Kerst 2021 Deze show is opgehangen aan mijn vader, hij zou het prachtig hebben gevonden Vele opgewekte momenten CV nog kunt zeggen. Er is nu berusting, al denk ik dat de echte klap nog steeds moet komen." Het is cliché, weet ook hij, maar alles valt in het niet bij de dood. ,,Dat je denkt: jezus, was ik daar boos over? Ge loof me, als iemand er niet meer is, dan is er niets dat iets voorstelt. Geen en kele ruzie. Alles valt weg." Zelfs de nasleep van de Baudet-rel, óók dit jaar gebeurd. Voor wie onder een steen heeft gelegen: in maart ont stond enorme opschudding toen Ko ning in een uitzending van Jinek Fo rum-lijsttrekker Thierry Baudet op een 'roast' trakteerde. De politicus liep weg uit de live-uitzending, waarna Koning half Nederland over zich heen kreeg. Een aantal dingen blijft frustreren. ,,Pak die tekst erbij. Wat heb ik nou gezegd? Nergens dat hij racistisch of antisemi tisch is. Ik heb hem louter met zijn ei gen uitspraken geconfronteerd. En nu zie je dat ik niet alleen gelijk krijg, maar ook hoe erg het is geworden met deze gast. Bizar, ja. Nu beginnen meer men sen het eng te vinden. En hij kan ge woon door blijven gaan." De cabaretier werd bedolven onder de haatmail en doodsbedreigingen, het meeste online. ,,Op alle mogelijke ma nieren kwam het binnen. Via mail, In- stagram, telefoon, maar ook aan de deur. Foto's van mijn huis en adres stonden op internet. ,,Natuurlijk ben ik bang geweest. Als je hoort 'we snijden je keel door', 'we wachten je op en schieten je dood'. Anoniem? Nee hoor, met naam en toe naam. Zo na te trekken, maar dat is juri disch weer heel moeilijk, schijnt. Ken nelijk moet iemand echt hardop zeg gen: 'Ik sta nu voor je deur met een pis tool en als je nu naar buiten komt, schiet ik jou door je hoofd'." Koning bleef een week binnen. ,,Maar je moet toch een kéér naar de super markt. De eerste keer op straat was sur realistisch. Van het moment dat ik naar buiten liep tot ik weer terug was, alle mensen gaven me complimenten. Ik werd er bijna emo van. Toch blijf ik om me heen kijken. Je kunt nog zo stoer zijn, ik realiseer me heel goed dat je net ergens gespeeld kunt hebben en dan langs het verkeerde café kunt lopen." De bijval was summier, vond hij, maar hij was er. ,,Dolf Jansen, Maarten van Rossem, gaven me steun. Sander Schimmelpenninck schreef een gewel dige column. Dominee Gremdaat, Paul Haenen dus, reageerde. Heel fel, heel fijn, heel cool. Kijk, ze hoeven niet hele maal los te gaan aan een talkshowtafel. Maar een paar speldenprikjes, zoals Marc-Marie Huijbregts deed, dat was al genoeg." Martijn Koning zegt 'een jas, nee ver schillende jassen te hebben uitgedaan'. Veel kwam tegelijk. Zijn relatie met Kine Handlykken, bekend van het mu zikale comedyduo Maartje Kine, kwam in zwaar weer. ,,We zijn tien jaar bij elkaar. Het is niet zo dat we niet met of zonder elkaar kunnen. Nee, we kun nen goed met en ook zonder elkaar le ven. En gelukkig meer met. Er gingen meer dingen niet goed, maar zij wordt het natuurlijk ook zat dat ik elke keer weer iets nieuws verzin waardoor ik onder vuur kom te liggen." Hij vertrok bij Comedytrain, de club waar Koning zijn eerste stappen zette en carrière maakte. ,,Choose your battles, zeggen ze dan, maar ik choose er veel dit j aar. Het was 'Hoofdstuk 91 van Martijn tegen de wereld'." Koning nam het op voor Raoul Heer tje. ,,Er is zeven jaar geleden tijdens een vergadering gestemd over Raoul, dat hij zich niet meer met de gang van zaken rond Comedytrain mocht bemoeien. Raoul was daar niet bij. Daar was ik toen al tegen en ik zei al tijdens die ver gadering dat Raoul dan boos zou op stappen. Dat gebeurde uiteraard ook toen de meerderheid voor stemde. Die vergadering was nota bene in Toomler. De