OPEN PODIUM Houden linten en stroomdraad wolf uit de schapenwei? 6 De 'beste Zeeuwse covers'- wedstrijd is de aanleiding voor de start van de band PerkXPerience. Gitarist Lenno Spaans heeft de muziek al in zijn hoofd en vraagt Hans Rademakers ,,Kun jij geen tekst maken?" Die schrijft een Zeeuwse versie van All Along the Watchtower, die heet dan Op 't Topken Van Den Vuurtoren. G PerkXPeri ence is aan het repeteren in het 't Schalle- maaj te Osse- nisse. foto kelly Arie Westeneng Ossenisse/Perkpolder Als ze het nummer opne men missen ze een vette gitaarsolo. Ze bel len Charles Heiszler die net land aan het ploe gen is bij zijn Camping Perkpolder. Heiszler twijfelt niet, stapt van zijn tractor, gaat naar Lenno's studio en speelde een klinkende solo in. Ooit was hij de gitarist van de band van Erik Mesie van Toontje Lager en ook bij Peter Koelewijn. Voor een Jimi Hendrix Experience-waardige solo draait hij zijn hand niet om. PerkX- Perience is geboren. Met Op 't Topken Van Den Vuurtoren wint de band de publieksprijs in de eerste covercompetitie van Omroep Zeeland. Acht jaar en zeventig in het Snis 'hertaalde' nummers later, staat dialectband PerkXPerience als een huis. Muzikanten kwamen en gin gen, maar Spaans, Rademakers en Heiszler zijn er nog steeds bij. In PerkXPerience spelen alleen maar doorgewinterde muzikanten. Gitarist Lenno Spaans was al zanger Ik schrijf de teksten en regel de hapjes. Eten is een verbindende factor bij PerkXPerience - Hans Rademakers van Let's Go Dutch en hij speelde met de Combo Boys op Oerol. Nu runt hij als ondernemer 't Schalle- maaj, zijn cultureel café in Ossenisse. Daar repeteert de band ook. Zes jaar geleden was Spaans de uitbater van Cultuurpaviljoen De Perk in Wals oorden. Rijk bandverleden Bassist Peter van Merode speelde bij de Juke Joints en drummer John Geerlings zat bij bluesrock band Avalanche. Zanger Ruud Maas en toetsenist Michel Neve kennen elkaar van rockband Splitt uit Klooster- zande. De bandleden hebben een rijk bandverleden. „Vergeet Le Petit Jos et le Reinard de Serriere de Bizournet Bluesband niet", lacht sologitarist Charles Heis zler. ,,In de band met de langste bandnaam van heel Zeeuws-Vlaan- deren drumde Hans Rademakers nog en ik speelde toen net gitaar." Maar dat kan wel een halve eeuw geleden zijn, voegt hij eraan toe. Wil je PerkXPerience horen zingen en zien spelen? Kijk op pzc/nl/video Tekstschrijver Rademakers is bij PerkXPerience de man naast het po dium. ,,Ik schrijf de teksten en regel de hapjes. Ik haal meestal kaas en sa lami, eten is een verbindende factor bij de repetities." Maar tijdens de vi deo-opname speelt PerkXPerience op mokkataart en cheesecake. Loes Vergauwen, vriendin van Michel Neve, heeft twee heerlijke taarten ge bakken. Schonen grond Als de suikerspiegel van de zes man nen op het podium piekt, spelen ze Schonen grond. Hun Purple Rain-ver- sie met een Oost-Zeeuws-Vlaamse tekst is een liefdesbetuiging aan de Perkpolder. Een soort 'Het dorp'- tekst over de tijd dat de grond er nog schoon was, toen de dijk bij Perkpol- der nog niet vervuild was. De band oefent in 't Schallemaaj, het café van Lenno Spaans. ,,De nieuwjaarsconcerten hier zijn voor de band een hoogtepunt", vertelt Ra demakers. De band hoopt dat het concert op 2 januari 2022 door kan gaan. ,,In acht jaar hebben we denk ik twintig keer opgetreden", zegt Hans Rademakers. ,,Dit zou ons vijfde nieuwjaarsconcert zijn." De band is er helemaal klaar voor, heeft de afge lopen maanden door gerepeteerd. Loflied Ze zouden hun