nog 3 dagen om op je zorgverzekering te besparen Een beetje nat, maar eigenlijk c Ook nepvideo's ingezet JOL Walcheren Oplichters op datingsites gaan steeds geraffineerder te werk. Ze gebruiken fakefilmpjes, prijzen nepbeleggingen aan en troggelen meer geld af. Dat meldt de Fraudehelpdesk. Er waren dit jaar 544 meldingen van datingfraude; 218 mensen wer den voor bijna 7 miljoen opgelicht. Gemiddeld waren deze slachtoffers 30.000 euro kwijt. In voorgaande jaren lag dat bedrag een stuk lager. Alerter Nu mensen op datingapps als Tin der alerter zijn, bedenken crimine len volgens woordvoerder Tanya Vage filmpjes zijn waarschijnlijk gestolen van echte mensen Wijngaarde van de Fraudehelpdesk razendsnel nieuwe manieren om geld te ontfutselen. ,,Niet iedereen laat zich meer in de luren leggen door een noodkreet om financiële hulp, en dus vragen oplichters niet altijd meer om geld, maar vertellen bijvoorbeeld quasinonchalant hoe ze zelf rijk van een bepaalde beleg ging werden. Als hun slachtoffers nieuwsgierig worden en ook gaan beleggen, blijkt het hele fonds niet te bestaan en is hun geld weg." Deep fakes Verder zetten criminelen niet lou ter nepprofielen in, maar ze gebrui ken ook nepvideo's. Wijngaarde: ,,Een van de manieren waarop je datingfraude kon herkennen, was dat de date niet per video kon wor den gebeld. Nu doen oplichters steeds vaker of ze wel even kunnen videobellen 'voor de verbinding er weer uit ligt'. Deze superkorte en vage filmpjes zijn waarschijnlijk gestolen van echte mensen." De vi deo's baren de Fraudehelpdesk veel zorgen. Wijngaarde: ,,We weten dat 'deep fakes', hyperrealistische nep- filmpjes, steeds makkelijker en goedkoper worden om te (laten) maken en fraudeurs zullen die techniek vroeg of laat zeker inzet ten." Campagne Wijngaarde gaat ervan uit dat het aantal slachtoffers in werkelijkheid veel hoger ligt dan die 544 dit jaar: uit schaamte melden weinigen na melijk dit soort fraude. Het CCV (Centrum voor Crimi naliteitspreventie en Veiligheid) begint vandaag een nieuwe waar schuwingscampagne 'Check nu je date!'. Mensen zoeken namelijk vaak rond de jaarwisseling online een nieuwe liefde. c P11 Het jaar is bijna ten einde. De laatste week gaat er winderig en nat uit. En dat natte geldt in het algemeen voor 2021. We kregen wat meer regen. Soms heel wat meer, zoals op 27 juni toen er extreem veel neerslag viel. Boer Huibert Janse uit Wolphaartsdijk (foto) moest geulen in zijn land graven om het water af te voeren. Maar verder was het na drie extreme jaren, eindelijk weer heel normaal weer in Zeeland. welkom bij ^independer Weg met de kerstkilo's! Hoe doe je dat met een dichte sportschool? c P3 Nieuwsmedia Shop pers vuur werk rijden in de fuik C P4 Fraude op datingsites is steeds slinkser Eefje Oomen Apeldoorn - Tanya Wijngaarde, Fraudehelpdesk heel gewoon ZEELAND2 dinsdag 28 december 2021 Weeroverzicht lange termijn: C P16 pzc.nl Ook voor het laatste regionale nieuws Jaargang 263 PZC is onderdeel van: Prijs €2,85 Geen krant ontvangen? pzc.nl/service/ bezorging I FOTO MARCELLE DAVIDSE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 1