I Financiële hulp voor nabestaanden van zorgmedewerkers werk en de ziekte niet overieefden 9 Ook Isaac Nanuru, uit Venlo, liep corona op tijdens zijn werk als verpleegkundige in hospice Mariaweide. at nu als 'haar' Isaac eerder de huisarts had gebeld? Die gedachte krijgt Nel Nanuru-Tahapary maar moeilijk uit haar hoofd. Ze weet dat ze er niets mee opschiet, maar de tranen schieten haar in de ogen als ze de woorden uitspreekt. Nel krijgt haar geliefde man Isaac Nanuru (64) uit Venlo er niet mee terug. Vorig jaar op 13 april overleed Isaac aan co rona. Hij raakte een maand eerder besmet tijdens zijn werk als verpleegkundige in hospice Mariaweide. Eén van de gasten die Isaac bij binnenkomst hielp, bleek achteraf besmet. Maar toen was het al te laat. ,,Bijna ons hele team is toen ziek geworden", vertelt zijn collega Yvonne Kersten, die Nel tijdens het ge sprek bij staat. „We wa ren nog zo onwetend, werkten in het begin gewoon zonder beschermings middelen." Omdat zoveel medewerkers van het hospice ziek thuiszaten, draaide Isaac op 23 maart nog een extra nachtdienst. Toen hij die ochtend thuiskwam, voelde ook hij zich niet lekker. ,,Normaal gaf hij me altijd een kus als hij binnenkwam, nu niet", vertelt Nel. Ook sliep hij die middag veel langer dan normaal. In de dagen die volgden, werd het er niet beter op. Isaac lag veel op bed, had koorts, was benauwd. ,,Maar dat heeft hij allemaal niet tegen me ge zegd." Yvonne: ,,Isaac was iemand die alles zelf wilde regelen. Hij was zo gewend om voor anderen te zorgen, hij wilde niemand tot last zijn." Nel: ,,Al zag ik soms dat hij zich groot hield voor mij." Ook bij het hospice drong lang zaamaan door dat de situatie van hun collega ernstig was. Isaac reageerde niet meer op berichten, nam de tele foon niet meer op. Na twee weken was het een van de verzorgers van het hospice - tevens een maatje van Isaac - die op bezoek ging en de dok ter belde. Hij moest direct naar het ziekenhuis. Die avond stuurde Isaac vanuit het ziekenhuis nog een selfie waarop hij er volgens zijn vrouw wat beter uit zag. ,,En van het eten dat hij kreeg", vult ze lachend aan. Een dag later moest Isaac echter naar de ic. ,,Eerst wilde hij dat niet. Waarschijnlijk omdat hij als ver pleegkundige best wist wat dat bete kende", vermoedt Yvonne. Maar het kon niet anders. Isaac werd in slaap gebracht. Toch hield zijn gezin - Isaac liet twee dochters na - hoop dat het goed zou komen. ,,Hoop doet leven. Zijn koorts was een keer weg en hij werd op zijn zij gelegd. Wij dachten dat er eindelijk goed nieuws was. Ik maakte me meer zorgen over hoe ik hem moest verzorgen als hij zou thuiskomen", aldus Nel. Maar nee, zijn toe stand werd niet beter. En op 12 april, 's avonds laat, kwam het onver mijdelijke telefoontje: ,,Of we wilden komen om afscheid te nemen." Een paar uur later overleed Isaac. ,,Toen bij het hospice dat telefoontje kwam, hakte het er flink in", zegt Yvonne. Want Isaac was geknipt voor zijn werk in de zorg. Hij had een warme persoonlijkheid, was empathisch, kon heel goed luisteren naar de gasten. En zelfs in zijn vrije tijd kwam Isaac terug voor een klusje. Nog steeds denkt Yvonne regelma tig aan haar collega. ,,In bepaalde situaties, kijk ik omhoog en zeg ik: Isaac, hoe zou jij het doen?" Maar Isaac is er niet meer. Ter herinnering staat er een monument in de tuin - een Indonesische steen. ,,Die staat zo dat we er op uit kijken als we koffie Zeker 33 zorgmedewerkers zijn de afgelopen anderhalfjaar aan corona overleden. Dat blijkt uit cijfers van het RIVM. De overledenen waren tussen de 30 en 69 jaar oud. Meer dan 237.000 zorgmedewerkers testten tot en met 21 december positief op corona. Van hen werden er 1084 opgenomen in het zieken huis. Het is niet bekend hoeveel van deze coronapatiënten op het werk besmet raakten. Stichting Zorg na Werk in Corona- zorg (ZWiC) probeert zorgmede werkers die op de ic belandden of nabestaanden van overleden perso neel te helpen met een eenmalige vergoeding. Tot nu toe klopten 122 mensen aan; 16 nabestaanden en 106 zorgmedewerkers die op de ic verbleven. De stichting hoopt de financiële zorgen die door ic-opna- me of overlijden kunnen ontstaan, weg te nemen. Zorgmedewerkers die op de ic terecht kwamen, kunnen in aanmerking komen voor 30.000 euro, nabestaanden voor 50.000 euro als hun geliefde overlijdt als gevolg van werk in de coronazorg. Al in maart 2020 richtten twee artsen ZWiC op, omdat ze merkten dat collega's zich zorgen maakten over wat er zou gebeuren als zij, door hun werk, ernstig ziek wer den of zelfs zouden overlijden. drinken. Dan is het alsof hij van buiten meekijkt en meedenkt", zegt Yvonne. Ook thuis is een grote leegte ont staan. ,,Hij was echt een familiemens", weet Yvonne. Nel knikt bevesti gend. Zijn gezin was alles voor hem, hij was trots op zijn drie meiden. Op het tv-meubel staan een reeks foto's en multomap met allemaal herinne ringen van collega's. Nel leest de tek sten nog regelmatig. ,,Al ken ik die 'Eerst wilde hij niet naar de ic. Waarschijnlijk omdat hij als verpleegkundige best wist wat dat betekende' bijna uit mijn hoofd. Het blijft fijn om alles te le zen, ook de enorme doos met kaarten die we na zijn overlijden kregen. Het doet me goed te weten hoe geliefd hij was. Dat maakt me trots. Maar ik mis hem enorm, het hele sa menzijn, het leven dat we hebben opgebouwd. Laatst hoorde ik geklop op mijn raam, maar ik zag niemand. Ik dacht: zou hij het zijn? Ik heb het gevoel dat hij af en toe nog bij me is." GO VRIJDAG 24 DECEMBER 2021 L Aad Droog is weduwnaar. Zijn vrouw Ria, die in de zorg werkte en met wie hij samen in het ziekenhuis lag, (foto links) overleed aan corona. FOTO'S KOEN VERHEIJDEN 'Ik heb het gevoel dat hij toch af en toe nog bij me is' Marcia Nieuwenhuis Ellen van Gaalen Venlo W

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 9