Nieuwe president Duitse Bundesbank Nagel zet strijd binnen ECB door 17 is gebaseerd op het 'echte' rendement. De tweede reden is waarschijnlijk verstrekkender: het arrest gaat alleen over de belastingjaren 2017 en 2018, maar de gewraakte regels die de fiscus hanteert gelden tot op de dag van van daag. Het ligt voor de hand dat een veel voud van 60.000 na dit arrest bezwaar zal maken tegen de aanslag die hen wordt opgelegd. Dat moet binnen zes weken na de definitieve aanslag. Volgens de Bond van Belastingbetalers gaat het om 1,3 miljoen mensen die nu te veel belasting betalen. ,,Het is de taak van het nieuwe kabinet en het parle ment om recht te doen aan de belangen van deze spaarzame burgers", stelt voorzitter De Vries. Het ministerie van Financiën erkent de 'grote impact' van het vonnis: ,,We gaan kijken hoe we het arrest gaan uit voeren.'' Het is echter de vraag of de Be lastingdienst op korte termijn in staat is 60.000 aanslagen volledig te herzien, laat staan straks wellicht ruim één mil joen. De fiscus kende de afgelopen jaren al veel problemen, zoals met ict en de toe slagenaffaire. Overbelasting was ook één van de redenen dat het idee voor een échte vermogensrendementshef- fing de afgelopen jaren steeds vooruit geschoven is. Politiek is er groot draagvlak om de Nieuwe bewinds lieden op Financiën zijn niet te benijden huidige 'spaartaks' in te ruilen, maar telkens werd ervoor gekozen om de heffing aan te passen en deinsde men terug voor een stelselwijziging: te inge wikkeld. Opvallend: terwijl de regels werden aangepast om spaarders tege moet te komen, bleef de opbrengst na genoeg gelijk, circa 4 miljard euro per jaar. In het nieuwe coalitieakkoord staat nu wél het voornemen om per 2025 over te gaan naar een belasting op basis van reëel rendement. Voor het zover is worden vooral spaarders bediend door het heffingsvrije vermogen waarover geen belasting hoeft te worden betaald te verhogen naar 80.000 euro voor al leenstaanden en 160.000 euro voor pa ren. Dit kost echter wel veel geld: 600 miljoen euro, op te hoesten door inves teerders in vastgoed die meer gaan be talen. Volgens de Bond voor Belastingbeta lers kan het nieuwe kabinet zich niet permitteren om met afschaffing van de 'spaartaks' te wachten tot 2025. ,,De nieuwe bewindslieden op Financiën zijn niet te benijden.'' Tegelijkertijd roept De Vries zijn ach terban nu op geduld te hebben. ,,We moeten de Belastingdienst even de tijd geven om dit arrest te verwerken. De fiscus heeft veel op haar bordje, maar het is een capabele organisatie.'' Voor de buitenwacht kwam de aan kondiging dit najaar wel een beetje onverwacht. Jens Weidmann, die in maart 2019 nog voor een tweede termijn tekende, maakt de lo pende acht jaar niet vol als presi dent van de Bundesbank van wege 'persoonlijke redenen'. Na de jaarwisseling neemt Joachim Na gel, een vertrouweling binnen de Duitse centrale bank, zijn plek in, zo maakte het gezaghebbende in stituut in Frankfurt am Main on langs bekend. Gezien de lange staat van dienst van Weidmann bij de Bundesbank - hij werkte er zeventien jaar - is zijn vertrek een verlies, zegt Car- sten Brzeski. ,,Hij is een groot ex pert op het gebied van monetair be leid en een autoriteit. Maar'', zegt de hoofdeconoom van ING Duitsland, ,,binnen de ECB is hij in de loop der jaren, al in de tijd van Draghi, te veel aan de zijlijn gescho ven en werd er niet meer naar hem geluisterd.'' Rigide De 53-jarige Weidmann, die ruim tien jaar lang de centrale bank van de grootste economie van Europa leidde, was wars van gratis geld en het oprekken van begrotingsre gels. Geregeld sprak hij zich uit te gen de manier waarop zuidelijke eurolanden waren omgesprongen met hun overheidsfinanciën. Te ge makkelijk en te laks. Daarmee was hij de personificatie van de stugge monetaire politiek uit Duitsland, waarin de 'Schwarze Null' - voor het uitbreken van de coronacrisis - heilig was. Net als toenmalig bondskanselier Merkel, op wier voorspraak hij aangedra gen werd als president van de Bun desbank, ontwikkelde hij zich een prominente dwarsligger 'Herr Nein', die op de rem stond waar anderen door wilden. Bij zijn aantreden in 2011 was Weidmann volgens ve len echter helemaal niet zo rigide. ,,Hij begon met een houding die pro-Europeser was dan zijn voorganger I Axel Weber'', zag Brzeski. ,,Vanuit Duitsland is hij in de rol van criticus van Draghi geduwd: hij moest opkomen voor een orthodox monetair beleid door harde inflatiedoelstellingen te volgen en tegen opkoopprogram ma's van obligaties binnen de rest van de eurozone.'' Maar zijn macht alsook de in vloed van de Bundesbank binnen de ECB kalfde ondertussen verder af. Want hoewel hij in Klaas Knot, president van de Nederlandsche Bank, wel een trouwe bondgenoot had evenals in de Oostenrijker Ro bert Holzmann, telde Weidmann om hem heen weinig medestan ders en waren de zogeheten 'dui ven' veruit in de meerderheid. Noodsteun Zo kwam er aan het begin van de pandemie in maart 2020 toch noodsteun. De ECB ging overstag met het massaal opkopen van staatsobligaties ter waarde van 750 miljard euro. Die steun wordt ove rigens in maart volgend jaar weer afgebouwd, zo maakte de centrale bank in december bekend. Brzeski verwacht niet dat de twee jaar oudere Nagel veel gaat af wijken van de koers van zijn voor ganger. ,,Veel weten we niet over Binnen de ECB werd er niet meer naar Weidmann geluisterd hem, maar wel dat hij sceptisch is ten aanzien van het opkopen van obligaties. Net als tegen het ver ruimde mandaat van de ECB.'' Terwijl de noodsteun wordt af gebouwd, is het onwaarschijnlijk dat de ECB volgend jaar aan de ren- teknop draait, denken experts. Al zet de geldontwaarding zich door (Duitsland rekent op een inflatie van 3,6 procent). Brzeski: ,,De Bun desbank en andere centrale banken zijn het erover eens dat een verho ging weinig uitmaakt voor het in flatieniveau. Containers uit Afrika of chips uit Azië komen niet opeens sneller door.'' GO DINSDAG 28 DECEMBER 2021 Het spaarvar ken van vermo gende Neder landers hangt als een donkere wolk boven het Binnenhof. illus tratie OPPENHEIMER - Jurgen de Vries Door het opstappen van Jens Weidmann als voorzitter van de Duitse Bundesbank verliest Ne derland een trouwe bondgenoot en is de Europese Centrale Bank verlost van haar voor naamste 'havik'. Zijn opvol ger Joachim Nagel begint vol gende week. Wat wordt zijn rol binnen de ECB? Guy Hoeks Frankfurt am Main - Carsten Brzeski, hoofdeconoom ING Duitsland Joachim Nagel. FOTO: DPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 17