<N| C/3 c Nabestaanden vertellen over zorgmedewerkers die corona opliepen op hun JA# 8 In de laatste dagen van 2021 schrijven we verhalen over grote en kleine gebeurte nissen in het nieuwsjaar dat bijna achter ons ligt. Vandaag: personeel in de zorg wordt zelf ernstig ziek van corona en overlijdt gfjEl i B.T Duizenden zorgmedewerkers zijn dagelijks in touw om coronapatiënten bij te staan. Helaas lieten sommigen daarbij zelf het leven door het virus. Een ode aan al die verzorgenden die nog dagelijks worden gemist. In februari 2021 krijgt Aad Droog (69) uit Oisterwijk een telefoon tje van de Hema. Er ligt al tijden een pakketje dat nog niet is op gehaald. De medewerkster geeft Aad het pakketje door een half ge opende toegangsdeur. Voorzichtig opent hij het kleinood op de stoep, want misschien is het wel een vergis sing. Hij weet van niks. Het blijkt een bestelling van Ria. Zijn Ria. Zijn vrouw die een paar maanden daarvoor is gestorven. Aad: ,,Het waren kerstkaarten, met een foto van ons tweeën erop. Ik moest huilen. Het meisje van de Hema schoot ook in een huilbui.'' Terug naar het ziekbed van Ria. Half november 2020 werkt ze op donderdag en vrijdag in Thebe Don Sarto in Dongen, een kleinschalig wooncomplex voor dementerende personen. ,,Ria was echt een mensenmens. Ze is op haar werk be smet. Dat kan niet anders. Verder is ze nergens anders geweest.'' Op zondag voelt ze zich niet goed en test ze positief op corona. Dinsdag gaat het zo slecht dat ze per ambulance naar het Elisabeth- TweeSteden Ziekenhuis in Tilburg wordt verplaatst. ,,Ik mocht niet mee, want ik voelde me niet goed en wachtte nog op mijn testuitslag. Van achter het raam stond ik Ria uit te zwaaien.'' Aad blijkt óók corona te hebben en vrijdags is hij zo benauwd dat hij ook met een ambulance wordt opgehaald. ,,In het ziekenhuis kreeg ik te horen dat ik vanwege de drukte zou worden verplaatst. Ik zei: alles wel, maar niet zonder mijn vrouw.'' Thuis uitzieken Beiden mogen thuis uitzieken met extra zuurstof. ,,We hadden twee hoog-laagbedden in de woonkamer en de bank stond daar rechtop tegen de muur'', wijst hij naar een hoek. ,,Maar op 14 december werd mijn vrouw weer ziek en kreeg ze koorts. 's Middags 15 december hebben we In twee verschillende ambulances worden zij naar Maasziekenhuis Pantein in Beugen bij Boxmeer verplaatst. ,,We lagen in aparte kamers, maar konden elkaar wel zien.'' De toestand van Aad holt al leen achteruit. Huilend. ,,Ik werd in coma gebracht. Doodsbang dat ik niet meer wakker zou worden. Maar na vijf dagen was ik zodanig hersteld dat ik terug mocht. De verpleging heeft toen onze zuurstofslangen zo lang gemaakt, dat we bij elkaar konden zijn. We hadden ons geen fijner ziekenhuis en verzorgende kunnen wensen.'' bloed laten prikken. Om 19.10 uur belde de huisartsenpost dat de dokter ons wilde zien. Vijf minuten later was de arts er en vijftien minu ten later de ziekenwagen. Een paar dagen later kreeg ze hartritmestoor nissen en moest ze naar de ic waar ze op haar buik aan de beade ming werd gelegd. Ik mocht er niet bij. We konden alleen nog heel even video- bellen. 'Aad ik hou van jou en de kinderen en kleinkinderen', zei ze me. Toen werd de verbin ding verbroken.'' Razendsnel ging Ria verder achteruit. Haar longen deden het nog maar voor 30 procent, maar dan vallen ook haar nieren uit. Op 19 december overlijdt ze, naast corona werd een bacteriële infectie Ria is op haar werk besmet. Dat kan niet anders. Verder is ze nergens anders geweest haar fataal. ,,Op kerstavond is ze hier thuis opgebaard geweest. Tweede kerstdag 's avonds ging ze weer naar de begrafenisondernemer en derde kerstdag was de crematie. Deze kerstdagen worden voor mij heel heftig. We hadden nog zoveel samen willen doen. Ze is 60 geworden. We waren net aan het kijken of ze eerder met pensioen kon. Ik ben er bovenop, maar je merkt dat ik er nog vol van schiet.'' Zo goed en zo kwaad als het gaat, pakt Aad de draad weer op. Hij ziet uit naar de geboorte van een kleindochter. In de week dat Ria thuis was met zuurstof, werd bekend dat het een meisje zou worden. ,,Ria heeft toen voor haar dochter nog een cadeautje besteld. De doos stond buiten op de stoep in verband met besmettingsgevaar. Ze hield het lichtroze jurkje voor het raam omhoog. Dat was zó emotioneel. We zijn heel blij dat Ria dat nog mocht meemaken.'' VRIJDAG 24 DECEMBER 2021 GO 8 s 'Deze kerstdagen worden voor mij heel heftig' Ellen van Gaalen Marcia Nieuwenhuis Oisterwijk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 8