Ferdy R. veroordeeld tot twee jaar celstraf HOOFDPRIJS MILJOEN 31 december Oudejaarstrekking Koop snel je Oudejaarsloten 13 INTERVIEW AMBASSADEUR DUITSLAND LOVEND Zijn werkkamer is zoals je die verwacht van een Duitse ambas sadeur. Geen overdreven vlagver toon, wel een foto van Gerhard Schröder, die van 1998 tot 2005 bondskanselier was van Duits land. Cyrill Jean Nunn - die deels opgroeide in België - spreekt bijna foutloos Nederlands, maar doet het gesprek voor de zeker heid toch in zijn moedertaal. ,,Dat de mensen in de landen waar ik hiervoor was, hetzelfde nastreven als de mensen hier. Ze willen een huis, een goede baan, voldoende te eten, dat hun kin deren naar school kunnen en een schoon milieu. Alles wat wij ook belangrijk vinden. Vergelijk je dan de politieke systemen daar met het onze, of kijk je naar de economie of de corruptie, dan heb je het over een volslagen an dere wereld. Want (de ambassa deur doet alsof hij zich richt tot een virtueel publiek) ons gaat het goed, beste lezer. En omdat het slecht gaat in bijvoorbeeld Irak, reizen mensen van daar helemaal naar Belarus, in de hoop naar West-Europa te kunnen. Als am bassadeur moet je kritisch naar je eigen land kunnen kijken, maar ook constructief. Vergeet nooit dat leven in Nederland en Duits land de wensdroom is van tien tallen miljoenen mensen, dat mogen we ons best realiseren." De strategische kernpunten van de Duitse regering zijn herken baar: klimaat, digitalisering, mo dernisering, het versterken van Europa 'door het naar buiten toe te beschermen en het van bin nenuit te versterken'. „Fundamenteel is de visie bijna dezelfde in beide landen. De we gen erheen zijn ook niet zo heel uiteenlopend. In Duitsland is de Energiewende (de energietransi tie) een gigantische uitdaging. Laat ons dat voor elkaar krijgen zoals Nederland ook zijn uitda- Bijna een halfjaar vertegenwoordigt hij onze buren in Nederland. Cyrill Jean Nunn (63), de Duitse ambassadeur in Den Haag, heeft tot nu toe vooral 'de temperatuur gemeten', zoals hij dat zelf zegt. gingen heeft. Wij hebben een digitaliseringsachterstand in Duitsland. Laat ons die inhalen. We zitten met opstoppingen in onze infrastructuur. Laat ons die repareren. Er moeten 400.000 woningen bij komen, hier hoor ik vergelijkbare aantallen. Eigenlijk zijn we vergelijkbaar bezig met het moderniseren van onze sa menlevingen. Dan kun je ook sa men optrekken.'' Ik zeg tegen mijn Duitse relaties: ga langs in Rotterdam, daar kun je wat leren ,,We kunnen van elkaar leren, denk ik. Wat dat betreft ben ik zeer onder de indruk van de bur gemeester van Rotterdam die ik twee keer heb ontmoet. Abouta- leb is een heel slimme man die weet waar hij over praat en die ook resultaten kan laten zien. Ik zeg tegen mijn Duitse relaties: ga eens langs in Rotterdam, daar kun je wat leren. Kijk dan ook ge lijk naar hoe ze daar de haven runnen. Weet u, er is een tame lijk lange lijst van waar Duitsers kunnen leren van Nederland. Ik hoop dat dat andersom ook werkt.'' ,,Ik ben ervan overtuigd dat be zinning over de geschiedenis al tijd belangrijk is. Een politicus of een ambassadeur moet zich dan laten horen. Maar ik zou een stap verder willen gaan. Eigenlijk denk ik dat onze beide landen waardevolle ideeën hebben voor andere delen in de wereld over hoe je een moderne, oplossings gerichte samenleving kunt in richten. Het is mijn diepste over tuiging, dat we ook moeten