Carlijn Achtereekte beheerst de kunst van het pieken 25 SCHAATSEN OLYMPISCH KWALIFICATIETOERNOOI Merijn Scheperkamp is de grote verrassing van de 500 meter: schaatser uit een opleidingsploeg die gisteren alle routiniers het nakijken gaf. Tussen het kluitje van mannen met tranen of sombere gezichten op Thialf stond er één met een glim lach van oor tot oor. 'Frenkie'. Blonde haren, reikend tot onder zijn wat diepliggende ogen. Een bleke huid en een opvallend relaxte instelling. Kenmerken die een be kende Nederlandse voetballer toe behoren, maar ook op een schaatser slaan. Sinds Merijn Scheperkamp drie j aar geleden als talent toetrad tot de opleidingsploeg van schaatsteam Jumbo-Visma, luistert hij naar 'Frenkie', omdat hij, zo vinden zijn ploeggenoten, zo lijkt op voetballer De Jong. Hij is 21, Scheperkamp, en stond te boek als groot talent. Maar dat was voordat hij giseravond in Heerenveen onverwachts de winst opstreek op het olympische kwali ficatietoernooi en met 34.45 op de 500 meter alle routiniers het nakij ken gaf. Nu wordt hij olympiër. Scheperkamp gaat naar Peking. Een prestatie uit zijn dromen, ver telt hij kalm, na afloop. Deelname aan de Winterspelen is iets waar van hij vier jaar geleden, bij zijn ou ders thuis in Hilversum voordat hij voor het schaatsen naar Heeren veen verhuisde, nog dacht: hopelijk lukt dat over een jaar of acht. Maar zijn gretigheid, luisterend vermo gen én talent om aanwijzingen toe te passen, zo vertelt zijn coach Sicco Janmaat, brachten hem dit seizoen plots in sneltreinvaart naar succes. En zo zal er in Peking een schaat ser uit een opleidingsploeg rondrij den. In een naar alle waarschijnlijk- heid met routiniers en commerci- ele a-ploegen gevuld nationaal team. Een student biologie - ,,Ik vind het gewoon heel interessant hoe het lichaam en bepaalde pro cessen werken", die de afgelopen ja ren aandachtig luisterde naar de ad viezen van topsprinters als Dai Dai N'tab en Kai Verbij. In de opleidingsploeg stond hij in de luwte, zonder druk, met minder Hij kreeg bij ons lessen, is een slimme jongen. Dit jaar gaat hij als een raket sponsorverplichtingen dan zijn be kendere ploeggenoten uit de A-ploeg. Als jongeling wordt hij be schermd en kreeg hij rustig de kans zich tot topsprinter te ontwikkelen. ,,Hij kreeg bij ons lessen, is een slimme jongen en pikte ze op. Dit jaar gaat hij als een raket", zegt Jan maat. Skeeleren Dat Scheperkamp ooit ging schaat sen was door zijn genen welhaast voorbestemd. ,,Mijn vader heeft vroeger in Jong Oranje geschaatst en een jaar in de kernploeg gezeten. En mijn moeder was ook schaats ster", vertelt hij. Lange tijd combineerde hij lange- baan met skeeleren. ,,Dat heeft me de vechtersmentaliteit gegeven, om er de tweede 500 meter nog een keer voor te gaan." In zijn eerste 500 meter schaatste hij twee tienden langzamer dan daarna. ,,Die had ik nog wel ver wacht, maar die 34,4 komt wel re delijk onverwacht", zegt Scheper kamp na afloop. ,,Ik wist dat ik een kans had, maar om het zo te benut ten.... onwerkelijk." Dus glimlacht hij, zonder hele maal te beseffen wat er is gebeurd, zegt Scheperkamp. Dat hij sneller eindigt dan topfavoriet N'tab? Nooit gedacht. N'tab werd gister avond tweede, na twee ongeluk kige, rumoerige races. Waarin eerst tegenstander Hein Otterspeer vlak voor hem onderuitging, waarna N'tab nog wel als eerste van het veld eindigde. En hij in de tweede om loop ploeggenoot Verbij tijdens de start uit zijn ooghoek een pirouette UITSLAG 500 meter in 34,45 OKT Programma zag maken. N'tab zit daardoor in de wacht. Hij moet hopen dat meerdere schaatsers meerdere startplekken bemachtigen, voordat hij aan de slechts 9-koppige selectie kan wor den toegevoegd. N'tab: ,,Jac (Orie, zijn coach, red.) vindt