GEZOND Zal ik zelf een booster tent opzetten naast die van de priklocaties? Piep in je oor, oogletsel of vinger eraf: een 20 René Diekstra Ondanks een vuurwerkverbod zal 2021 lawaaiig eindigen en 2022 oorverdovend beginnen, verwacht Frans Köhler, de woordvoerder van vuurwerkcheck.nl. Hij voorspelt een 'redelijk catastrofale jaarwisseling'. Hoe houd je het wél veilig? Wat te doen bij oogletsel Psychologisch gezien zijn we momenteel merkwaardig bezig. Massaal rennen we naar prik- plaatsen om ons lichaam te la ten boosten en denken dat we daarmee ook psychisch ge- boost zijn. Niet dus. De pan- demie, en alles wat deze aan stressoren en verwarring met zich meebrengt, pleegt een grote aanslag op het leven en welbevinden van talloze men sen en ondermijnt hun men tale weerbaarheid. Toch zijn nergens door de GGD of GgZ stations inge richt waar mensen zich psy- Doe je iets voor een ander dan ga jij je beter voelen door dat de ander zich beter voelt door jou chisch kunnen laten boosten. Sterker nog, wie door deze co- ronatijd met psychische pro blemen kampt, moet vaak maanden op hulp wachten. En dat terwijl in de afgelopen honderd jaar een groot aantal inzichten en methoden zijn ontwikkeld en wetenschappe lijk effectief bevonden om mentale gezondheid te bevor deren of te herstellen. Ik noem er enkele die je vandaag al zelf kunt uitvoeren. Eén: schrijf gedurende acht weken aan het eind van elke dag drie dingen op die goed waren en lees af en toe nog eens na wat je hebt opgeschre- ven. Het effect zal doorgaans zijn dat je je beter gaat voelen, minder gedeprimeerd en meer optimistisch. Een tweede sug gestie is om regelmatig iets aardigs voor iemand te doen zoals ergens bij helpen, ie mand steunen of bij je uitno digen, of iets schenken (aan dacht, tijd of een cadeautje). Een derde suggestie is om af en toe erkentelijkheid of dankbaarheid te tonen voor iets dat iemand voor je gedaan heeft, nu doet of aanbiedt. Voor alle drie genoemde methoden geldt, zo laat neuro- psychologisch onderzoek zien, dat ze de beloningscentra in je brein activeren. Bijzonder aan de laatste twee is dat jij je be ter gaat voelen doordat de an der zich door jou beter voelt. Dan zijn er uiterst effectieve psychische boosters die hulp of kortdurende begeleiding van een competent begeleider vereisen. Een voorbeeld is: on derscheid leren maken tussen niet-helpende en helpende gedachten om bepaalde doe len te bereiken en de laatste tot automatisme te maken. Een ander is: te leren inner lijke spanningen en stress op te heffen door ontspannings-, meditatie of zelfhypnose- oefeningen. Wat zelfhypnose betreft: ik instrueer al jaren mensen daarin, in groepsverband, en geef ze geluidsopnames van de instructies voor gebruik thuis. In alle eerlijkheid, ik beoefen ze zelf ook. Zeg maar om 'min der last van mezelf te hebben'. Tot slot, ik denk er hard over om met enkele collega's in Leiden een mentale booster tent op te zetten naast de covid-boostertent van de GGD. folgens Frans Köhler staan er nogal wat seinen op rood: het aantal kilo illegaal vuurwerk dat deze maand in beslag is genomen, is dubbel zo groot als vorig jaar. Namens vuurwerkcheck.nl, de belangenbe hartiger van Nederlandse winkeliers die legaal vuurwerk verkopen, kijkt hij met stijgende verbazing naar de internationale ontwikkelingen. ,,Wij mogen dit jaar geen vuurwerk verkopen. In tegenstelling tot vorig jaar mag het in België en Duitsland wel. Onze omzet verdwijnt naar het buitenland nu Nederlanders daar inslaan.'' Veel 'buitenlands' vuurwerk is illegaal en zwaarder dan ooit, stelt Köhler. Het betekent dat ook pubers vuurwerk onder hun bed hebben liggen dat tot honderden keren de toegestane hoeveelheid flashkruit bevat. En dat terwijl de consument sinds vorig jaar geen knalvuurwerk, knalstrengen, vuurpijlen en enkel- schotsbuizen (alle uit categorie F3) meer mag afsteken. ,,In 2019 verkocht de legale handel voor zo'n 77 miljoen euro aan vuur werk, de illegale handel zette naar schatting 30 miljoen euro om. Een groot deel van de