nog 4 dagen om op je zorgverzekering te besparen 573 mensen nog gered uit Afghanistan 'We zijn gemaakt voor liefde' 'Al is het kerst, ik pak die prik' De meesten via Doha-route JOL De boostervaccinatie ging onver minderd door, ook tijdens de kerst dagen. Tiny van Duin uit Middel burg vond het geen probleem dat ze eerste kerstdag naar de vaccinatie- post moest fietsen. ,,Al is het met kerst, ik pak die prik vandaag. An ders had het tussen kerst en oud en nieuw gemoeten." welkom bij ^independer Olympische Winterspelen Sven Kramer rekent op een ticket Nederland heeft nog eens 573 mensen uit Afghanistan weten weg te krijgen. Zij waren onder de streng islamitische taliban, die in augustus de macht grepen, hun leven niet zeker. Uit cijfers die deze krant heeft op gevraagd bij het ministerie van Buitenlandse Zaken blijkt dat de meeste evacués (352) via de zogehe ten Doha-route naar ons land kwa men. Via het Pakistaanse Islamabad waren dat er nog eens 221. Het gaat om mensen met een Nederlands paspoort of een Nederlandse ver blijfsvergunning (228), tolken of andere betrokkenen bij militaire of politiemissies (218) en Afghanen die voor Nederlandse hulpprojec ten hebben gewerkt (127). De cijfers zijn inclusief gezinsleden. De Nederlandse ambassadeurs die nauw betrokken waren bij de Doha-route, Wouter Plomp (Isla mabad, Pakistan) en Marjan Kam- stra (Doha, Qatar) vertellen in deze krant over hun rol in de evacuaties, die nog altijd - mondjesmaat - wor den uitgevoerd. Kort nadat de streng islamitische taliban op 15 augustus de macht grepen in de Afghaanse hoofdstad Kaboel evacueerde Nederland met een militaire operatie in een week tijd zo'n 2500 mensen uit het land. Niet iedereen die daarvoor in aan merking kwam, kon voor 1 septem ber mee met de defensietoestellen. Onder de achterblijvers bevon den zich Nederlanders die op fami liebezoek waren, maar ook een grote groep Afghaanse 'helpers' die onder druk van de Tweede Kamer op de evacuatielij st waren gezet. Het kabinet beloofde in oktober zich te 'zullen inspannen' om nog zo'n 2100 mensen uit Afghanistan te halen. De latere evacuaties blijken in de praktijk heel wat voeten in de aarde te hebben. Veel Afghanen hebben alleen een tazkera, een Afghaans ID-bewijs, terwijl een paspoort is vereist om een plek op een charter vlucht te bemachtigen. En al is het in Kaboel inmiddels weer mogelijk om paspoorten aan te vragen, onge vaarlijk is dat allerminst. De lange rijen die bij de kantoren staan, zijn een geliefd doelwit voor terroristen. Uit het relaas van de ambassa deurs Plomp en Kamstra blijkt dat zij al hun diplomatieke gaven nodig hebben gehad om Pakistan en Qatar gunstig te stemmen. De landen zijn C Het kabinet beloofde in oktober zich te 'zullen inspannen' om nog zo'n 2100 mensen uit Afghanistan te halen cruciaal om mensen van de Neder landse lijst in Afghanistan te evacu eren. Om de vluchtelingenstroom uit Afghanistan een halt toe te roe pen, sloot Pakistan maanden gele den al de grens met het buurland - ook voor Nederlandse evacués, on dervond Plomp. Kamstra moet op haar beurt Qatar te vriend houden vanwege de Doha-route, maar mag in de aanloop naar het WK voetbal ook de mensenrechten en (slechte) arbeidsomstandigheden niet uit het oog verliezen. c P8 Nieuwsmedia Prijs €3,10 DESMOND TUTU 1931-2021 De Zuid-Afrikaanse aarts bisschop Desmond Tutu is op 90-jarige leeftijd over leden. Tutu speelde een grote rol in de strijd tegen apartheid. Veertien jaar nadat hij de Nobelprijs voor de Vrede had gekre gen, ontving hij in 1998 in de Nieuwe Kerk in Middel burg de Four Freedoms Award voor godsdienst vrijheid. Een dag na de uit reiking hield hij in die zelfde kerk een preek. ,,Mensen hebben andere mensen nodig om een vol ledig mens te worden. God maakte ons ook alle maal verschillend, zodat je weet dat je iemand nodig hebt. We zijn gemaakt voor genegenheid, voor vriendschap, voor liefde", hield hij de kerkgangers destijds voor in de Nieuwe Kerk. Het geweten van de ld P4 FOTO RUBEN OREEL CZEELAND2 C SPORT 1 t/m 3 Hanneke Keultjes Den Haag Weeroverzicht lange termijn: C P12 pzc.nl Ook voor het laatste regionale nieuws Jaargang 263 PZC is onderdeel van: Geen krant ontvangen? pzc.nl/service/ bezorging I

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 1