dur ven zeggen dat het hier zo slecht nog niet is. Dat veel dingen ge woon functioneren. Zelfs als er ontevredenheid is over Zwarte Piet of over coronamaatregelen, lukt het een evenwicht te vinden waarin zaken bespreekbaar zijn. Uiteindelijk schaffen wir das. In veel andere landen lukt ze dat niet. Ik bedoel daarmee niet al leen dat we elkaars waarden kun nen uitruilen, maar ook dat we die veel meer naar buiten toe kunnen uitdragen.'' ,,Mark Rutte behoort nu tot de el der statesmen van Europa. Als je die status hebt, word je kritischer gevolgd. Zo lag Angela Merkel onder een vergrootglas en zo kijkt een deel van de Duitse me dia nu naar Mark Rutte. Je kunt hem toll vinden of je vraagt je af of hij niet anders had kunnen doen. Maar vergeet daarbij niet dat Nederland in Duitsland echt een zeer goed imago geniet. Ne derland wordt door Duitsers bijna altijd met iets positiefs ge associeerd, of het nu gaat over de stranden in Zeeland, de voetbal lers of Max Verstappen. Anders gezegd: Rutte is premier van een land dat een zeldzaam goed imago heeft in Duitsland. Niet veel landen staan er zo goed op." R. (van huis uit jurist) bracht ooit aan het licht dat de Staatslote rij prijzen trok uit een pot waarin ook onverkochte loten zaten. R. kwam in 2009 al met rekensom men waaruit bleek dat de Staatslo terij in negen jaar tijd 'slechts' 231 miljoen had uitgekeerd, in plaats van de 449 miljoen euro die was ge meld. Vele tienduizenden mensen meldden zich vervolgens aan bij R.'s claimorganisatie Loterijver lies om hun geld van jarenlang ge kochte loten terug te krijgen. Daarna voerde Ferdy R. een strijd met de Staatsloterij waarbij R. - volgens de Staatsloterij althans - 'absurd hoge schadebedragen' eiste, die zo ongeveer het failliet van de Staatsloterij zouden betekenen. Na verloop van tijd kwam hij zelf in het vizier van justitie, omdat hij een deel van de inleg van de deelne mers aan zijn claims zou hebben gebruikt voor zichzelf. ,,Hij streed tegen bedrog, maar handelde zelf ook als bedrieger'', stelde de officier van justitie tijdens de rechtszaak. Het Openbaar Ministerie - dat vier j aar cel had geëist - vindt dat R. zich schuldig maakte aan verduistering, fraude en witwassen. Ferdy R. laat per app weten dat hij in hoger beroep zal gaan. Zijn straf rechtelijke vervolging ziet hij als een manier 'om mij uit te schake len'. GO DINSDAG 28 DECEMBER 2021 Cyrill Jean Nun, de Duitse ambassadeur in Nederland: 'We hebben het hier zo slecht nog niet.'' Bob van Huët Den Haag Hiervoor was u ambassadeur in Islamabad, Bagdad en Caïro. Wat neemt u mee van uw ervaringen? Wat doen we met migranten en de integratie daarvan? Ook dat is in beide landen een thema. Angela Merkel maakte indruk met haar 5 mei-lezing. Uw voor gangers hebben zich uitgespro ken op belangrijke herdenkin gen. Wat kunt u doen? Onze koning en koningin kunnen niet stuk in Duitsland, maar pre mier Rutte heeft een minder goede pers; Duitse media noe men het verbazingwekkend dat hij er nog steeds zit na alle pro blemen in Nederland. ZWOLLE Ferdy R., oprichter van de claim organisatie Loterijverlies, is ver oordeeld tot twee jaar onvoor waardelijk. Volgens de rechter verduisterde R. miljoenen die nodig waren om te procederen tegen de Staatsloterij. - Victor Schildkamp SPEEL BEWUST 18+ Een spel van Nederlandse Loterij staatsloterij.nl Staatsloterij

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 13