nummers graag weer live laten horen. Bijvoorbeeld het nummer Lamsoren Lieze of Snis!, hun loflied op de vrouwen van Ossenisse op basis van Kiss! Van Prince. En na tuurlijk ook Schonen grond. Radema kers projecteert bij zo'n concert met een beamer sfeerbeelden en hij toont dan ook de teksten. ,,Het is een mee- zingfeest, iedereen kent de melodieën wel." Wie weet speelt de gelauwerde mondharmonica-speler Gait Klein Kromhof dan ook mee in 't Schalle- maaj. ,,Hij kan als geen ander zo'n 'Schallemaaj' spelen, zo heet een mondharmonica in het dialect", ver telt Spaans. MIDDELBURG Kunnen schrikdraad en fladder- linten een wolf buiten een scha penwei houden? De provincie doet mee aan een proef, in sa menwerking met Noord-Bra bant. Gedeputeerde Anita Pijpe- link: ,,Als het werkt, gaan we een aantal kilometer bestellen. Schapen- en geitenhouders kun nen die in noodgevallen gebrui ken." Bij een veehouder in West-Brabant staat al 2 kilometer zogeheten Turbo Fladry, een combinatie van stroom draad en fladderlinten. Het gaat om een systeem uit de Verenigde Sta ten dat in Europa nog nauwelijks wordt gebruikt. De Turbo Fladry zou door de schitteringen van de linten en een minimaal 1.20 meter hoog stroomdraad kuddes schapen en geiten moeten beschermen te gen wolven. Het idee is dat zwer vende, vaak onervaren wolven voorzichtig en argwanend zijn en vaak een fladderend lint niet dur ven te passeren vanwege de licht- schitteringen en het geluid dat de linten in de wind maken. Als ze toch een poging wagen, moet de stroomdraad ze afschrikken. De praktijkproef is opgezet door het consortium 'Bescherm je vee'. Dit is een samenwerking tussen Van Bommel Faunawerk, ARK Na tuurontwikkeling en Canine Effici ency. De provincie draagt 5000 euro bij aan de proef, al is die geen direct antwoord op de wolfdie zich een week geleden op Schou- wen-Duiveland liet zien. Daar nam het dier vijf schapen te grazen. Schapen- en geitenhouders krab ben zich nu achter de kruin hoe ze hun kuddes moeten beschermen. Pijpelink kan zich de zorgen goed voorstellen. ,,Het is vervelend voor de betrokken eigenaren, maar het is wel toeval dat de proef en de komst van de wolf op Schouwen-Duive- land samenlopen. We zijn al twee jaar bezig met weidebescher- ming. Op koningsdag vorig jaar liet een wolf zich zien op Tholen. Ge lukkig heeft Zeeland nog geen wolf die zich permanent heeft gevestigd. Het gaat om een zwervende wolf die in beide gevallen het Schel- de-Rijnkanaal is overgezwommen. Hoe het dier afgelopen weekend op Schouwen-Duiveland is gekomen, is een raadsel." Boeren die hun kudde willen be schermen tegen een dolende wolf, zijn allereerst zelf aan zet, zegt de gedeputeerde. ,,De provincie zal zich beperken tot de aanschaf van noodsets, tenminste als de prak tijkproef slaagt. Als er meldingen komen, kunnen ze worden uitge leend." Het Turbo Fladry-systeem is licht en makkelijker op te bouwen dan de gebruikelijk wolfwerende stroomnetten. En dus makkelijker van de ene naar de wei te verplaat sen. Schapenhouder Jeroen Nikerk uit Ouwerkerk, die twee schapen aan de bloeddorstige wolf verloor, lijkt de Turbo Fladry in zijn geval geen werkbare oplossing. Hij heeft 600 schapen lopen, verspreid over acht percelen. ,,Ze staan dan weer hier en dan weer daar. Dat betekent dat ik om de haverklap kilometers stroomdraad en linten zou moeten zetten. Dat is financieel ook on doenlijk." - Frank Balkenende MAANDAG 27 DECEMBER 2021 GO PerkXPerience wil weer live THANS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 26