15 c Parlement in Frankrijk wil hoge boetes en celstraffen voor pesters Die ochtend, 11 de cember 2012, gaf Fleur Bloemen (15) uit Staphorst haar moeder een kus. Ze had een kopje thee gedronken en een broodje gegeten en gezegd: ,,Ik hou van je, tot vanmiddag.'' Maar nog geen uur later kreeg haar moeder een telefoontje. Fleur was voor de trein gesprongen. De politie bracht Fleurs tas thuis, en daarin vond haar moe der een schrift, waarin Fleur had opgeschreven dat ze niet meer wilde leven. Ze werd gepest op school, waarbij haar fiets regelmatig werd gesloopt. In het schrift somde Fleur op wie er wel en niet op haar begrafe nis mochten komen. Onlangs werd bekend dat Frankrijk pesten op scholen strafbaar wil stellen, het wetsvoorstel daartoe is al aangenomen door het Franse parlement. De wet zou het mogelijk maken pesters te beboeten tot maxi maal 150.000 euro en te straffen met tien jaar cel bij - poging tot - zelf moord. In Nederland is pesten niet strafbaar, maar bepaald gedrag dat eruit voortvloeit of eraan voorafgaat wel, zoals discriminatie en mishan deling. Toch is dat niet de weg die Stich ting Fleur Bloemen voor ogen heeft. De stichting heeft een petitie opge steld om pesten strafbaar te stellen, zodat ze in de Tweede Kamer kunnen komen toelichten hoe zij dit zien. ,,We zijn er niet voor om jongeren op te sluiten of te beboeten zoals in Frankrijk, maar meer om jongeren richting HALT te laten gaan. Dat ze taakstraffen kunnen krijgen. Dat er mentoren komen om met ze te pra ten. Dat ze door gaan krijgen hoe ze met pesten levens verwoesten.'' Symboolfunctie Kinderombudsman Margrite Kalver- boer opperde al eens dat het strafbaar stellen van pesten een optie zou kun nen zijn als pestprotocollen op scho len niet werken. Die juridische kant, het pesten opnemen als wetsartikel, ziet Sven Brinkhoff, hoogleraar Straf recht aan de Open Universiteit, niet echt voor zich. ,,Strafrecht moet het laatste redmiddel zijn'', zegt Brink hof. ,,Een 14-jarige wil je liever niet in een cel zetten. Ik voorzie ook grote problemen met de formulering van zo'n strafbepaling en ook met de be wijslast. Een reden waarom je het wel zou kunnen doen is de sym boolfunctie, dat pesten als zodanig in het wetboek komt. Maar wat je er vervolgens in een concrete zaak mee kunt, is de vraag.'' Werkt strafbaarstelling misschien preventief? Dat denkt Ron Scholte, hoogleraar Orthopedagogiek aan de Radboud Universiteit en gespeciali seerd in sociale relaties, niet. ,,Kinde- het slachtoffer isoleren. Want het blijkt dat de meelopers ook het pro bleem zijn.'' Dat je sterker wordt door gepest te zijn, is onzin, zegt hij. ,,Dat ligt eraan ofje ermee hebt kun nen dealen.'' Inmiddels geeft de Stichting Fleur Bloemen voorlichting op scholen, en moeder Anneke haakt steeds vaker aan. Bij de stichting komen schrij nende verhalen binnen. Een vrouw wilde een gedicht van Fleur bij haar oude school brengen, om zo haar pestverleden te kunnen afsluiten. Een vrouw van 80 jaar vertelde hoe pijnlijk het voor haar was dat pesters haar rode vlechten in de inktpot stopten, omdat ze vonden dat het rode haar lelijk was. De stichting verspreidt tekstbor den met daarop het gedicht van Fleur, waarmee ze de eerste prijs won toen ze net in de brugklas kwam. In het gedicht gaf ze aan hoeveel pijn het pesten op de lagere school haar had gedaan en hoe bang ze was dat het weer ging gebeuren. ,,Fleur had krassen op haar ziel, omdat ze op de basisschool ook al gepest werd'', ver- Drie dagen ervoor was ze nog bij ons, ik heb niks aan haar gemerkt telt Petra Lueb, haar tante. ,,Ze was een gevoelig meisje, spontaan, ze wilde er zo graag bij horen, maar dat lukte niet. Ze was gezet. Dat is dan de reden om te pesten. Er werd veel over gesproken toen, met school en met de ouders en de pesters.'' Eenmaal op de middelbare school ging het pesten toch verder. Maar in plaats van dat thuis te vertellen ging Fleur zwijgen. Lueb: ,,Ze lachte altijd, ze zong, ze was vrolijk. Vaak kwam ze oppassen bij ons, drie dagen voor haar dood nog. Ik heb niets aan haar gemerkt. Ook haar ouders wisten van niets.'' Op school wisten ze er wel van, maar niemand trok eerder aan een bel. Ze zou die dag een gesprek hebben met de pesters en de mentor. Misschien zag ze ertegen op. Haar moeder ziet de pester van de basis school nog dagelijks lopen. Die heeft inmiddels zelf een kind gekregen. Alle levens gaan door, maar die van Fleur en haar familie zijn gestopt. Van de vijf pesters op de middelbare school heeft er één een brief geschre ven naar de moeder van Fleur. In Frankrijk heeft het parlement een wetsvoorstel aangenomen, waarmee pesten strafbaar wordt, als het voorstel door de senaat komt. Zou zoiets in Nederland kunnen? En is het zinvol om pesters met hoge boetes en celstraf op te leggen? het gaat niet naar nul. Niet heel hoopgevend, maar rond de 10 procent op de basisschool en 5 procent op het voortgezet onderwijs is het slachtof fer.'' Pesten gebeurt overal, van bejaar dentehuizen tot op het werk, onder zocht hij. ,,Bij kinderen weten we vaak niet of ze worden buitengeslo ten en of er wordt geroddeld, terwijl dat net zo pijnlijk is.'' Hoe stel je vast of er gepest wordt? Volgens wie? De ouders, de leraar of het kind? Veel leerkrachten blijken het niet te zien. Wat werkt er wel? „Groepsgewijze aanpak, klassikaal. Niet de dader en ren kunnen de langetermijngevolgen van hun gedrag niet inschatten. Hun hersens zijn daarvoor nog niet ver ge noeg ontwikkeld, hoewel de meeste kinderen echt wel weten dat pesten niet mag.'' Los daarvan, wat ga je bestraffen? ,,Pesten is zo complex. Er is een grote variatie in pesten en er is geen objec tieve maat voor. Sommige kinderen voelen zich gepest, terwijl niemand het in de gaten heeft. Ga je het leed meten? Dat kan niet.'' Scholte stelt dat het pesten in Nederland de afge lopen jaren behoorlijk is verminderd door de antipestprogramma's. ,,Maar GO DINSDAG 28 DECEMBER 2021 Pesten strafoaar stellen? 'Het is zo complex' Phaedra Werkhoven Staphorst - Petra Lueb, Stichting Fleur Bloemen Denk je aan zelfmoord of maak je je zorgen om iemand? Praten erover kan anoniem via de chat op www.113.nl of bel 113 (gebruikelijke telefoonkosten) of 0800-0113 (gratis). Mensen met suïcidale gedachten én hun naasten kunnen hier 24/7 gebruik van maken. Petra Lueb met een portret van haar nichtje Fleur Bloemen, die in 2012 voor de trein sprong, omdat ze op school werd ge pest.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 15