comedyclub die door hem is opge richt." Koning stelt dat hij 'jarenlang bezig geweest is Heertje terug te krijgen'. ,,We zijn in het Hilton bij elkaar geko men. De ene helft kwam niet opdagen, de andere helft zei niks. Bied Raoul ex cuses aan, geef hem de sleutel heb ik gezegd. Een ultieme poging, maar nie mand ging met me mee. Dan houdt het op. Zonder de oprichter mist Toomler een ziel. Raoul is een trotse man die niet gaat smeken of hij zijn club terug mag of op zijn knieën terug komt krui pen en zijn woorden inslikt. Iedereen die dat niet ziet, daar heb ik niet zo veel meer mee." De cabaretier kreeg ook, zoals hij zegt, 'jassen aangereikt'. De Knorre- podcast (samen met Sander van Opzee- land en geregeld Raoul Heertje) werd een succes, hij vond onderdak bij Club Haug in Rotterdam ('Toptent, even met de trein in plaats van Toomler hier om de hoek') en had baat bij een psycho loog. ,,Dat had ik twintig jaar geleden al moeten doen. Het geeft je zoveel zelfin zicht. Ik kan mensen zo'n onveilig ge voel geven. Iemand zegt iets, dan heb ik al een grap klaar of ga ik ermee aan de haal. Het is niet zo dat ik iemand pijn wil doen of kwetsen, maar ik vind het gewoon grappig. Aan de andere kant hou ik ook dingen vast. Ik moet me sneller uitspreken. Het is iets wat we bij ons thuis nooit deden. Als er ruzie was, gaven we elkaar een kus of knuffel en dan was het weer goed. Maar soms moet je dingen bespreken." In zijn familie - zijn moeder en drie broers - 'gaat iedereen anders om met het verdriet', zegt hij. Koning zocht zijn broer op in Qatar. ,,Hij woont daar al ze ven jaar, maar ik was er nog nooit ge weest. Dat was fijn." In het vliegtuig terug stond hij op het punt 'emotioneel los te gaan'. ,,Ik keek uit het raam, zag zo'n prachtig wolken dek. De zon erboven. Ik had net The Father gekeken met Anthony Hopkins. Over de aftakeling van een vader. Ik stond op het punt om in huilen uit te barsten. Maar even daarvoor was mijn telefoon tussen de vliegtuigstoelen ge gleden. Niet meer te vinden. En er was nog wel wifi aan boord. Na het landen moest er zelfs een monteur komen om de stoel eruit te slopen en mijn telefoon op te duikelen. Dus hield ik na die film mijn emoties voor me. Ik zag dat perso neel al denken: wat zit die gast te jan ken dat hij even zijn telefoon niet kan gebruiken?" Koning grijnst en schakelt in een keer door naar de show, waarmee hij - als de coronamaatregelen het weer toelaten - straks door het land gaat. ,,Hij wordt steeds beter, omdat ik nu verfijn en minder improviseer. Ik weet steeds be ter waar de lach ligt en de stilte. Ik ben minder pleaserig om een zaal aan het lachen te maken. Nee, ik heb mijn vader niet meer kunnen vertellen dat ik deze show aan hem heb opgehangen. Maar hij zou het echt prachtig hebben gevon den." MIJN WENS GO VRIJDAG 24 DECEMBER 2021 Martijn Koning (1978, Zwolle) begint in 2004 bij het Comedy Cafe. Hij wint in dat jaar de persoonlijkheidsprijs van het Groninger Studenten Cabaret Festival. In 2006 sluit hij aan bij de Comedytrain en speelt hij (tot 2021) wekelijks in Toomler. Nu is hij aangeslo ten bij Club Haug (Rotterdam). Deed televisieprogramma's, zoals Dit was het nieuws. In 2019 deed hij de Oudejaars conference. Onze moeder, 83 jaar jong inmid dels, woont sinds kort in een be jaardenhuis. Na vele jaren geeft ze dan nu definitief haar eigen woning op. In Huize Sint-Jozef zien wij haar mede door lieve zorg opknap pen. Wij zijn trots op onze moeder en gunnen haar nog vele mooie en opgewekte momenten. - Wilco Zwambag Bij Jinek trakteerde Mar tijn Koning Forum-lijst trekker Thierry Baudet op een 'roast'. ,,Pak die tekst erbij. Wat heb ik nou gezegd?'' foto pim ras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 81