legale handel van weleer gaat nu naar de illegale han del.'' Daar is veiligheid geen item, aldus Köhler. Vuurwerkcheck.nl hamert op het veilig gebruiken en afsteken van vuurwerk dat aan alle overheidseisen voldoet. En dat gaat verder dan 'gebruik een lont in plaats van een aansteker'. Beschermende bril Tjeerd de Faber, oogarts bij Het Oog ziekenhuis Rotterdam, roept het al jaren: ,,Een vuurwerkbril dragen bij het afsteken van, of kijken naar vuur werk moet net zo gewoon zijn als de autogordel omdoen bij het auto rijden." Dat is het zeker nog niet, maar de laatste jaren is de vuurwerk- bril, zeker bij kinderen, wel in op mars. Bij een beetje fatsoenlijke vuurwerkverkoper krijg je (of liever: kreeg je vóór het vuurwerkverbod) zo'n gratis bril die aansluit op het gezicht en onbreekbaar is. De vuurwerkbril is bij de opticien 'Zo'n 10 miljoen Nederlanders willen graag zelf hun vuurwerk kunnen afsteken' te koop voor een paar euro, soms is-ie zelfs gratis. Oog kwijt Een vuurwerkverbod werkt, vinden oogartsen. De vorige jaarwisseling, toen afsteken ook niet mocht, kende 47 oogletsels door vuurwerk: een duidelijke daling ten opzichte van de 182 oogletsels van oud en nieuw 2019 2020. Minder goed nieuws: in 22 ge vallen betekende het oogletsel vorig jaar blijvend letsel en twee ogen moesten worden verwijderd (in 2019-2020: vijf). Bovenstaande was voor het Neder lands Oogheelkundig Gezelschap reden om nogmaals het vuurwerk manifest onder de aandacht te bren gen. Daarin wordt gepleit voor een algeheel verbod op consumenten vuurwerk. Inmiddels steunen zo'n 670.000 particulieren en instellingen de organisatie die pleit voor openbare vuurwerkshows door professionals. Piep in je oren Legaal vuurwerk mag maximaal 120 decibel produceren, op 8 meter af stand. Bij illegaal vuurwerk wordt die grens makkelijk overschreden onder het motto: hoe harder, hoe spectaculairder. Volgens de decibel- schaal loop je bij 110 decibel ('zeer luid') vrijwel direct gehoorschade op. Bij de volgende trap (135 decibel) riskeer je direct gehoorverlies. Het risico daarop is niet te onder schatten: jaarlijks lopen tussen de 800 en 1600 mensen blijvende ge- hoorschade op door te harde knallen, becijferde Milieu Centraal. Ook een piep in je oor, die vaak na verloop van tijd verdwijnt, betekent dat je blij vende gehoorschade hebt opgelopen. Hulpverleners dragen inmiddels professionele gehoorbescherming, nadat diverse agenten met ernstig gehoorverlies, slechthorendheid of doofheid te maken kregen. Gehoor- bescherming dragen (filterdoppen met een hoge gemiddelde demping of oorkappen) is dan ook geen over bodige luxe. Simpele huis-, tuin- en keukenoordopjes verminderen het geluid al met 10 tot 30 decibel. Vingeramputatie Elke jaarwisseling leidt tot 'tientallen amputaties', aldus VeiligheidNL. Vooral vingers moeten het ontgel den. Bij 4 procent van de vuurwerk patiënten die op de spoedeisende hulp werden behandeld, werd over gegaan tot amputatie. Driekwart van die amputaties was te wijten aan illegaal vuurwerk. Volgens Veilig- DINSDAG 28 DECEMBER 2021 GO Om deze lastige coronatijd door te komen hoef je geen afspraak te maken voor 'een psychologische booster': René Diekstra heeft een aantal suggesties om je beter te doen voelen. Reageren? rene.diekstra@dpgmedia.nl Kijk je uit als je LEO VAN MARREWIJK - FRANS KÖHLER De laatste jaren is ruim de helft van de mensen met oogletsel ook de afsteker van het vuur werk. Een minderheid keek toe of liep toeval lig langs. Wat moet je doen bij oogletsel door vuurwerk? Laat het slachtoffer niet in het oog wrijven en druk nooit op het oog. In ernstige geval len: bel 112. Is het oog erg bescha digd (een bloederig oog of kapotte pupil)? Dan moet het slachtoffer naar het ziekenhuis. Is het oog licht be schadigd? Trek dan het onderste ooglid voor zichtig omlaag, laat het slachtoffer omhoog kij ken en begin direct met het oog te druppelen met een klein straaltje water. (BRON: HET OOGZIEKENHUIS ROTTERDAM)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 20