooien. In 2030 moet 200 miljoen kilo plastic wor den verwerkt. Het Finse Neste is 's werelds grootste producent van hernieuw bare diesel, vliegtuigbrandstof en grondstoffen als ook oplossingen voor de chemische industrie. Het Belgische Ravago is wereldleider op het gebied van distributie en recy cling van polymeren zoals zetmeel, plantaardige eiwitten maar bijvoor beeld ook thermoplasten die wor- den gemaakt door aardolie te destil leren. In Vlissingen bundelen ze hun krachten. Ze lenen hun chemische recy- clingstechniek van de Amerikaanse pionier Alterra Energy. De fabriek in Vlissingen moet het startpunt worden voor wereldwijde verkoop van chemisch gerecyclede plastics. Dat geeft de circulaire economie waarin geen afval meer bestaat een duw in de rug, zeggen Neste en Ra- vago. Het zal niet de eerste en laatste speler zijn. Invest in Zeeland heeft onderzoek gedaan naar de kansen van Zeeland als recyclingsbolwerk. Dat heeft geleid tot interesse van verschillende recyclingbedrijven. Meiresonne: ,,We leggen de rode lo per uit. Het gaat er niet alleen om dat ze hier nog een plek in het ha vengebied vinden, maar nog meer om met welke partijen, zowel voor aanvoer van afvalplastic als levering van hun eindproducten, ze in de re gio contracten kunnen sluiten. Ik schat in dat er volgend jaar knopen worden doorgehakt." Een nieuwe fabriek voor plasticrecycling levert tussen de 20 en 80 banen op. pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl dinsdag 28 december 2021 Zeeland FOTO ANNE HANA CZEELAND5 CZEELAND 10 'Plastic wordt geld waard' G Een berg met huishou delijk afval dat voor het groot ste deel uit plastics be staat. FOTO ANP EX- Frank Balkenende Vlissingen - Albert Meiresonne, Invest in Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 33