ongeluk zit in een klein hoekje 21 Vraag het onze specialisten Schade ille gaal vuur werk niet vergoed heidNL ligt dat vooral aan het feit dat de tijd tussen aansteken en afgaan vaak onvoorspelbaar is. Fijnstof happen In normale jaren hebben minimaal 700.000 mensen met longklachten last van de jaarwisseling, aldus het Longfonds. Zes op de tien mensen met astma en COPD voelen zich benauwd en dat kan wekenlang aan houden. Benauwdheid, tranende ogen en slijm ophoesten zijn zomaar wat klachten. Het Longfonds concludeerde eer der al na een enquête dat zo'n 10 pro cent van de mensen met longklach ten rond de jaarwisseling het eigen huis ontvlucht en vertrekt naar een vuurwerkvrije zone of bungalow park. Overigens is het niet zo raar dat ook kerngezonde mensen rond de jaarwisseling de blafhoest krijgen: de concentratie fijnstof was in het eerste uur van 2020 in steden 33 keer hoger dan normaal, aldus Milieu Centraal. Koploper: Den Haag, met honderd keer meer fijnstof dan gemiddeld. Angstige huisdieren Honden en andere huisdieren zijn geen vrienden van vuurwerk. Het advies is om je huisdier rond de jaar wisseling binnen te houden en de gordijnen tijdig te sluiten. Er zijn trainingen om je hond aan harde geluiden te laten wennen, maar daar moet je de tijd voor nemen. Er zijn kalmerende middelen te koop, bedoeld om de stress door harde knallen te verminderen (zie onder meer dierenapotheek medpets.nl). Geliefd vuur Als je dat allemaal bij elkaar telt, zou je al gauw voorstander kunnen wor den van een algeheel vuurwerkver bod. Toch is dit niet het hele verhaal. Want waarom steekt de meerderheid van de Nederlanders met de jaarwis seling toch graag zelf vuurwerk af? Frans Köhler: ,,Omdat vuurwerk mensen samenbrengt en de sociale cohesie bevordert. Ik ken geen onder zoek naar de geluksbeleving van vuurwerk, maar begin dit jaar gaf van de 3,3 miljoen bezoekers aan de Kieswijzer 58 procent aan dat ze met oud en nieuw graag zelf vuurwerk af steken. Omgerekend zijn dat zo'n 10 miljoen Nederlanders (alle leeftijden meegerekend, red.). Vuurwerk is zo'n traditie, het hoort bij de afsluiting van een jaar, bij een nieuwjaarswens voor vrienden en buren.'' En ja, die prachtige vuurpijl die het luchtruim kiest en 'oehs' en 'ahs' van omstanders oplevert, geeft een kick, al zit die voor velen vooral in het feit dat het ook dit jaar weer verboden is. Ik ben gelukkiger door corona. Is dat normaal? m »C Uit angst voor conflict durf ik mijn mening niet te geven, hoe verander ik dat? Als ik met mijn vrouw vrij, houdt ze vaak de adem in. Is dat wel goed? COACH SEKSUALITEIT CARLA RUTGERS GO DINSDAG 28 DECEMBER 2021 ILLUSTRATIE EDO DRAAIJER wat afsteekt Misschien goed om te weten als je over weegt illegaal vuur werk af te steken: verzekeraars vergoe den de schade aan woningen (van jezelf of van de buren) vaak niet. Illegaal vuurwerk afsteken is verboden en valt onder 'roeke loos gedrag'. Het gaat dan om een inboedelverzekering (eigen huis) of aan- sprakelijkheidsverze- kering (woning van een ander). De vuur- werkschade aan par ticuliere woningen en auto's tijdens de jaar wisseling bedraagt zo'n 10 tot 15 miljoen euro. Ons panel beantwoordt al uw vragen. Over lijf en leden, hart en ziel. Ook een vraag? Mail naar zo@dpgmedia.nl PSYCHOLOOG STEVEN PONT Een grote groep mensen is door corona ongelukkiger geworden, maar er zijn ook mensen die er juist op vooruit zijn gegaan. Mensen bijvoorbeeld die in het normale leven aan allerlei sociale verplich tingen moesten voldoen, daar eigenlijk een hekel aan hadden en dat nu niet meer hoeven. Of op het werk eigen- lijk een hekel aan sommige collega's hadden en nu thuis aan het werk zijn. Dat zijn aparte groepen, maar ze zijn echt niet ongewoon of abnor maal. En er is zelfs ook nog een groep die in deze periode juist een grote mate van persoonlijke groei meemaakt. We noemen dat ook wel stress related growth, oftewel groei die je doormaakt door op een con structieve manier met stress om te gaan. Deze mensen merken nu pas hoe weerbaar en krach tig ze in deze moeilijke tijd zijn en hoe ze zich daarin ook steeds verder ontwikkelen. En ook hier geldt gelukkig, wederom: dat is helemaal niet ongewoon. ARBEIDSPSYCHOLOOG ELLEN HUIJSMANS Er zijn verschillende invalshoe ken om meer durf en zekerheid te ontwikkelen. Een aantal zaken is handig. Ten eerste kan het helpen om te weten waar de angst over gaat, en waar die vandaan komt. Ben je bang dat de ander boos wordt, dat je wordt afgewezen, dat je mening er niet toe doet? Was er vroeger veel span ning, heb je de deksel op je neus gekregen als je je mening zei, heb je het nooit geleerd, waren er altijd anderen die luider konden zeggen wat ze vonden? Soms heb je hulp nodig om het antwoord te vinden. Ten tweede is het goed te reali seren dat iedereen recht heeft op zijn of haar mening. Met jouw mening zeg je nog niets over de mening van een ander. Ten derde ligt het er ook aan hoe je je mening brengt. Hoe meer je je mening brengt vanuit je eigen gevoel en hoe jij het ziet en daarbij ruimte geeft zodat er ook een andere mening mag zijn, hoe meer de ander ook de ruimte voelt naar je te luisteren. Als laatste, niet on belangrijk, speelt nog mee in hoe de ander openstaat voor jouw mening. En als allerlaatste geldt nog: al doende leert men, dus veel oefening baart kunst. teit wil je het liefst veel voelen, dus dan is het juist van belang om diep adem te halen (daar mee verhoog je de gevoeligheid van je lichaam). Om volop van seksualiteit te genieten is een goede, diepe ademhaling nodig, plus volop beweging van het lichaam en het maken van Onze ademhaling is veel meer dan alleen een manier om zuur stof binnen te krijgen. We hou den onbewust onze ademhaling in als we iets spannend vinden en we gaan hoog in onze borst ademen als we stress hebben. Je adem inhouden of hoog in je borst ademen zorgt ervoor dat je lichaam veel minder gaat voelen, je 'verdwijnt' dus even uit je lichaam. Dat is goed als je pijn verwacht, zo voel je er minder van. Maar bij seksuali- geluid. Het feit dat je vrouw haar adem inhoudt zegt dus dat er iets is wat haar spanning geeft. Heel goed dat jij zo opmerkzaam bent. Wel reden voor een goed gesprek. Heeft ze ooit een nare ervaring gehad met seksualiteit? Ver wacht ze (onbewust) pijn als jullie seks hebben? Heeft ze schaamte ergens voor? Hopelijk lossen jullie dit samen op.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 21