Heleen van Royen i Toen dochter Olivia Schrijver Heleen van Royen (56) woont samen met Bart (35). Ze is moeder van Olivia (29) en Sam (25) en oma van Spencer (1 jaar) en van twee bonuskleinkinderen van 13 en 11. vertelde dat ze vegetariër werd, reageerde ik daar niet goed op. 'Dus jij zult nooit meer mijn kip-in-saus eten?' vroeg ik ontzet zonder ook maar een poging te doen mijn teleur stelling te verbergen. Ze knikte. 'En hoe moet het dan met kerst?' Voor het kerstontbijt braad ik traditiegetrouw een varkens rollade, zoals mijn moeder dat ook altijd deed. Die eten we op een zacht, wit bolletje met roomboter. Voor het diner storten Bart en ik ons op de grootste kalkoen die we kunnen vinden. Die marineren we in een emmer vol cranberrysap en allerlei andere kerstachtige ingrediënten, zoals kaneelstokjes, kruidnagels en clementines. Eenmaal uitgelekt, mag ik hem vullen. Dat doe ik vol overgave. Er zijn foto's in omloop waarbij ik tot aan mijn elleboog in het diepste binnenste van de kalkoen zit. 'Pieter is ook vegetariër,' antwoordde Olivia. 'Geen vlees voor ons met kerst. Maar voor de liefeebbers mogen jullie gerust kalkoen maken.' 'Nooit geweten dat jij zo'n dierenvriend bent,' mompelde ik. 'Ik doe het voor de planeet,' zei ze streng. 'Maar uiteraard ook voor de dieren.' Eind vorig jaar keken Bart en ik naar een documentaire over atleten die veel beter presteren sinds ze louter plantaardig eten. 'Zullen we het ook eens proberen?' vroeg ik. 'Gewoon, voor een maand?' In januari vulden we onze winkelwagen niet met biefstuk, zalmhaasjes en kip, maar met linzen, kikkererwten en couscous. We maakten er een sport van zoveel mogelijk nieuwe recepten te proberen, die we met smaak veror berden. Het beviel goed. Prettige bijkomstigheid: Bart had voor het eerst van zijn leven geen last van zijn gevoelige darmen die hem doorgaans vaker en langer op de wc laten zitten dan hem lief is. Al met al hadden we na onze vegamaand meer dan genoeg redenen om het eten van dieren voorgoed af te zweren maar de eerlijkheid gebiedt me te zeggen dat dit niet is gelukt. 'Ik kan best zonder vlees, maar zonder kip vind ik echt heel moeilijk,' verzuchtte ik tegen Olivia. 'Een knapperige drumstick vind ik zó lekker. Die vega kipstukjes halen het daar niet bij. Het liefst zou ik kippetariër worden.' 'Je bedoelt pollotariër,' zei ze. 'Het hoeft niet allemaal in één keer, hè? Dat je minder vlees eet, is ook al goed.' 'Ik koop in elk geval alleen nog maar kippen die een fijn leven hebben gehad,' zei ik trots. 'Ook al zijn die een stuk duurder.' 'Dat is eigenlijk nog slechter voor het milieu, maar inderdaad wel beter voor het dier,' was haar ontnuch terende antwoord. Altijd het goede doen is moeilijker dan je denkt. Mijn dochter zet haar eigen genot opzij voor het welzijn van onze planeet. Zij voedt haar zoon vegetarisch op. Dat de generatie na mij slaagt waar ik vooralsnog faal, is dit jaar mijn bescheiden kerstboodschap van hoop. 5 s MEZZA 7 'Dus jij wilt nooit meer mijn kip- in-saus? LU 3

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 95