O 16 Kort AANDENKENS Voor miljarden euro's aan oude valuta opgepot Europeanen hebben thuis nog voor miljar den aan contanten in oude valuta liggen die niet meer worden gebruikt. Volgens bereke ningen van financieel persbureau Bloom berg gaat het in totaal om een bedrag van zo'n 8,5 miljard euro. De euro werd op 1 ja nuari 2002 ingevoerd in twaalf landen, waar onder Nederland. Er zijn nog zo'n 25,6 mil joen guldenbiljetten in omloop. Die hebben een totale waarde van 440 miljoen euro. Mogelijk gaat het om vergeten spaargeld dat bijvoorbeeld onder een matras is verborgen. Het kunnen ook aandenkens zijn uit het tijdperk van voor de euro. fSTd.! Turkse lira levert weer flink aan waarde in na opleving De Turkse munt lira leverde gisteren zo'n 8 procent van zijn waarde in, afgezet tegen de dollar. Bij beleggers blijven er zorgen be staan over het monetaire beleid van Tur kije. De inflatie in Turkije is zeer hoog, maar onder druk van de Turkse president Recep Tayyip Erdogan verlaagde de centrale bank sinds september herhaaldelijk de rente. Er- dogan gelooft dat een hoge rente zorgt voor hogere prijzen. Gebruikelijk beleid van eco nomen is juist het verhogen van de rente om de inflatie in bedwang te krijgen. De munt werd na een interventie van Erdogan vorige week ruim 50 procent meer waard, maar is momenteel nog altijd 35 procent minder waard dan een jaar terug. Mobiele dataverbruik in Nederland toegenomen Het mobiele dataverbruik in Nederland is in het derde kwartaal van dit jaar toegenomen. Nieuwe cijfers van de Autoriteit Consument Markt (ACM) wijzen op een toename van 12 procent vergeleken met het tweede kwar taal. Alles bij elkaar werd er 346 miljoen gi gabyte verbruikt. Nederlanders bellen en chatten vaker via een app en dus gebruiken ze data. Het totaal aantal belminuten is met 5 procent gedaald in het derde kwartaal. Het aantal sms'jes nam met 2 procent af. BELASTING HOGE RAAD VELT OORDEEL Adyen Just Eat Takeaway AirFrance- KLM Heineken Nederlands hoogste rechter zet de bijl in de omstreden spaartaks. Één ding is zeker: het nieuwe kabinet heeft er een joekel van een hoofdpijndossier bij. paarzinnig Nederland had zich geen mooier slot van het jaar kun nen wensen. De in ge fortuneerde kringen gehate vermogensren- dementsheffing staat op losse schroeven. Met één uitspraak brengt de Hoge Raad het fiscale bouw werk aan het wankelen, en de gevolgen zijn vooralsnog niet te overzien. ,,Dit is een enorme tik op de vingers van de wetgever", stelt voorzitter Jurgen de Vries van de Bond voor Belastingbeta lers. Al jarenlang klagen mensen met flink wat geld op de bank dat zij door de fis cus worden benadeeld. Dat zit zo: wie in 2021 meer dan 50.000 euro vermogen heeft (voor paren geldt het dubbele be drag) moet belasting betalen over het rendement. Maar hier zit een addertje onder het gras: om uitvoeringstechnische rede nen heeft de regering er bij de invoe ring in 2001 voor gekozen niet het daad werkelijke rendement te belasten, maar het veronderstelde rendement. Om even bij de spaarders te blijven: zij beta len geen belasting over de rente die ze hebben gekrégen, maar over een fictief dan wel ingeschat rendement. Onrechtvaardig Nu weet iedereen die wat geld op de bank heeft staan dat die spaarrekening de laatste jaren niets of nauwelijks op levert. De rente ligt dicht bij 0 procent of is zelfs negatief voor grote bedragen. En toch worden deze spaarders aange slagen over geld dat zij niet hebben ontvangen. Dat voelt en is misschien ook wel onrechtvaardig, en dus wordt er al jaren tegen deze 'spaartaks' gepro testeerd. Het kabinet is niet doof geweest voor de klachten. In 2017 werd afgestapt van de regel dat mensen over hun gehele vermogen geacht werden 4 procent rendement te halen, wat vervolgens met 30 procent werd belast. Effectief betaalden mensen zodoende 1,2 pro- Een enorme tik op de vingers van de wetgever cent belasting, of ze hun vermogen nu in aandelen of onroerend goed hadden gestopt of gewoon op de bank hadden gezet. Om spaarders tegemoet te komen kwam het kabinet toen met de zogehe ten vermogensmix, die nog steeds be staat. Sindsdien is het zo dat vermogens worden opgedeeld in twee categorieën: spaargeld en beleggingen. Over spaar geld betaal je minder belasting dan over aandelen. Maar opnieuw wordt er dus niet gekeken naar hoe het vermogen daadwerkelijk is opgedeeld. En daar is het nu misgegaan bij de hoogste rechter. Een echtpaar maakte bezwaar tegen de definitieve aanslag 2017 en 2018. Zij hadden circa 1 miljoen euro aan vermogen, maar hadden dat geld voor circa 80 procent op de spaar rekening staan. De Belastingdienst paste echter de regels toe, waardoor slechts 21 procent als spaargeld werd belast en de rest als belegging. Con creet: over het jaar 2017 moest het paar 12.705 euro belasting betalen (Box 3-heffing) terwijl ze in dat jaar maar 6612 euro aan rendement hadden be haald. Discriminatieverbod De Hoge Raad vindt dat niet kunnen: het op deze manier belasten van spaar geld is volgens de rechters in strijd met het ongestoord genot van eigendom en het discriminatieverbod. De Belasting dienst moet daarom de aanslagen ver minderen en uitgaan van het echte ren dement. Die uitspraak heeft grote gevolgen, en wel om twee redenen. Allereerst is het zo dat het echtpaar dat in bezwaar ging niet alleen staat. Ruim 60.000 Ne derlanders deden hetzelfde. Zij hebben allemaal recht op een lagere aanslag die DINSDAG 28 DECEMBER 2021 GO jfcjujr INFLATIE CIJFERS ACM Onlinebetalingen blijven stijgen door aanhoudende coronacrisis Maaltijdbezorger profiteert van sluiting horeca Vrees voor reisbeperkingen door oplopende coronacijfers wereldwijd Beleggers hebben zorgen over dreigende horecasluitingen wereldwijd o Spaartaks onhoudbaar, maar hoe dan wel? Laurens Kok Den Haag - Jurgen de Vries, Bond voor Belastingbetalers Terwijl de re gels werden aan gepast, bleef de opbrengst nage noeg gelijk, circa 4 miljard euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 16