dat ik op zo'n moment beter mijn kop erbij moet houden. Daar ben ik het wel mee eens, maar ja, grote jongen als je in de laatste rit zit, iemand naast je valt waar je mee moet battelen om uiteindelijk die plek te bemachtigen, én dat je dan foutloos blijft rijden, zonder rij- wind (gemaakt door andere schaat sers in de baan, dat voordeel ople vert, red.). ,,Dat kan, maar het is wel lastig. Dus baal ik. Ik wilde met ze kerheid gaan, nu moet ik afwach ten." Te veel twijfels, te weinig rust in de kop. Te veel gefocust op de tech niek, te weinig genietend van de sport. Te laf rijdend, niet met het hart. Te eigenwijs ook. Carlijn Ach- tereekte is er vrij goed in haar min punten op te sommen. Maar net zo goed beheerst ze de kunst van het pieken. Zo won ze olympisch goud in Pyeongchang (2018) en drie me dailles bij de WK afstanden. En zo schaatste ze zich gisteren, voorlopig met potlood, ook bij de olympische ploeg voor Peking. Achter de 'verwachte' nummers één en twee Irene Schouten en An toinette de Jong klokte Achtereekte de derde tijd op de 3 kilometer. Met 3.59,20 was ze één honderdste snel ler dan de tijd waarmee ze in Zuid-Korea olympisch kampioen werd. En ook één honderdste snel ler dan pechvogel Merel Conijn. Net op tijd was Achtereekte (31) wakker geschud. De ingrediënten: een pittig gesprek met coach Jac Orie ('een verdiende schop onder mijn kont', een videocompilatie met succeswensen van vriendin nen ('Team Achtereekte') en bord- spelletjes met haar collega's ('gezel lige afleiding'). ,,Ik ben zelf mijn grootste tegenstander", zei Achte- reekte. ,,Ik maakte het voor mezelf veel te spannend dit seizoen. Dan blokkeer je. Ik moest gewoon eens normaal gaan doen en de lol in het schaatsen terugvinden." Makkelijk gezegd, maar Orie zei hardop dat hij Achtereekte slechts tien procent kans gaf om het te ha len. ,,Ik heb hem nog iets kaler ge maakt", kon ze er achteraf om la chen. Op het middenterrein stond het huilen haar nader. ,,Van blijd schap en opluchting. Ik heb nog nooit onder de 4 minuten gereden in Thialf, maar wist dat het nodig zou zijn. Ik kan gewoon net wat ex tra's brengen op een groot moment. Als ik er moet staan, sta ik er. Dan lukt het me om de lading van het toernooi te omarmen." Natuurlijk moet het harder en beter, over een kleine zes weken in China. Maar dat bewaart Achte- reekte voor later. De spanning dat ze haar titel misschien niet zou kunnen verdedigen, is er nu af. Met haar licht favoriete 5 kilometer nog op komst op het OKT, hoopt ze deze halve selectie donderdag om te zetten in een hele. Ondanks de 'waarschijnlijk slechtste voorberei ding ooit'. ,,De wegen richting goede wedstrijden zijn bij mij vaak hobbelig. Maar eerlijk: ik weet nog steeds niet hoe ik het heb geflikt." UITSLAG 3000 meter in 3.55,65 GO DINSDAG 28 DECEMBER 2021 Superstunt van 'Frenkie' Lisette van der Geest Heerenveen - Sicco Janmaat OKT Mannen 1. Merijn Scheperkamp 2. Dai Dai Ntab 34,53 3. Kai Verbij 34,57 4. Thomas Krol 34,69 5. Ronald Mulder 34,74 Vandaag 16.30 uur eerste 500 meter (v) 17.10 uur 10.000 meter (m) 19.16 uur tweede 500 meter (v) Morgen 18.20 uur 1500 meter (v) 19.14 uur 1000 meter (m) Donderdag 17.55 uur 5000 meter (v) 19.06 uur 1500 meter (m) G Merijn Scheperkamp zag een droom uitkomen. foto pro shots OKT Precies op tijd was Carlijn Ach- tereekte, olympisch kampioene op de 3 kilometer, wakker ge schud. Na haar derde tijd op het OKT zit ze in de wachtkamer voor Peking. ,,Ik moest gewoon normaal gaan doen." OKT Vrouwen 1. Irene Schouten 2. Antoinette de Jong 3.57,54 3. Carlijn Achtereekte 3.59,20 4. Merel Conijn 3.59,21 5. Joy Beune 3.59,97 6. Melissa Wijfje 4.01,87 7. Ireen Wüst 4.02,36

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 25