11 c Oplichters doen zich via internetsites voor als potentiële partners Een leuke Amerikaanse soldaat met stekeltjeshaar en mooie verhalen: zakenman Michael (49 jaar) zag het wel zitten. Nu is hij slachtoffer van datingfraude én raakte hij 500.000 euro kwijt. ,,De enige troost: ik heb mijn huis nog.'' Hij wil niet met zijn echte naam in de krant, want hij schaamt zich nog altijd kapot. Het valt nog altijd moeilijk te verkroppen dat uitge rekend hij, met al zijn levenserva ring, zijn universitaire diploma bedrijfskunde en kennis van het internationale zakenleven, in zo'n zwendel tuinde. ,,Ik heb het nie mand verteld, want ik weet dat vrienden anders tegen me aan zul len kijken. Ze denken: hoe naïef kan iemand zijn? Waarom liet hij zich met dit schimmige gedoe in?'' Toch is 'Michael' - echte naam bekend bij de redactie - ervan overtuigd dat hij lang niet het enige slachtoffer is van wat hij 'een professionele internationale op lichtersbende' noemt. ,,Ik denk dat er in Nederland honderden slacht offers zijn. Maar wie durft openlijk toe te geven dat hij zo dom is geweest zo veel geld naar onbe kenden over te maken? En wie durft er bij de politie een zaak van te maken?'' Gay in het leger Door zijn verhaal anoniem te ver tellen wil hij anderen waarschu wen en de politie in beweging brengen. Michael deed wél aan gifte en is zwaar teleurgesteld dat daar zo weinig van kwam. ,,Op het politiebureau zat een agente heel begripvol te wezen - 'Meneer, wat érg voor u' - maar ze deed niks. Mijn indruk: de Nederlandse poli tie heeft nauwelijks kennis van dit soort fraude.'' Michaels nachtmerrie begon toen hij januari 2019 op datingsite Tinder in contact kwam met Oates, een in Afghanistan gele gerde Amerikaanse soldaat. Oates zag er op zijn profielfoto's leuk uit - gespierd, bruine ogen, donker blond stekeltjeshaar - en wilde een serieuze relatie. ,,Ik chatte in het begin nog met verschillende mannen, maar deze man maakte me extra nieuwsgie rig. Hij had allerlei avontuurlijke verhalen en gaf me het gevoel dat er een vertrouwensband was, om dat hij als gay in het Amerikaanse Ze hebben subtiel ingespeeld op mijn hunkering naar liefde, avontuur en geld Reactie politie ,Het kan voorkomen dat een zaak niet tot onderzoek leidt. Soms zijn er te weinig aankno pingspunten of is een zaak van wege internationale daders ex tra complex. Toch roepen we slachtoffers op zich te melden. Zo krijgen we een beter beeld van de omvang en kunnen we verbanden leggen." leger niet uit de kast durfde te komen.'' Op zekere dag - een cruciale dag, bij nader inzien - vroeg Oates hem 'of hij een groot geheim kon bewa ren'. ,,We hadden Tinder verruild voor WhatsApp en na zo'n acht weken biechtte hij beetje bij beetje op dat hij bij een inval in een Afghaans dorp op een bedrag van 3,5 miljoen dollar aan drugs geld was gestuit, dat hij dat samen met een maat achterover had ge drukt, en dat hij dat op een buiten landse rekening had gestort. Of ik kon helpen dat geld vrij te spelen, en ja, daar zat ook iets voor mij in. Hij wilde voor 'onze gezamenlijke toekomst' 10 procent in mijn be drijf investeren.'' Fout Afghaans geld De Amerikaan wilde dus geen geld, nee, hij wilde geld doneren, veel geld, en dat raakte een snaar bij Michael, die net bezig was met een inzameling voor zijn bedrijf. Oké, het ging om fout geld, maar de risico's bleven beperkt als hij, zoals de Amerikaan uitlegde, een bankrekening opende in Oekraïne waar het niet zo nauw kwam. ,,Ik was op dat moment niet bezig met de vraag of ik medeplichtig was aan een misdrijf. Die vraag kwam pas later bij me op.'' In de weken daarop volgde volgens Michael 'het meest geraffineerde deel van de oplichterij': de ontmoe ting in de Oekraïense hoofdstad Kiev. ,,Nadat de soldaat me in con tact had gebracht met een contact persoon in Oekraïne die het geld op een 'tussenrekening' had laten zet ten, ging ik in mei naar die contact persoon toe. Hij bleek er op dat mo ment 'toevallig' niet te zijn, maar het geplande gesprek met een tolk en een notaris ging wel door en we spraken bij een Oekraïense bank de opties door.'' Eenmaal terug in Nederland vloog Michaels geld opeens de deur uit: de notaris bracht allerlei 'opstartkosten' in rekening. ,,Ik kreeg eerst een notarisfactuur van 1000 euro en daarna liepen de be dragen snel op. Zo moest ik 110.000 euro voor bronbelasting overma ken.'' Niet-pluisgevoel Er volgden heel wat rekeningen, mailtjes en, ten slotte, ook nog een verhaal over de arrestatie van de notaris vóór Michael doorkreeg dat alles nep was. Alles. De profiel foto's, de soldaat, het geheime drugsgeld én de arrestatie van de zogenaamde notaris. ,,Nu ben ik bijna een half miljoen euro kwijt. Mijn eigen vermogen, mijn be- drijfsvermogen en mijn pensioen. De enige troost: ik heb mijn huis nog.'' Terugkijkend had hij op verschillende momenten een 'niet-pluisgevoel'. ,,Het viel me op dat de soldaat in zijn chats best wat taalfouten maakte, maar ik dacht dat het door zijn lage oplei ding kwam. Ik vond het verhaal over die miljoenenvondst vrij bizar, maar voor een land als Afghanistan niet eens zó onge loofwaardig. En ik heb die Oekraïense 'notaris' natuurlijk gegoogeld vóór ik met hem in zee ging, maar begreep niet veel van zijn Oekraïense site.'' Dat hij het unheimische gevoel wegstopte, zegt naar zijn mening iets over de 'genialiteit' van de oplichters: ze vertelden een intri gerend verhaal, ze hadden geduld en wisten hem echt te raken. ,,Ze hebben subtiel ingespeeld op mijn nieuwsgierigheid en op mijn hunkering naar liefde, avontuur en geld. Ja, ik durf best toe te geven: de investering in mijn bedrijf interesseerde me op een gegeven moment meer dan die hele kerel.'' GO DINSDAG 28 DECEMBER 2021 Naïeve Michael is 5 ton armer na datingfraude Eefje Oomen Rotterdam Op een dag vertelde de Tinderdate van Michael over 3,5 miljoen dollar aan drugsgeld. - Michael Michael vertelt zijn verhaal in een van de podcasts van de landelijke campagne Check nu je date!, die vandaag start: hetccv.nl/dating

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 11